Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Dj MaM@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Aileden Biri
  Üyelik tarihi
  30.Kasım.2009
  Mesajlar
  2,328
  Konular
  1980
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  dunyanın 7 harikası

  Keops Piramidi

  Keops Piramidi


  Giza Piramitleri'nin üçü birden dünyanın yedi harikası listesine dahil değildir. Piramitlerden sadece Keops Piramidi bu listeye girmiştir. Keops Piramidi, 4. Hanedanlık zamanında MÖ 2560 yılında Firavun Khufu (Keops) tarafından yaptırıldı. Yapımının 20 yılı aştığı sanılmaktadır. Piramit yapıldığında 145,75 m yüksekliğindeydi. Yapıldığından itibaren 43 yüzyıl boyunca dünyadaki en yüksek yapı olarak kayıtlara geçmiştir. Keops Piramidi ilk inşa edilen olmasına rağmen dünyanın yedi harikası arasında günümüzde ayakta duran tek yapıdır.

 2. #2
  Dj MaM@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Aileden Biri
  Üyelik tarihi
  30.Kasım.2009
  Mesajlar
  2,328
  Konular
  1980
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0
  MÖ 7. yüzyılda Babil kralı Nebukadnezar tarafından yaptırılmıştır. Babil'in çorak Mezopotamya çölünün ortasında, ağaçlar, akan sular ve egzotik bitkilerin bulunduğu çok katlı bir bahçedir. Coğrafyacı Strabo'nun 1. yüzyıldaki tanımına göre:
  "Bahçeler birbiri üzerinde yükselen büyük direklerden oluşuyordu. Bunların içleri çukurdu.Büyük bitkilerin ve ağaçların yetişebilmesi için toprakla doldurulmuştu. Kubbeler, sütunlar ve taraçalar pişmiş tuğla ve asfalttan yapılmıştı. Yüksekteki bahçeleri sulamak için Fırat Nehri'nden zincir pompalarla su yukarılara çıkarılıyordu. Bu şekilde üst seviyelere taşınan su, bahçeleri sulayarak teraslardan aşağıya yukarı Söylentiye göre Nebukadnezar bu yapıyı sıla hasreti çeken karısı Semiramis için yaptırmıştır. Semiramis Medes kralının kızıdır. Söylentiye göre Mezopotamyanın düz ve sıcak ortamı onu bunalıma itmiş, kral da karısının hasretini sona erdirmek için yapay dağların olduğu, suların aktığı yemyeşil bir bahçe yaptırmıştır.
  Babil'in asma bahçelerinin günümüze gelen kesin izleri yoktur. Fakat, bölgede araştırma yapan arkeologlar, Babil'deki sarayın kuzeydoğusunda görünüşü garip olan temel ve tonozlar buldular. Bunların Babil'in Asma Bahçelerine ait olup olmadığını düşünülmektedir. Babil'in Asma Bahçeleri, klasik yazarlar tarafından ayrıntılı bir şekilde tanımlanmıştır. Günümüzde bu tanımlara göre çizilen resimler bulunmaktadır. Sanılanın aksine efsanevi bahçeler bir yerlere asılı değil, sadece sütunlarla desteklenen taraçalar üzerinde kurulmuştur.

 3. #3
  Dj MaM@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Aileden Biri
  Üyelik tarihi
  30.Kasım.2009
  Mesajlar
  2,328
  Konular
  1980
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0
  • bulunan bu yapıtların var oluş hikayeleri bir o kadar ilgi çekicidir.
  Keops Piramidi ; Mısırda yer alan piramitlerden hepsinin aksine 7. harika içerisine giren tek piramittir keops piramidi.Günümüze kadar var olan tek piramit olduğundan şu an için dünyanın 7 harikası arasında gösterilmektedir.Bu yapıt M.Ö 2560 yılında firavun khufu tarafından yaptırıldı.Bu piramitin yapılış süresi olarak 20 yıla aşkın bir süre geçtiği söylenmektedir.Yapıldıktan sonra 43. yüzyıl boyunca dünyanın en uzun yapıtı olarak tarihe geçmiştir.
  Babil’in Asma Bahçeleri ; Bölgede bulunan bahçelere özel olarak hazırlanmış su kanalları vasıtasıyla fırat nehrinden pompa yardımı ile birlikte su yukarılara doğru çekilerek bahçenin sulanması için kullanılıyordu.Bu bahçeler hasret çeken o yılların krali Nebuchadnezzar’ın karısı için özel olarak yaptırıldı.Karısının geldiği ülke yeşil ve bahçeler yer aldığı için hasret çekmemesi adına kendi bulunduğu krallığına da dünyanın en güzel bahçelerini inşa ederek ülkesine çektiği hasreti son buldurmuştur.
  Artemis Tapınağı ; Bu yapı M.Ö 550 yılında efes antik kentinde yapılmıştır.Tamamıyla mermerden oluşan bu yapıt o yılların kralı olan croesus tarafından yaptırıldı. O dönemin en büyük heykeltraşları tarafından bronz taşlarla kaplanan yapıt hem pazar yeri hemde dini müessese tarafından kullanılmaktadır.
  Zeus Heykeli ; Zeus heykeli M.Ö 450 yıllarında Olympia’da yapıldı.Yunanlıların en büyük tanrısı zeus için yapılmıştır.Olimpiyat oyunları esnasında 391 yılında putperestlik olarak görülmesi esnasında zeus tapınağı kapatıldı.Heykel zengin varlıklı yunanlılar tarafından constantinople’e taşınmış ve burada 462 yılında çıkan büyük yangına kadar kalmıştır.
  Rodos Heykeli ; Yapılışı tam 56 yıl alan bu yapıt dünyanın 7 harikası arasında yer almayı başardı.Rodos heykeli oldukça büyük bir heykel olmasının yanı sıra insanlar için beraberliğin bir simgesiydi.M.Ö 226 yılında oluşan bir deprem sonucunda heykelin küçük bir kısmı kırıldı.100 yıl boyunca harebe halinde kalan yapıtın hurdalarını suriyeliler ve yahudilere sattılar.
  İskenderiye Feneri ; Büyük iskenderin ölümünden sonra mısır civarında bulunan iskenderiye’yi kendi ülkesine başkent yapıldı.Bu ülkede faros adasına bir fener yapılmak istendi.117.m uzunluğunda yapılan fenerin en büyük özelliği aynasıydı.Aynanın yansıttığı ışık yaklaşık olarak 50 km mesafeden görülebiliyordu.Yaşanılan depremler neticesinde oldukça fazla zarar gördü.1480 yılında memlüklüler tarafından şehri korumak için yapılacak olan yapı için parçaları kullanıldı.
  Halikarnas Mozolesi ; Adından da anlaşılacağı üzere kral için kızı ve karısı tarafından yapılan bir mezardır.Bodrum civarında yapılan bu yapıt M.Ö 350 yılında yapılmıştır.Heykeltraşlar tarafından özel olarak yapılan mezarın oldukça büyüleyici bir görüntüsü vardır. 16. yüzyılda bu yapıt oldukça geniş güvenlik önlemleriyle korundu.Haçlı seferlerinin olduğu yıllarda bugün ki bodrum kalesinin yapımı için , mezarın neredeyse tüm malzemeleri kullanıldı.
  »

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •