Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Mir Bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Site Sahibi
  Üyelik tarihi
  30.Aralık.2008
  Mesajlar
  6,661
  Konular
  13514
  Aldığı Beğeni
  14
  Verdiği Beğeni
  2

  ADO ve Universal Data Access

  ADO ve Universal Data Access
  Microsoft’un veritabanı kütüphanesi ADO ve beraberinde gelen bileşenler programcılar için eksiksiz bir paket oluşturuyor. Devamlı yenilenen ADO’nun bilgisayarınızda kurulu sürümlerini araştırmak için küçük Component Checker aracını kullanın. ADO ile çevrimdışı veri güncellemeleri sağlayın.

  DirectX ile gelen DirectMusic Producer ile profesyonel müzik prodüksiyonu oluşturun. Microsoft Producer for PowerPoint ile internette görüntü yayınlayın.

  • MDAC Component Checker
  • ADO ile Çevrimdışı Çalışmak
  • DirectX ve DirectMusic Producer
  • Microsoft Producer for PowerPoint
  • Research.Microsoft.Com

  ADO sadece veri alışverişi sağlamıyor. Yaygın kullanılan ADODB kütüphanesi dışında ADOR, ADOMD, ADOX, RDS, JRO gibi gelişmiş özellikler içeren diğer bileşenler, veritabanında hemen her türlü işlemi yapmayı sağlıyor.

  Bu kadar çok kütüphanesi içeren ADO ise aslında, MDAC adlı bir paketin içinden çıkıyor. MDAC yani Microsoft Data Access Components içinde ADO ile birlikte veritabanı sürücüleri yer alıyor. Bilgisayarınıza MDAC’ı yüklemek için CD’de verdiğimiz mdac_typ.exe dosyasını çalıştırıp kurabilirsiniz.

  Kitaplık
  Tam Adı
  Tanım
  Sınıflar
  ADODB
  Microsoft ActiveX Data Objects
  Temel veritabanı işlemlerini gerçekleştirir.
  Command, Connection, Error, Errors, Fields, Fields, Parameter, Parameters, Properties, Property, Record, Recordset, Stream
  ADOR
  Microsoft ActiveX Data Objects Recordset
  Recordset nesnelerini etkin bir şekilde kullanır.
  Field, Fields, Properties, Property, Recordset
  ADOX
  Microsoft ADO Ext. 2.1 for DDL and Security
  Veritabanlarını, tabloları, veri alanlarını, indeksleri yönetir.
  Catalog, Column, Columns, Group, Groups, Index, Indexes, Key, Keys, Procedure, Procedures, Properties, Property, Table, Tables, User, Users, View, Views
  ADOMD
  Microsoft ActiveX Data Objects (Multi-dimensional)
  Access ve Excel’deki PivotTable gibi çoklu dizilimli ve gruplandırılmış veri tabloları oluşturabilir.
  Axes, Axis, Catalog, Cell, Cellset, CubeDef, CubeDefs, Dimension, Hierarchies, Hierarchy, Level, Levels, MD_Collection, Member, Members, Position, Positions
  RDS
  Microsoft Remote Data Services
  Uzaktaki veritabanlarını etkin bir şekilde kullanır.
  DataControl, DataSpace
  JRO
  Microsoft Jet and Replication Objects
  Jet veritabanı dosyalarını düzenleyip onarma, sıkıştırma, şifreleme, replikasyonları yönetme gibi işlemleri yapar.
  Filter, Filters, JetEngine, Replica


  Windows 2000 ile birlikte ADO’nun 2.5 sürümü kurulu olarak geliyor. Bu yazının yazıldığı zamandaki son sürüm numarası 2.7 olan ADO, XML belgeleriyle çevrimdışı çalışmaktan tutun, SQL Server veya Indexing Service ile bağlantı kurmaya kadar birçok işi yapabiliyor.

  Birçok kişi ADO’yu temel veritabanı işlemleri için kullanıyor. ADODB.Connection ve ADODB.Recordset adları size yabancı gelmeyecektir. Ama ADO bu ikisinden ibaret değil. Yukarıdaki tabloda listelenen 60 sınıf (class) ile veritabanınızda hemen her işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin ADOX altındaki Tables sınıfı ile veritabanındaki tablolara ulaşabilirsiniz.

  Aşağıdaki kod bir Access veritabanındaki tabloları gösterir.


  Dim katalog As New ADOX.Catalog
  Dim tablo As ADOX.Table

  katalog.ActiveConnection = "Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source=c:\deneme.mdb"

  For Each tablo In katalog.Tables
  MsgBox tablo.Name & " - " & tablo.Type
  Next

  Set katalog = Nothing


  Bu kodun çalışabilmesi için Referanslar listesinde ADOX’e ait olan Microsoft ADO Ext. 2.7 for DDL and Security kütüphanesi seçilmeli. Eğer ASP ya da VBScript ile çalışıyorsanız baştaki iki satırı aşağıdaki şekilde değiştirmelisiniz.


  Dim katalog
  Set katalog = CreateObject("ADOX.Catalog")
  Dim tablo


  Universal Data Access (UDA) projesi altında geliştirilen ADO ve diğer bileşenler hakkında UDA’nın http://microsoft.com/data adresli resmi sitesinde gerekli bilgileri bulabilirsiniz.  MDAC COMPONENT CHECKER

  MDAC paketi çok çeşitli DLL kitaplıklarından oluşuyor. Kitaplıkların herbirine ait sınıflar ve diğer bilgiler Registry’ye kaydediliyor. Bir süre sonra bilgisayarda ADO’ya ait DLL’ler güncellenebilir ve kitaplıkların sürümleri değişebilir. Component Checker tüm kitaplıkları, sınıfları, registry kayıtlarını ayrıntılı bir şekilde listeleyebiliyor.  CD’mizdeki 500 kb.’lik cc.exe dosyasını çalıştırarak MDAC Component Checker’i kurabilirsiniz.


  ADO İLE ÇEVRİMDIŞI ÇALIŞMAK

  ADO veritabanı sistemleri ile bağlantı kurabilmesinin yanında dosyalarla da çalışabiliyor. Veriyi kendi dosya biçiminde kaydedebileceği gibi XML biçiminde de kaydedebiliyor ve bu dosyaları daha sonra okuyabiliyor. Veritabanından dosyaya kaydettikten sonra, yığın halinde yapılmış çevrimdışı değişiklikleri tek komutla geri işlemek mümkün.

  Recordset nesnesi, ActiveConnection özelliği iptal edildiği andan itibaren çevrimdışı çalışmaya başlar. Bu esnada kayıt kümesinde hala değişiklik yapılabiliyordur. Fakat bunun için Recordset'in Open eyleminden önce CursorLocation özelliğinin adUseClient olarak atanması gerekir.


  Dim conn As New ADODB.Connection
  conn.Open "Provider=SQLOLEDB.1;Integrated Security=SSPI;Persist Security Info=False;Initial Catalog=chipdb;Data Source=127.0.0.1"

  Dim rst As New ADODB.Recordset
  rst.CursorLocation = adUseClient
  rst.Open "SELECT * FROM Urunler WHERE GrupID=2", conn, adOpenStatic, adLockBatchOptimistic

  Set rst.ActiveConnection = Nothing
  conn.Close

  Do While Not rst.EOF
  rst("UrunAdi") = rst("UrunAdi") & " - degisti"
  rst.MoveNext
  Loop

  rst.Save "c:\urunler.rst"


  Yukarıdaki kodlarda Set rst.ActiveConnection= Nothing satırından sonra RecordSet, Connection'dan ayrılmış ve kendi başına çalışmaya devam etmektedir.

  Herhangi bir şekilde kaydedilmiş Recordset dosyasını açıp yeniden işlemek kolaydır.


  Dim rst As New ADODB.Recordset
  rst.CursorLocation = adUseClient
  rst.Open "c:\urunler.rst", Options:=adCmdFile
  Do While Not rst.EOF
  rst("UrunAdi") = "değişti"
  rst.MoveNext
  Loop

  rst.AddNew
  rst("UrunAdi")= "Yeni ürün"
  rst.Update

  rst.Save
  rst.Close


  Üstteki kod recordset dosyasını açıp değiştirdikten sonra dosyayı kaydediyor. Tabii siz bu değişikliklerin veritabanına geri gönderilmesini isteyebilirsiniz. Bunun için UpdateBatch metodu devreye giriyor.


  Dim conn As New ADODB.Connection
  conn.Open "Provider=SQLOLEDB.1;Integrated Security=SSPI;Persist Security Info=False;Initial Catalog=chipdb;Data Source=127.0.0.1"

  Dim rst As New ADODB.Recordset
  rst.CursorLocation = adUseClient
  rst.Open "c:\urunler.rst", Options:=adCmdFile

  Set rst.ActiveConnection = conn
  rst.UpdateBatch


  Dosya açıldıktan sonra Recordset nesnesi veritabanına bağlanıyor ve UpdateBatch komutu ile dosyadaki bütün kayıt değişiklikleri veritabanına aktarılıyor. Değiştirme ile birlikte yeni kayıt ekleme ve kayıt silme işlemlerini de senkronize etmek mümkün. ADO hangi kayıtların değiştirildiğini, hangilerinin yeni eklendiğini ve hangilerinin silindiğini anlıyor. Dosyaya alındıktan sonra veritabanı üzerinde değişiklik yapılan kayıtlar senkronize edilemiyor ve UpdateBatch eyleminde hata mesajı üretiliyor. Değiştirilmemiş olanlar ise başarılı bir şekilde senkronize ediliyor.

  Recordset nesnesi varolan veritabanından dosyaya kaydetmesi yanında kendisi de tamamen yeni bir tablo oluşturup bunu kullanabiliyor.


  Dim rs As New ADODB.Recordset
  rst.Fields.Append "ID", adInteger, , adFldKeyColumn
  rst.Fields.Append "UrunAdi", adVarChar, 40
  rst.Fields.Append "Stok", adVarChar, 40
  rst.Fields.Append "Yeni", adBoolean

  rst.Open LockType:=adLockBatchOptimistic

  rst.AddNew
  rst.Fields("ID").Value = 1
  rst.Fields("UrunAdi").Value = "Ürün 1"
  rst.Fields("Stok") = 20
  rst.Fields("Yeni") = True
  rst.Update

  rst.Save "c:\deneme.xml", adPersistXML


  Save yöntemi ile, kayıt kümesini XML dosyası olarak kaydetmek mümkün. Bunun için rst.Save'in ikinci parametresini adPersistXML olarak ayarlamak gerekiyordu.

  Dosya XML olarak kaydedilirken eğer Recordset alanları yeniden oluşturulmuş ise XML Schema bilgisi de kaydediliyor. Örnek olarak kaydettiğimiz urunler.xml ve yeni.xml dosyalarını inceleyebilirsiniz.

  DIRECTX VE DIRECTMUSIC PRODUCER

  DirectMusic Producer, DirectX ile gelen DirectMusic kütüphanesini kullanan bir ürün. Belki DirectMusic'in yapabileceklerini göstermesi için üretilmiş olsa da bu program başlı başına bir müzik prodüksiyonu aracı.

  Programı üç aşamalı kullanabilirsiniz. Midi klavyesinden çalıp kaydetmek ve program içinde motifler, segmentler oluşturup kendi müziğinizi oluşturmak. Üçüncü aşama ise CD'de verdiğimiz demo dosyasını incelemek.

  DirectMusic Producer uzmanlara yönelik. Programı kullanmadan önce demo projesini açıp incelemenizi tavsiye ederiz. Müzik örneklerini dinlemek için SGP uzantılı dosyaları açıp çaldırın.

  CD'de verdiğimiz programı çalıştırmadan önce Directx8.1'i kurmalısınız. Programı kurduktan sonra demo projesini de kurabilirsiniz.
  DirectMusic Producer'in neler yapmadığını anlatmak, neler yaptığını anlatmaktan daha kolay. Zaten resimdeki ekran görüntüsü haklı bir şekilde, konusunda eksiksiz bir program olduğu izlenimi veriyor.


  MICROSOFT PRODUCER

  Bir başka prodüksiyon ürünü de Microsoft Producer. Bu program web üzerinde prezentasyon yayınlamak için gerçekten etkili ve kullanışlı. Sadece Powerpoint 2002 kurulu iken çalışabilen bu ürün ile değişik kalitede videolar üretip bunları kolayca Internet sayfalarına yerleştirmek mümkün.

  Producer’in ilginç özellikleri var. Videoları, sesleri, resimleri, html belgelerini bir timeline üzerine yerleştirip sunumlar hazırlayabiliyorsunuz. Video’lar için fade in, fade out gibi efektler tanımlanabiliyor.

  Sunum yayınlama özelliği ile eğitim seminerlerini, çevrimiçi sunumları istediğiniz kalitede web’e aktarabilirsiniz. Producer, Service Pack 1 yüklenmiş olan Windows 2000 ve üzeri işletim sistemlerine kuruluyor.

  http://microsoft.com/office/powerpoint/producer/ adresinde MS Producer hakkında daha ayrıntılı bilgileri ve demoları bulabilirsiniz.
  RESEARCH.MICROSOFT.COM

  Microsoft’un yazılım projelerini geliştiren onlarca araştırma grubu var. Research.microsoft.com adresinde Microsoft'un araştırmaları ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Henüz adı bile olmayan programlar hakkında buradan ipuçları elde etmek mümkün.  Current Research sayfasında, bu yazı yazıldığı sıralarda 400'den fazla araştırma grubu saydık. Grafik algoritmaları, vektörler, ses çözümleme, yüz tanıma, networking gibi konularda yüzlerce araştırma grubu mevcut. Bunların yanında adını henüz duymadığımız ama ileride karşımıza çıkma ihtimali yüksek Kidtalk, SML.NET, Mindnet, Jetstream, Bartok, Indy, Herald gibi projeler var. Her projenin kendi ana sayfasında bilgiler ve örnek uygulamalar olabiliyor.

  Gruplar Çin, Cambridge, Redmond ve San Francisco'daki 4 ayrı kampüste yerleşik. Birçok projede üniversitelerle birlikte çalışılıyor. Proje üyelerinin kişisel sayfalarına da buradan ulaşılabiliyor.  Research.microsoft.com adresinden, Microsoft'un üniversitelere Windows 2000, Windows XP ve Windows CE için ücretsiz kaynak kod lisansı verdiğini de öğreniyoruz. Dünya çapınca 100'den fazla üniversiteye bu işletim sistemleri için kaynak kodu lisansı verilmiş.


  Dosyalar:
  urunler.xml
  yeni.xml
  Serkan ŞAHİNOĞLU

 2. #2
  DerDoCan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Aileden Biri
  Üyelik tarihi
  25.Ağustos.2009
  Mesajlar
  2,903
  Konular
  4104
  Aldığı Beğeni
  3
  Verdiği Beğeni
  0
  paylaşımın için saol

Benzer Konular

 1. Style Works XT Universal ve Profesyonel Ritim Hazırlama
  Konu Sahibi Mir Bey Forum Yamaha A1000Tr Style Set
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 02.Şubat.2013, 13:17
 2. Style Works XT Universal A1000 SND Dosyası
  Konu Sahibi Mir Bey Forum Yamaha A1000Tr Style Set
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 03.Nisan.2010, 05:06

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •