Rengarenk Sürüngenler


Kertenkele, timsah, geko gibi sürüngenler çoğunlukla korkunç yaratıklar olarak tanımlanır. Pullu derileri olan bu soğuk kanlı hayvanların tüyleri olmasa da renkli ve dikkat çekici olabilirler. İşte dünyanın en renkli sürüngenleri karşınızda (Bu listeye yılan ve kaplumbağalar dahil değildir)...

1. Yarımada Kaya Kertenkelesi

"Psammophilus dorsalis" olarak da bilinen bu kertenkelenin dikkat çekici bir rengi vardır. Kırmızı sürüngen çok ender rastlanan bir canlıdır. Güney Hindistan'ın kayalık tepelerinde bulunan bu kaya kertenekelesi "Güney Hindistan Kaya Kertenkelesi" olarak da tanınmaktadır.

2. Kırmızı Başlı Kaya Kertenkelesi

Bu parlak renkli sürüngen "Agama agama" oalrak bilinmektedir ve Sahra altı Afrika'ya yerleştirilmiş kertenkele türlerinden biridir. Kırmızı başlı kaya kertenkelesi aynı zamanda "Gökkuşağı kertenkele" olarak da tanınmaktadır. Sıcak günlerde ortaya çıkan bu canlının erkeklerinin gövdelerinde çiftleşme mevsiminde büyük değişimler meydana gelir. Baş, boyun ve kuyruk parlak turuncu bir renk alırken gövde laciverte dönüşür.

3. Doğu Bahçe Kertenkelesi

Asya'da çok fazla bulunan bu eşsiz renkli tür, "Calotes versicolor" olarak adlandırılmıştır. Bu tür, dünyanın farklı bölgelerine de yerleştirilmiştir. Böceklerle beslenen kertenkelenin erkeği çiftleşme mevsiminde farklı renklere bürünür. Boynu parlak kırmızı bir renk alır.

4. Galapagos Kara Iguanası

"Conolophus subcristatus" olarak adlandırılan Galapagos kara iguanasının renkleri sarı ve gridir. Çok ender rastlanılan bu sürüngenler Galapagos Adaları'nda yaşamaktadır.

5. Rahip Bukalemun

Bilimsel ismi "Calumma parsonii" olan rahip bukalemun, Madagaskar'da yaşayan çok büyük bir bukalemun türüdür. Bu canlının tecimi hükümet denetimi altındadır. Madagaskar'daki çoğu bukalemun türünde de geçerli olduğu gibi rahip bukalemunun da farklı ülkelere götürülmesi yasaktır.

6. Transvaal Cüce Kertenkele

Bilimsel adı "Bradypodion transvaalense" olan bu eşsiz renkli bukalemun Afrika'nın güney bölgelerinde yaşamaktadır.

7. Furcifer Minor

Madagaskar'da yaşayan, sıradışı görünümlü Furcifer Minor, bir kertenkele türüdür. Yaşama alanlarının azalması ile bu canlı türünün nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır.

8. İber Kertenkele Kurdu

"Avrupa Kurt Kertenekelsi" olarak da bilinen, bilimsel adı "Blanus cinereus" olan sürüngen türü Portekiz'de "Cobra-cega", İspanya'da "culebrilla ciega" olarak tanınmaktadır. Mavi renkli, ayakları olmayan bu sürüngenin boyu 10 ila 20 cm arasında değişmektedir. Çoğu zaman özellikle fırtına sonralarında- kaya ve kütüklerin altına girer.

9. Tokay Geko

"Gekko gecko" olarak adlandırılan, geceleri ortaya çıkan bu sürüngen türü Kuzey Hindistan ve Bangladeş'ten, Endonezya ve Yeni Gine'nin batısına kadar tüm Güneydoğu Asya'da bulunmaktadır. Doğal yaşam alanı yağmur ormanı ağaçları ve sarp kayalıklardır. Ayrıca insanların yaşadığı kırsal kesimlere de kolayca adapte olabilmektedir. Bu renkli sürüngen Hawaii, Florida, Teksas ve Belize'ye de yerleştirilmiştir.

10. Yeşil Iguana

Orta ve Güney Amerika'da bulunan bu büyük ve renkli iguana, "iguana iguana" olarak adlandırılmıştır. Otçul olan sürüngenin başından kuyruğuna uzuluğu 1.5 metredir. Bilinen daha büyük çeşitleri 2 metreden uzundur ve 9.1 kg ağırlığındadırlar.

11. Jackson Bukalemunu


Bu tuhaf görünümlü Afrika bukalemununun bilimsel adı "Chameleon jacksonii'dir". Ayrıca "üç boynuzlu bukalemun" olarak da bilinmektedir. Tanzanya ve Kenya'nın nemli, serin bölgelerinde yaşayan Jackson bukalemunu aynı zamanda popüler bir egzotik evcil hayvandır.

12. Caiman Kertenkelesi

Bu eşsiz renkli kertenkele Güney Amerika'da yaşamaktadır. Günün çoğunu suda geçiren kertenkele bataklıklarda, akarsularda ve suyla kaplı ormanlarda yaşar. Caiman kertenkeleleri dallardan suya doğru sarkarak keyif yapmayı çok severler.

13. Mavi Kuyruklu Sandveld Kertenkelesi

Bu renkli kuyruklu kertenkele Mozambik, Zimbabwe, Güney Afrika ve Doğu Amerika'da yaşar. Bilimse ladı "Nucras caesicaudata" olan süründen mavi kuyruğu sayesinde hemen ayırt edilebilir. Bu kertenkele türünün anatomisi ve yaşam şekli hakkında çok az şey bilinmektedir. Kuru, kumlu ve savan iklimli yerlerde yaşar.

14. Yemen Bukalemunu

"Chamaeleo calyptratus" olarak bilinen yemen bukalemunu büyük ve renkli bir bukalemun cinsidir. Yemen ve Suudi Arabistan'da yaşayan canlı ruh haline göre renk değiştirir. Sağlık durumu, vücut ısısı ve hisleri renk değiştirmesini etkileyen faktörlerdendir.

15. Panter Bukalemun

Latince ismi "Furcifer pardalis" olan panter bukalemun Madagaskar Adası'nda yaşamaktadır. Ayrıca Reunion Adası ve Morityus'a yerleştirilmişlerdir. Dişiler, erkekerin yarısı büyüklüğündedir. Erkek bir panter bukalemunun uzunluğu 45-50cm'dir.