Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Mir Bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Site Sahibi
  Üyelik tarihi
  30.Aralık.2008
  Mesajlar
  6,677
  Konular
  13517
  Aldığı Beğeni
  26
  Verdiği Beğeni
  2

  Düğünde Nisanda Kinada müzik sıralaması Anlatim

  Düğünde Nisanda Kinada müzik sıralaması aciklama

  düğünde müzik sıralaması:

  düğünde sunum ve müziğin ilk başlangıcı salonun niteliğini göstermektedir. tercih edilen tarz konukların gelmeye başlaması ve karşılanması müzik eşliğinde yapılır. dikkat edin ve sıkça düğünlere gidenlere sorun size anlatacakları her düğün salonunda karşılanmadan önce müzik tarzlarının farklı olduğunu söyleyecektir. bu tarz salonun niteliğini yakından göstermektedir. İstisna olarak bazen karşılama müziği salonu tutan kişilerin tercihi de olur. kimileri "slov batı müziği veya slov yerli müzik hatta mozarttan eserler" isterlerken, belki de sizler karşılaşmasanız bile bazıları da "davul zurnayla, efelerle veya halk müziği hatta arabesk" parçalarla karşılandıkları görülür.

  -giriş müziğin kimsenin pek tepkisini çekmez, lakin iyi olduğu ve gelenlerin ruhuna hitap ederse o zaman o salon onlara bir başka görünür.
  -gelin ve damat salona gelip gelin odasına doğru geçerken, yine slov veya hafif müzik eşliğinde istenilen tarzlarda olur. tabii bu müzik diğer müziklerden farklıdır.

  -gelin ve damat salona geleceği zaman düğün marşı veya İstenilen diğer parça çalınır. aynı şekilde gelin ve damat için özel iki müzik parçası daha ayrılır. bu iki müzik sadece gelin ve damadın dans etmesi ve karşılıklı oynaması için seçilen parçalardır. onlar için özel olduğundan, diğer konuklara çalınmaz.

  -gelin ve damadın takı merasimi sırasında yine aynı şekilde daha önceden belirtilen ve konukları sadece dinlendirecek şarkıların müziği çalınır. gelin ve damat gelin odasına doğru ilerlerken artık misafirlerin beğendiği müzik çalınır. bu arada, misafirler pistte oyunlarına devam eder.

  -daha önce belirlendiği gibi yöresel oyunlar oynanır. gerekirse dans edilir. ---damat ve gelin ailesinin belirlediği gibi veya organizasyon firmalarına iletildiği gibi sunulur.

  -gelin damat salona gelir. daha önceden belirtildiği gibi müziği çalınır ve dans ederler.

  -yerlerine geçtiğinde bu kez ikinci kısım beğenilen müzik çalınır ve konuklar oynar eğlenir. konuk sanatçı varsa o sanatçı çağrılır ve eserlerini sunar. konuklar eğlencelerini sürdürürken gelin ve damat bir kez daha kendi parçalarıyla piste çıkar. bundan sonrası ise karma müzik devam eder. taa ki düğün bitene kadar böyle sürer..


  yukarıda belirttiğimiz kısmi bir anlatımdı. şayet belli bir prensip olarak alıyorsak müziği altı bölümde inceleyelim. avrupa ile bütünleşme çatısı altında da bu uygulamalar görülmektedir.


  başlangıç: davetlilerin masalarına yerleşirken veya yarım saat öncesinden çalmaya başlayan fondaki müziktir. genellikle enstrümantal tercih edilir. kimi düğünlerde solo bir şarkıcının da bu işi üstlendiği görülmüştür. açılış müziği bittikten sonra küçük bir sessizliğin olmasını sağlarsanız konuklar düğünün başlama sinyalini almış olacaktır


  giriş müziği: tüm davetliler yerleşmiş ve giderek yükselen bir uğultu kulaklarınızı çınlatmaya başlamıştır. davetlilerinizin bakışları arasında, eşinize "evet" diyeceğiniz masaya oturmadan önceki en tatlı heyecandır ve göz açıp kapayıncaya kadar çabuk geçecektir. girişten masaya oturana kadar geçen süreyi iyi hesaplayıp buna göre bir müzik seçmelisiniz. çünkü yürümeniz bittikten sonra müziğin yarıda kesilmesi hoş olmayacaktır. giriş müziği hayatınızın sonuna kadar kulağınızda çınlayacaktır.
  çiftlerin dansı: İmzanızı attınız. veya takı işlemi bitti. eşinizle beraber birbirinize sarılmış ve dans ediyorsunuz. bu an hayatınızın en mutlu anı. daha önceden belirlediğiniz dans müziğinde tüm duygularınızın yoğunlaştığını hayat arkadaşınızın gözlerinin içine bakarak hissedeceksiniz. aynı zamanda tüm bakışlar yine üzerinizde olacaktır.


  konuklar piste: listenizde popüler müzikler, klasikleşmiş dans parçaları ve geleneksel müzikler olacaktır. dilediğiniz kadar dans edip eğlenebilirsiniz. konuklarınızla ilk yakınlaşmaları eğlence müziğiyle yapacaksınız. sizinle dans etmek isteyen birçok kişi olacaktır. öncelikle anneniz, babanız, coşkunuza katılmak isteyecek aile büyükleriniz…bu zamana kadar olan hazırlığınızın tüm stresini yorgunluğunu üzerinizden atın, dans edin ve bildiğiniz bilmediğiniz tüm oyunları oynayın. gece sizin geceniz.


  pasta müziği: pastanızı başbaşa keserken çalan müziktir. hatta pasta içeri girerken başlar ve sonrasında çiftin dans etmesine kadar sürer. eşinizle ortaklaşa tutacağınız pasta bıçağını, pastanın üzerinde gezdirirken çalan müzikle beraber ortaya çok hoş bir görüntü çıkacaktır. pasta müziğinin hareketli olması gerekir. "düğün bitti ama bizim çoşkumuz hala devam ediyor." dedirtecek bir müzik seçimi yerinde olacaktır.  final müziği: final müziğinde de tercih size kalmış. dans pistinde çiftlerin oluşacağı romantik müziklere
  geçebilirsiniz. gecenin ortalarındaki haraketli müzikler yerini temponun biraz daha düştüğü duygusal şarkılara bırakacaktır. konuklarla birlikte istediğiniz kadar eğlenin. aynı şekilde konuklarında eğlenmesini sağlayın.  bati müzİğİ: batı kültürüyle yoğrulmuş olan toplumlarda veya batıya yönelik eğilimleri olan kişilerin düğünlerinde yapılan müzik çeşididir. türkiye'de genelde belediyelerin kıydığı nikahlarda batı müziği yer almaktadır. düğün marşı ile evlenecek çiftin nikahı kıyılır.

  türk ve anadolu müzİğİ: genelde davul ve zurna eşliğinde yapılan müzik çeşididir. sazlar eşliğinde türküler söylenir ve konukların halaylar eşliğinde yaptıkları eğlence çeşididir. saz, türkü, ağıt, davul zurna, darbuka vb. esturumanlarla yapılan müzik çeşididir.

  karadenİz müzİğİ: karadeniz yöresine ait, ağırlıklı olarak kemençe ile yapılan ve konukların horon havasıyla eşlik ettiği müzik çeşididir. düğün boyunca konuklar ve gelin damat müziğin hareketliliğinden dolayı hiç bir zaman yerinde durmazlar. bu tarz müzik karadeniz ve İç anadolu illerinin bir çoğunda tercih edilir.

  çerkez müzİğİ: genelde kafkas yöresinden göç edenlerin müziğidir. genelde gramofon çalgısı ve azeri, çerkez, kafkas türküleriyle konukların oynadığı bir müzik tarzıdır. yöresel türküler eşliğinde düğünlere renk katarlar.

  yöresel: nadir de olsa illerin kendilerine has müzik tarzları olur. türkiye'nin bir çok ilinde müzikte karma etkileşim mevzubahis olur. bu etkileşim sonucunda yöreye has halk oyunları ve müziklerde çıkar. bunun için iller bölümünde yörelerin düğün çeşitlerini öğrenebilirsiniz.

  roman havasi: romanların kendisine has olan bir müzik çeşididir. klarnet ve darbuka ağırlıktadır. göbek atmak ve roman oyunu düğünlerden sıkça rastlanır..

  kafkas oyunu: kafkasya'da ki türk cumhuriyetlerinin tonguc, ud vb müzik tarzıyla oynanan oyunlardan oluşur. düğünler köy yerlerinde dışarıda yapılırken, at üzerinde müzikler eşliğinde cirit atma, papak gitme vb oyunlar yapılır. kentlerde ise halk müziği, türk müziği ve batı müziğiyle gençler eğlenir. türkiye'deki kafkas kökenli vatandaşlar ise kafkas oyunları ve halk danslarını düğün salonlarında yörelerine has çalgılarla yaparlar. konuklar geçmişi ve özlemlerini giderirler. kafkas kökenli vatandaşlar geleneklerini sürdürebilmek için düğünleri kaçırmamaya özen gösterirler.

  hİpab ve rock: batı ve abd den etkilenen bir akım. genelde kentlerde son kuşak gençliğinin benimsediği müzik tarzıdır. trampet, gitar, saksafon türü cihazların ağırlıklı olduğu bir müzik tarzıdır. bu kültürü benimsemiş olanlar, düğünleri için disco, bar ve açık alanları tercih ediyorlar. düğün salonlarını tercihleri az olduğu görülmüştür. genelde nikah kıyarlar. müziklerinin hareketliliği nedeniyle düğünlerini açık alanda yapmaları adeta konser havasında geçmesine neden oluyor.  türk sanat müzİğİ: bu tarz müziği genelde saray kökenli vatandaşlar benimser. düğünlerde sık okunmayan bir müzik çeşididir. düğünlerde bir veya iki parça söylenir. türk sanat müziği'ne gönül vermiş yeni evli çiftler genelde kabul ediyor. kına gecelerinde de tercih ediliyor.

  klasİk müzİk: düğün marşı, batı müziğiyle yapılan ve dans müziğini içeren bir tarzdır. genelde dans etmesini seven ve kendisini müziğe kaptıran taşkınlık yerine slov takılanların benimsediği bir müzik tarzıdır. bethoven ve batı müziğinin bir çok parçalarını içerisine alıyor.

  karma müzİk: konuklar için en uygun, yaygın müzik çeşididir. her türlü şarkıların, türkülerin ve eserlerin söylendiği bir tarzdır. müziğin karmalığıyla birlikte oyunlarında aynı oranda olması ise dikkat çekmektedir. her yerde ve en çok benimsenen bir tarzdır. halkların kaynaşması niteliğini de taşır..

  En Güzel Türkçe Dans Müzikleri
  Sayfa 1 Toplam: 2
  O mutlu günde ilk dansınızı türkçe bir dans şarkısı ile yapabilirsiniz. Böylece şarkı sözleri tüm davetliler tarafından da anlaşılabilir.. Hatta canlı olarak çalınabilme şansı daha yüksek olur. Eğer düğününüzde dans müziği olarak yerli tarzları tercih ediyorsanız size çok güzel bir liste hazırladık.


  1) İlanı-aşk ( Kutsi )
  2) Seninle Herşeye Varım ( Kayahan )
  3) Bizim Şarkımız ( Ferhat Göçer )
  4) Aşığınım ( Fedon )
  5) Bizimkisi Bir Aşk Hikayesi ( Kayahan )
  6) Pervane ( Zühal Olcay )
  7) Dilberim ( Çelik )
  8) Deniz Gözlüm ( Soner Arıca )
  9) Kör Bıçak ( Yaşar )
  10) Çok Uzaklarda Dans Müziği ( Nilüfer )
  11) Seni Seviyorum (Bora Öztoprak)

 2. #2
  Mir Bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Site Sahibi
  Üyelik tarihi
  30.Aralık.2008
  Mesajlar
  6,677
  Konular
  13517
  Aldığı Beğeni
  26
  Verdiği Beğeni
  2
  nişan müziği veya sıralaması:

  nişan aile arasında yapıldığı zaman her hangi bir müzik sıralaması olmaz. bazı yörelerde ve illerde nişan yapılırken kız ailesi görülmeye gidilip nişan takılana kadar hiç bir şey yapılmaz. lakin nişan kesildiği (yapıldığı)anda sokakta bulanan davul zurna ekibi oyun havaları çalmaya başlar. getirilen müzisyenler hür türlü müzik çalarlar. böylelikle oyun havalarının ardı arkası kesilmez. tabii bu düğün yapan kişinin kimliğine ve niteliğine göre de değişir. laz ise, kemençe havaları, roman ise roman havaları, çerkez ise çerkez havaları, bölge halklarına göre de müzik seçimi değişir. bazı yörelerde bu eğlencenin boyutu 1 gün bazı yörelerde ise 1 haftaya kadar çıkmaktadır. kalabalığın veya geleneğin türüne göre de değişmektedir..


  şayet nişanınız bir salonda yapılıyor ise genel müzik sıralaması şöyle:

  -düğün salonuna misafirleri karşılamak için, salonun niteliğine ve durumuna göre, gelecek olan misafirlere göre de müzik tarzı da değişmektedir. her ikisinde de klasik ve slov parçalar çalınmaktadır.

  -nişanlanacak olan çiftin salona klasik bir parça veya yabancı müzik ile girişi sağlanır.

  -nişan için piste çağrılacak gelin ve damat adayı için yine klasik bir müzik tarzı seçilir. daha sonra yüzükler takılır.

  -yüzükler takıldıktan sonra dans müziği ile eğlence başlar. bazı yörelere göre dans müziğinin ardından en az beğenilen müzik parçaları çalınmaya başlar. bu müzik sıralaması sizin isteğiniz doğrultusunda olmaktadır. şunu unutmayın, fazlalığın istediği müzik tarzı en çok çalınan müzik olmalıdır. en son slov bir parçayla nişan bitirilmelidir.


  kolay gelsin
  Sizde bir seyler yazin lutfen

 3. #3
  Mir Bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Site Sahibi
  Üyelik tarihi
  30.Aralık.2008
  Mesajlar
  6,677
  Konular
  13517
  Aldığı Beğeni
  26
  Verdiği Beğeni
  2
  kina gecesİnde müzİk


  nİşanli olan çift, düğün öncesi mutlaka kına gecesi yapmaktadır. türk geleneklerinin vazgeçilmez evlilik unsurlarından biridir. nişanı ve kına gecesini genellikle kız tarafı yapar. kına gecesi ya aile içerisinde veya yakın dostlar arasında yapılmaktadır. kına gecesinin kendine has bir özelliği ise kadınların bir arada eğlenmesidir. bunun için de müzik tarzı nişan ve düğüne göre çok farklıdır. kına gecesinde hangi tür müzik, ne gibi çalgılar ve hangi parçalar olmalıdır.


  kina gecesi düğünden bir iki gün önce kadınların veya kadın ile erkeklerin bir arada bulunduğu bir eğlence şölenidir. kına gecesinin özelliği kızın veya kadının erkeklerde olduğu gibi bekarlığa veda partisi şeklini almaktadır. kızlar ve kadınlar bir araya gelirler. bazı yörelerde kına gecesi sadece kadınların bir araya gelmesiyle olur, bazı yörelerde ise erkeklerde katılmaktadır. genelde kadınlar bir arada yaparlar. kına gecesinin özelliği ise kızın, baba evinden ilk kez ayrılacağının duyurulmasıdır. bu nedenledir ki kızın arkadaşları ve akrabalarıyla birlikte damat tarafından da kına gecesine konuklar çağrılır. kına gecesi düğünden ayrı bir özellik taşır. bunun nedeni ise sadece kızın evinden ayrılmasına günler kalması ve çalınan müzik çeşididir.


  dul bir kadının evlenmesi durumunda kına gecesi evlenecek kişinin isteğine bağlı olarak yapılmaktadır. türkiye'de yapılan kına gecesi toplumun yaşayış tarzına göre değişmektedir. kına gecelerinde, teyp, radyo, cd çalar veya sanatçı tutulur. genelde yöreye göre yapılan bir müzik çeşididir. bazı yörelerde kadınlar tef çalarak şarkı söylerler. kına gecelerinde, rock, hipap, metalıca, türk sanat müziği, afrika tarzı müzikler çalınmaz. kına gecesinde, halk müziği, arabesk, pop tarzı, taverna müziği gibi vb tarzlar çalınır. kına gecesine başlanmadan önce konukların dinleyeceği ve birbirlerine kaynaşma ortamı sağlayan tarzda müzik çalınır. konukların hepsi geldiğinde gençlerin ortada oynaması için pop, veya halk müziğinin hareketli parçaları çalınır


  kına gecesinde sonradan gelenek haline gelen, gelin adayı ile annesinin ağlatılması olmuştur. kına gecesinde gelin olacak kız ile anne ve yakınlarından bazıları bir kişinin söyleyeceği ağıt türkü-şarkı eşliğinde ağlarlar. kız bir yandan ağlamaya başlar diğer yandan ise eline kına çaldırır. bir kadın veya sanatçı tarafından söylenecek parçalara diğer konuklarda eşlik eder. genelde söylenen şarkılar, arabesk, türk halk müziği, ağıtlar olur. öyle şarkılar söylenir ki siz bile bu müziğin söylemlerinden etkilenip geçmişinize giderek ağlamaya başlarsınız..


  evlenecek kızın veya kadının eline kına çalınana kadar bu hüzün dolu parçalar söylenir. daha sonra kına kızın eline sürüldükten sonra, kadınlar söyledikleri müziğin parçasını hüzünden dinlenmeye doğru geçirir. bu arada ağlayanlar gözyaşlarını siler ve müziğin etkisiyle dertleşmeye veya olayın etkisinden kurtulmaya başlarlar. aradan bir süre geçtikten sonra kına yakılan kız hareketli müziğin etkisiyle, oyun pistine getirilir. bazı yörelerde anne-kız karşılıklı oyun oynamaya başlar, bazı yörelerde ise kızın yakın arkadaşları gelin adayını piste alıp çember oluşturulur ve oyunlar oynanmaya başlar. İşte kızın hüzünlü ortama veya hareketli ortama girmesini sağlayan müziktir. gelin adayı oyununu oynadıktan sonra, pop ve türk halk müziği'nin hareketli parçalarıyla herkes kendini pistte bulur. kına gecesi, nişan ve düğünde olduğu gibi yöresel ve bölgesel müzik parçalarıyla birlikte gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam eder. nişan ve düğünde olduğu gibi kınada da müziğin iyi olması durumunda eğlence en yüksek doza ulaşmaktadır. bunun kriterlerini belirleyende sizsiniz. peki müzik seçimi neye göre ve nasıl yapılmaktadır.


  kına gecesi genelde kadınlara has bir olgu olduğu için yörelere göre değişmektedir. kına gecesi için müzik seçimini genelde kız tarafı yapmaktadır. kına gecesini de kız tarafı hazırlamaktadır. erkek tarafı ise, kızın kına kıyafetini, çerez ve kınayı almaktadır.

 4. #4
  Mir Bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Site Sahibi
  Üyelik tarihi
  30.Aralık.2008
  Mesajlar
  6,677
  Konular
  13517
  Aldığı Beğeni
  26
  Verdiği Beğeni
  2
  ben düğünümde xerzani oynamiştım yani hızlı halay cane cane tarzında

 5. #5
  Byn Dream
  Byn Dream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  eyi etmişin hazırlan benim düğünümdede oynayacan yakındırhaha

Benzer Konular

 1. 2009 Full Albumleri Download
  Konu Sahibi B@r@N Forum Türkçe Albüm Tanıtım
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 13.Nisan.2012, 19:37
 2. Kazancı Bedih ve Urfa müzik kültürü
  Konu Sahibi B@r@N Forum Kürt Kültür Ve Tarihi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Nisan.2010, 08:09
 3. müzik geni
  Konu Sahibi Byn Dream Forum Köşe Yazıları
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 19.Şubat.2010, 22:07
 4. Müzik Türleri Nelerdir Müzik Terimleri
  Konu Sahibi Mir Bey Forum Türkçe Albüm Tanıtım
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 24.Aralık.2009, 17:52
 5. Organoloji
  Konu Sahibi SoLuS Forum Müzik Aletleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 09.Kasım.2009, 17:40

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •