Kürt müzik kanalı MMC, ilgi ile izleniyor. MMC çalışanlarından Şiyar Munzur, beklediklerinin üzerinde bir ilgi ile karşılaştıklarına dikkat çekiyor.

İlgili Başlıklar » MMC İNTERNETTE


Kürt müzik kanalı MMC çalışanlarından Şiyar Munzur, “MMC’ye yoğun bir ilgi var. Bizim beklediğimizin üzerinde bir ilgi ile karşılaştık“ diyor.

Munzur, ilk Kürt müzik kanalı Mesopotamia Music Channel-Mezopotamya Müzik Kanalı’nın (MMC) açılma kararı öncesinde bu kadar ilginin olabileceğini tahmin ettiklerini ancak yayın ile birlikte daha yeni ufuklar açıldığını belirtti. Şiyar Munzur, 4 aydır yayın yapan MMC’nin Kürt sanatına olan katkısının kısmen hesaplanabileceğini dile getirdi. Daha çok üreten, özellikle de klip üreten, öne çıkacak, belki ilk dönemler ekonomik olarak gücü olan sanatçılar veya onların şirketlerinin bu durumdan daha çok yararlanacağını söylüyor. Munzur, “Ancak, iyi müziğin kalıcı, etkileyici gücü hesap edilince ilerde sanata, müziğe popülist değil de, kalıcı amaçla bakan, çalışan sanatçı ve onların eserlerinin bu kanalda rağbet görmesini beklemek gerekecek. Bu doğrultuda hesap edilerek ana akseni belli olan bir yayın politikası oluşacak” diyor.

MMC’deki müzik yayınlarında belli bir müzik kalitesini esas olarak aldıklarını söyleyen Şiyar Munzur, şu noktalara dikkat çekiyor: “Temel kaygı müziğin, enstrüman çeşitlemesi, kullanılışı, gibi kaygılardır. Bazen tekstin derinliği var, edebi sözler, otantik ancak bakıyorsunuz o tekste uygun olmayan, otantik bir enstrüman kullanılmış. Bu durumlar değerlendiriliyor. Ama orada tekste ağırlık verilmesi uygun bulunuyorsa o durumda artık enstrüman kullanılışı ikinci plana düşebiliyor ve bu müzik yayınlanabilir. Bazen tam tersi oluyor içeriği boş bir tekst ile çok iyi bir müzik kullanılmış, çok sağlam ve uygun enstrümanlar kullanılmış bu durumda da tekst ikinci plana düşebilir yani yayınlanabilinir.”

‘Eğitici motiflere sıcak bakıyoruz’

Munzur, bunların dışında genelde insan haklarına hakaret etmeyen, devrimci, demokrat içerikli müziklerle beraber hemen hemen Kürt halk müziği kökenli her müziği yayınladıklarını kaydediyor. Kürtçenin zengin dil, lehçe, kültür dağılımını bir avantaj olarak kullanıp müziğin bu zenginliğini renklilik olarak görüp yayınlamayı esas aldıklarını dile getiriyor. Munzur, ulusal motifler, tarihi veya eğitici motifleri öne çıkaran müzik, tekst veya kliplere sıcak baktıklarını ifade ediyor.

“Müzik ile ilgili birkaç belirlemeyi yaptıktan sonra bunun bizim açımızdan bir o kadar önemli olan video yönüne bakmamız gerekir” diyor. Kendilerine gelen klibin mekanı, çekim tarzı, kamera kullanılışı, hikayesi, kurgu biçiminin bazen bir kalite sorunu olarak önlerine çıktığını ve çoğu zaman bunları yayınlamadıklarını ekliyor.


Kürtçe dışındaki dillerden de klipler yayınladıklarını belirten Munzur, “Şimdilik çok Türkçe klip bulunmasından ve talep edilmesinden dolayı ağırlıklı ‘diğer diller’ denilince Türkçeyi verdiğimizi söylemek gerekiyor. Arapça, Farsça klipler de veriyoruz” diyor.

“Kliplerini yayınladığınız sanatçılardan ücret talep ediyor musunuz” sorumuzu Şiyar Munzur, şöyle yanıtlıyor: “Şu an itibarıyla hayır, talep etmiyoruz. Ancak, albümü yeni çıkmış bir sanatçı veya onun plak şirketi albüm reklamını bize veriyor. Ki bu ücretli. Ama bundan başka klibinin de bir süre yoğun yayınlanmasını istiyor, o durumda da ücret alıyoruz. Bunun dışında MMC’nin normal yayın politikası çerçevesinde yayın yapıyor ve izleyici talepleri karşılığında klip yayınlıyoruz.”

ERDAL ALIÇPINAR