Windows Vista ve Windows 7 için sağ tıklama menüsünde bulunan gizli özellikler..
Windows, 1.0 sürümünden bu yana bazı özelliklerini gizli tutmayı seviyor, bu durum meraklı kullanıcılara her zaman keşfedilecek yeni birşeyler sağladığı için de genellikle olumlu karşılanıyor.
Windows Vista ve Windows 7'de Klasörler için Sağ Tıklama Menüsündeki Gizli Özellikler:
Standart sağ tıklama menüsü aşağıdaki gibi varsayılan eylemler (Aç, Yeni pencerede aç, kes, kopyala vs.) içeriyor


Gizli özellikleri açmak için anahtar kelime Shift tuşu. Klavyedeki Shift tuşunu basılı tutun ve ardından herhangi bir klasör üzerinde sağ tıklayın, aşağıdaki gibi gelişmiş seçenekler karşınıza çıkacak,

Karşımıza çıkan yeni seçenekleri sırayla açıklayacak olursak:
1.) Yeni işlemde aç (Open in new processes)
Bir klasörü bu seçenek ile açarsanız bu işlem için yeni bir explorer.exe çalıştırır ve olası bir explorer çökmesi durumunda sadece o işleme bağlı olan Windows Explorer pencereleri kapanır, diğer işleme bağlı olanlar açık kalacaktır.( Her ne kadar Windows XP'den sonra explorer. çökmeleri çok sık karşımıza çıkmasa da "explorer.exe bir sorunla karşılaştı ve kapatılması gerekiyor" hatasını geldiğinde işe yarayan bir özellik)
2.) Komut penceresini burada aç (Open Command Window here)
Özellikle komut satırından çalıştırılan dosyalar (.bat, .cmd vb) için normal şartlarda cmd.exe (Command Prompt) isimli programı çalıştırıp daha sonra cd komutu ile bu klasöre ulaşmak gerekiyor, eğer uzun bir yolu varsa (Ör: cd C:\Windows\System32\Drivers\etc\) oldukça can sıkıcı olabiliyor. Bu özelliği kullanarak istediğiniz klasörde komut satırı penceresini açabiliyorsunuz.

3.) Yol olarak kopyala (Copy as path)
Bu özellik klasörün tam yolunu panoya (Clipboard) kopyalıyor ve bu adresi daha sonra başka bir yere yapıştırmak için işe yarayabilecek bir özellik (Adres çubuğundan da aynı işlem yapılabiliyor)
4.) Gönder (Send)
Standart Gönder menüsüne göre oldukça fazla sayıda hedef çıkıyor, özellikle masaüstündeki dosyaları organize ederken oldukça işe yarayan bir özellik.