Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Mir Bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Site Sahibi
  Üyelik tarihi
  30.Aralık.2008
  Mesajlar
  19,894
  Konular
  13519
  Aldığı Beğeni
  35
  Verdiği Beğeni
  4

  rotinda yetkiner hayatı biyoğrafi  Rotînda Yetkiner hunermendekî kurd e.
  Di kasetekê de xwe bi vê rengê dide nas kirin:

  Huner ji bo min reng û giyana jiyanê ye, lewra jî ji bo ku ez an jî kesên din vê giyanê û rengê xirab nekin, li gor hêz û zanyariya xwe çi ji destê min tê, pêk tînim. Min di sala 1963an de li Gimgime ji dinê re got merhaba û ketim nava jiyana dijwar û bi aloz. Weke pirrî hunermedan, min jî di zarokatiya xwe de dil da hunerê û ez bawerim ku heya rih di canê min de hebe, wê dilê û mejûye min ji bo hunerê kar bike. Di nehsaliya xwe de, weke her zarokê Kurdan, ne bi daxwaziya xwe be jî, zimane tirki fêrbûm û bi perwerdekê xurt li du 17 salan min universite qedand. Lê aliyekê dilê min tim bi jan û sikestî bû. Ji ber ku ez ne li gor xwezayiya eslê xwe, ne li gor nasnama netewa xwe û ne jî bi zimanê gelê xwe dijiyam. Min di gelek xebatên hunerî de cîh girt, lê heya ez neketim nava xebatên Nçm (Navenda çenda mezapotamyayé)nîvco mabûm. Tim aliyekê min kêm dima. Tekosîna Azadiyê weke her Kurdê giyanekê nû da min jî û min bi vê rihê di nava hunerê de ji xwe re qadekê nû avakir.Ez di wê baweriyê de me ku, kêmasiyên hunera min hebe jî, min di muzîka Kurdî de xwest ku ez rêçeke nû biafirînim. Lê textîr û dîtina herî rast ya we guhdêrên ezîz e. Di hunera min de giyana çiyayên asê, hêza gelê Kurd, daxwaz û keda min a bi hur**** gelê min xemilandî, heye. Min dixwast ku ez muzîka gelê xwe û bingehên muzîka rojava û muzîka pêsketî bigihêjînim hev û sentezek avakim. Ji vê daxwaza min re, Têkosîna Azadiyê bû mînaka herî rast û berbiçav. Ji xebata ÇAR STÊRK, KEDKAR, SÎSER, NAYGOTIN û heya LI TE GERIYAM lêgerîna min a di nava hunerê de berdewam kir û wê ev lêgerîn bidome jî. Ji xwe huner lêgerîna xwesikbûn û evîna mirovhiyê ye.Kê/ kî dixwaze bi min re bikeve tkiliyek betir kur an jigermtir, dikare bi reya imeyla xwe bighejine min. Bele ez nuha ji bi xebateke nu derdikevim heber gohdaren xwe. Nave xebata min a nu, AR_JAN bawerim u hevi dikim di ve xebata min de we her kes we jana dile xwe, kesera welat u esa gele me bibine


  <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
  Rotinda Yetkiner ile Özel Bir Söyleşi…

  Kürt müziğinin tanınmış sanatçılarından Rotinda Yetkiner, yaptığı besteler ve farklı tarzıyla yıllardır beğenilerek izleniyor. Türkiye’de Kürt müziği ve kültürünün çok yoğun baskı altında olduğu yıllarda Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM)’de çalışan Yetkiner, Kürdistan’ın tüm parçalarında kalarak, halkı yakından tanıyan bir sanatçı. Gulîstan dağlarında da bir sanatçı olarak kalan ve yaşamı farklı yönleriyle tanıma fırsatı bulan Yetkiner, Avrupa’da yaptığı çalışmalarla da kendinden söz ettiriyor…

  1.Sayın Rotinda Yetkiner "İnsan yaşadığı yere benzermiş, o yerin suyuna, toprağına benzermiş". Siz de bu görüşe katılıyormusunuz, bu bağlamda sorarsak Rotinda Yetkiner kimdir, nasıl bir ailede büyüdü çocukluğu nasıl ve nerede geçti hayalleri?

  - Rotinda geleneklerine bağlı, Kürtlüğünü tüm baskılara rağmen koruyan ve seven kalabalık bir nüfusa sahip bir ailenin 9 çocuğu. Çocukluğumun 9 yılı cennet ülkemin şirin bir kasabası olan Gımgım da geçti. O yıllar benim için en güzel anılara sahiptir hâlla. O yıllarda bir tek sevmediğim ve bende üzücü izler bırakan zoraki Türkçe öğrenmeydi. Bunların dışında bence Rotinda samimi, çok derin etkilenen, duygusal ama insanlığı ve Kürtlüğünden asla ödün vermeyen, kendiyle barışık ama toplumun kalıplarına sığmayan, daha doğrusu bu kalıpları saçma bulan, bu anlamıyla da asi biridir.

  2.Çocuklara karşı olan sevginizi hemem hemen her Kürt, her dinleyiciniz biliyor. Kendi çocukluğunuzla bir bağı var mı? Çocuklar olan bu sevginizin kaynağında?

  Elbette benim çocukluğumla bağı var, benim çocukluğum 9 yaşından sonra sürgünde ve o yaşa kadar karton filmle olarak bildiğim Tükler diyarında geçti. Evde konuşulan dili dışarıda konuşamayan, hatta konuşmamak için hep tembihlenen bir çocuğun psikolojisi her halde pek sağlıklı olmaz. Evet, bu inkârların gölgesindeki yıllarımın acısı kinle beslenmişti yıllarca. İşte çocuklarımız böylesine kinli ve nefretli büyümesinler, kendi kimliklerini severek ve özgüvenle büyüsünler isterim. Tabiî ki onların o duru Berrak dünyası Beni mıknatıs gibi çeker, onlara harcanan emek boşa gitmez o yüzden severim çocukları.

  3.İlk Albümünüze tepkiler nasıl olmuştu bugün çok daha geniş bir dinleyici kitlesiyle buluştuğuma inanıyorum?

  - sömürgeciler bilinçli olarak toplumumuzu bugünkü dünya medeniyetinin en az yüz yıl gerisinde bırakmışlar, bu doğalında bir geriliği, tutuculuğu ve de yozlukları doğurur. Sosyal olarak bu geriliğe bir de dinlerin bağnazlığı eklenince, toplumlar adeta bir kangren yarayla cebeleşir ki Gulîstan halkı biraz böyledir. 90’ların başında çıkan ilk albümüz toplumuzun beğeni düzeyinden uzaktı, bunun farkındaydım ve tek güvendiğim gençlikti. Aydın okuyan gençlik ve gerilla ilk albüme olumlu tepki verdi bu beni cesaretlendirdi, ama genel olarak, adeta; „bu ne saçmalık“ dercesine bir yaklaşım vardı. O zaman bir röportajda 10 yıl sonra belki kabul görürüm demiştim, gerçekten özgürlük mücadelesini kazanmalarının etkisiyle bugün yaptığım çalışmalar daha geniş bir dileyici kitlesiyle buluşuyor diyebilirim.

  4.Kürt olmak başlı başına seni ayrıcalıklı kılıyor. Gerilla yaşamı kutsal ama bir o kadar da zor, Gerilla ve Sanatçı kimliği sanatsal kimliğinizi ne düzeyde etkiliyor?

  -Evet bugünün koşularında Kürt olmak bir suç, hele özgürlük isteyen bir Kürtsen vay aman, bir de sanatçıysan yandın ki ne yandın. Ama bütün bunlar inanıyorum ki ben ve benim gibi arkadaşlarım için sadece bir engeldir, ama biz büyük bir iradeyle halkımız için varız, devam edeceğiz. Gerçek anlamıyla gerilla olmuş bir insan ki eğer Gulîstan dağlarında bunu yapmaktaysa, bu bir irade işidir, çünkü gerçekten zor bir iş. Bir de ideolojik olarak donanımlı bir gerilla bir sanatçı kadar duyarlı, ince, hasas dır, bu anlamı ile gerilla sanata çok yakındır, ama her gerilla böyledir demiyorum veya o dağlara çıkan her kes. Kendini Xalocu felsefeye yatıran ve insanlık için mücadele eden gerilla, bir anlamıyla sanatçıdır. Orada geçen yılarda bunu yaşayarak ِgörendim ve bu bana çok derin anlamlar kazandırdı.

  5. Siyasetinin Kürt müziğine olumlu yada olumsuz bir etkisi var mı bu bağlamda, Yaşanan 15–20 yıllık siyasal sürecin sizin sanat hayatınıza yansımaları nelerdir?

  -Tabiî ki olumlulukları çok, ama olumsuzlukları da yok değil. Bir defa özgürlük hareketi olmasaydı şu an hiç bir ses Kürt sanatı adına Kuzeyde varlık bulamazdı. Evet, bu mücadele 90’lı yılarda sanatın ِönünü açtı ve yeni bir sayfa açtı. Ne var ki sonraki süreçte genel anlamıyla bir sanat politikası veya bir sanat rotası çizmediği için var olanlar hebaya doğru, yeniler de adeta bir rant kapısı yaptılar Kürt sanatını. Bana gelince ben özgürlük mücadelesiyle Kürt sanatının kimliğine büründüm ve tabiî ki eserlerimde değişen Kürt insanın daramı var, yani kaynağım oradır.

  6. Biraz da siyaset üzerine sohbet etmek istiyordum sizinle. Öncelikle Türkiye Başbakanı Recep Tayip Erdoğan'ın Diyarbakır da 12 Ağustos sarfettiği "Kürt sorunu benim sorunumdur" sözlerinin ardından, yüzlerce Kürdün kemikleri kırıldı. Bir Kürt sanatçısı olarak, konuda neler söyleyebilirsiniz bize?

  -ben bu konuda bir şarkı sözü söylemek isterim. Kim ne derse desin boş gelir, bu laflar hoş gelir. Eğer inanmak istiyorsan, yalan dahi sana hoş gelir. Başka yorum yok…

  7. Biliyorsunuz son yıllarda bazı Kürt sanatçılar Türkiye’ye gidip konserler vermekteler. Size de bu yönde teklifler geliyor mu? Gitmeyi düşünüyor musunuz? Yada şöyle diyelim eğer düşünüyorsanız sizce bunun şartları nelerdir? Sizin şartlarınız nelerdir?

  - Benim ne şartım olabilir ki, ben sürgünde yaşamaya mahkum edilmiş halkını ve ülkesini seven bir sanatçıyım. Tabiî ki ülkem ve halkıma kavuşmak en büyük isteğim. Ama sanırım barış ortamı olmadan bu zor.

  8.Çağımızı Sanal Dünya’ya mahkûm eden bir anlayış, giderek bir güç olmaya doğru gidiyor.

  Sizin Müziğinizin dinleyici Kitlesi genellikle kimlerden, hangi sınıftan oluşuyor?

  -Benim hedefim aydın geçlik, anneler ve çocuklar, ama benim müziğimde daha çok kent kökenli veya aydınlaşan insanlar kendini buluyor. Bu benim hedefimin içinde olan bir şey o yüzden çabamın doğru boyuta olduğuna inanıyorum.

  9. Daha önce bir kaç Fotoğraf sergisi düzenlediğinizi biliyoruz. Bu Fotoğraf sergilerinize olan ilgiyi nasıl buldunuz?

  -Beklediğimin üstünde, tabiki bunda gerilla ve Kürdistan mazaralı fotoğrafların oluşunun payı da var. Umarım bu ilgi devam eder ve ben de dah bir çok sergiler açarım.

  10.Fotoğraf çekmeyi çok seviyorum, ben her fotoğrafın bir zaman dilimini anlattığına ve tarihe tanıklık ettiğine inanıyorum. Diyorsunuz farklı çalışmalarla Fotoğraf sergilerinizi devam ettirmek düşünüyor musunuz?


  -Evet özellikle Zagros çiçeklerini anlatan bir sergi yapmayı çok istiyorum. 16 bin çiçek var Zagros dağarında ve bunun 8 bini ilaç yapımında kullanılıyor. Bunları görüntülemek benim için çok anlamlı olacak.

  11.Sizce Gelinen aşamada Kürt müziği kendini yenilemiştir diyebilir miyiz ve bu çerçevede

  Kürt Sanatçıları Müziğin tüm zenginliklerinden yeterince yararlanabiliyorlarmi?

  -maalesef hayır, evet bir çok boyutu ile kendine yeni bir yol, yöntem buldu ama bunu kişilikli tarzlara dönüştürmede henüz yetkin değil. Var olan çabaları çok anlamlı buluyorum, ama son yılarda görsel ve başının da katkısıyla maalesef, bizde de arabesk tarz yada popülist tarz çok ِönde ki bu sanata toplumsallık olarak bir ivme kazandırmaz, aksine aşındırır. İşte burada siyasetin rolünü doğru oynaması gerekir, yanlış anlaşılmasın yasaklara karşıyım, sansüre de ama doğruları koruma, geliştirmek gücün doğru kullanılmasını istemekten yanayım.

  12. Bizlere Önümüzdeki sürece ilişkin projelerinizden bahsedebilirimsiniz?

  -en yakın süreçte biten ama henüz firmalarca üslenilemeyen bir yapıtım var. Bu albümüm 8 aylık zor ama zevkli bir çalışmadan sonra bitti. Şehit annelerine adadım adı AR-JAN, ben bu albümle kendimi aştığıma inanıyorum. Hayli yenilikler var, tabi ki yine ağırlıklı olarak geçliğe sesleniyorum. Bu çalışma dileyicilerimle buluşunca, inanıyorum ki bir anlam bulacaktır.

  13. Son olarak okurlarımıza söylemek istediğiniz bir mesajınız varmı?

  -Saygılarımı ve en içten sevgilerimi sunuyorum. Sizlere de teşekkür ederim ban bu olanağı tanıdığınız için. Özelikle şehit annelerinin ellerinden öpüyor ve bütün çocuklar özgür bir geleceğe sahip olabilmesi dileğimi yineliyorum. Başarılar dilerim.


  alıntı

 2. #2
  Baran373 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Aileden Biri
  Üyelik tarihi
  27.Şubat.2009
  Mesajlar
  4,479
  Konular
  277
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0
  Emeğine sağlık...

 3. #3
  *kartanesi* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Aileden Biri
  Üyelik tarihi
  18.Ocak.2009
  Mesajlar
  489
  Konular
  5
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0
  kisiligigle,durusuyla ve sicakligigla sevgi dolu bir insan rotinda....bu degerli paylasimi bize sundugun icin tskler.....

Benzer Konular

 1. Ajda Pekkan Hayatı Yaşamı Biyografisi
  Konu Sahibi İnanÇ Forum Sanatçı, Hayatı & Biyografi
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 06.Şubat.2010, 10:46
 2. Dj Akman - Hayatı Sevemedim
  Konu Sahibi İnanÇ Forum Türkçe Sarki SözLeri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 22.Ocak.2010, 05:25
 3. Ahmed arif kimdir ? hayatı biyoğrafi
  Konu Sahibi Mir Bey Forum Sanatçı, Hayatı & Biyografi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Nisan.2009, 13:16
 4. Hilary Duff Hayatı Yaşamı Biyografisi
  Konu Sahibi İnanÇ Forum Sanatçı, Hayatı & Biyografi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 05.Nisan.2009, 13:28

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •