Diz kireçlemesi olarak bilinen gonartroz dizin en sık rastlanan ağrılı durumudur. Özellikle kırklı yaşlardan sonra ortaya çıkar ancak 20–30 yaşlarında erken belirti verebilir.
Konya Fizikon Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Doktoru Uz. Dr. Ayşe Nur Tekin, temel olay kıkırdakta hasar oluşması, tamir hızının yıkım hızına yetişememesi ve bunun sonucu kıkırdakta, kemikte, diz yan bağlarında bozulmalar meydana gelmesidir. Kadınlarda, kilolu olanlarda, menisküs yaralanması veya ameliyatı geçirenlerde diz kireçlemesi daha sık görülür. Sabah tutukluğu ve aktivite sonrası ağrı tipiktir. Kireçlemenin doğal gidişatı şu şekildedir; hastalık müphem olarak başlar, rahat bir dönemin ardından alevlenir. Bu dönemlerde dizde ağrı artar, dizde şişlik ve sıcaklık artışı görülebilir. Hastalığın son evresinde eklem kıkırdaklarında ileri derece aşınma, gece ağrısı, dizlerde içe dönüklük, yürüme güçlüğü olur.
Dr. Ayşe Nur Tekin, Menisküsler diz eklemini oluşturan kemiklerin kıkırdakla kaplı kısımlarının arasında kalan ve arayı dolduran ve kaydıran kıkırdak yastıkçıklardır. Bu kıkırdaklarda, özellikle gençlerde ani ve dönmeli hareketlerle yer yer bozulmalar veya yırtıklar oluşabilir. Ani yırtıklarda yırtılma anında dizden ses gelebilir. Menisküs hasarlarında yırtılan bölge menisküsün kanlanan bir bölgesine rastlamışsa altı hafta içinde bu yırtık istirahatla iyileşebilir. Yaşlılarda kireçlemenin ileri dönemlerinde menisküsler de hastalıktan etkilenmiş durumdadırlar, bu hastalarda hem kıkırdak hem menisküs hasarı artık beraberdir.
Diz önünde hissedilen ağrılara ön diz ağrısı denilmektedir. Konya Fizikon Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Doktoru Uz. Dr. Ayşe Nur Tekin, Bu duruma gençlerde daha sık rastlanır. Diz kaslarındaki güçlerde dengesizlik vardır ve diz kapağı arkaya doğru sürtünür. İleri evrelerde diz kapağı arkasındaki kıkırdakta hasar oluşabilir. Dizini yere dayayarak iş yapanlarda diz kapağı kıkırdağında aşınma olabileceği gibi diz altı yağ yastıkçıkları da hassas ve ağrılı hale gelebilir.
Çocuklarda diz kapağının biraz altındaki bölgede kaval kemiğinin öne doğru ağrılı şişliklerine rastlanabilir. Genelde çocukların diz üstü düşmeleri sonucu başlayan şikayet dizi kullanmayla artabilir, istirahatla azalır. Genelde onlu yaşlarda iyileşme görülür.
Uyluk dış yan yüzündeki fasia lata denilen zar özellikle uzun yürüyüşlerde sürtünme sonucu hassaslaşır ve diz dış yanı üst kısmına yapıştığından dizin bu kısmında ağrı hissedilir.
Dr. Ayşe Nur Tekin, Eklemlerde bulunan harekete tampon görevi yapan içi sıvı dolu keseciklere bursa denir. Diz etrafı bu keseciklerle çevrilidir. Bu kesecikler çarpma, ezilme, dizin aşırı kullanılması sonucu bursit dediğimiz ağrılı, şiş ve hassas hale gelebilir. Dizin belli bir noktasında ağrı yaparlar.

İltihaplı romatizmal hastalıklardan romatoid artrit, ankilozan spondilit, Behçet Hastalığı, ailesel Akdeniz ateşi (FMF), gut hastalığı diz veya dizlerin her ikisini tutabilir.
Tekin, Septik artrit dediğimiz diz ekleminde enfeksiyona genelde bağışıklık sistemi zayıf, yaşlı kişilerde rastlanır.
Diz ağrısının hangi hastalıktan olduğu tespit edilmeli ve konulan tanıya göre tedaviye başlanmalıdır. Tedavide öncelik sırası fizik tedavi, ozon, PRP gibi ameliyatsız ve ilaçsız tedavilerdir. Obez hastaların kilo vermesi, diz çökmemesi önemlidir.