Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: van

 1. #1
  !şewder! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  17.Nisan.2010
  Mesajlar
  13
  Konular
  10
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  van

  Van Müzesi: Van binlerce yıllık geçmişi ile birçok uygarlığı üzerinde barındırmış önemli bir kültür merkezidir. Geçmişten günümüze tarihin canlı tanıklarını bünyesinde toplayan müze; Van'ın tarihini tanımak isteyenlere kültür varlılarımızı gözler önüne serer.  Van Kalesi
  Şehirin 5. km dışında bulunmaktadır. Van'ın önemli dinlenme ve gezinti yerlerinden birisini teşkil eden kale, Urartudan günümüze gelen birçok tarihi kalıntıyı üzerinde bulundurmaktadır. Kalede gerek Urartu döneminden gerekse Osmanlı döneminden bir çok kalıntı mevcuttur. Kalenin arka taraflarında ise eski Van şehrinden kalan tarihi eserler ve Horhor suyu bulunmaktadır.

  Akdamar Adası ve Kilisesi
  Akdamar Adası Gevaş ilçesinin kuzey batısında yer almaktadır. Van - Tatvan yolu üzerinde 10 km. mesafede bulunan iskeleden deniz motorları ile adaya ulaşılmaktadır.  Hoşap Kalesi
  Van - Hakkari yolu üzerinde Van'a 60 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Hoşap (güzelsu) 'ın içinden geçen nehrin hemen kuzeyinde yükselen kayalıklar üzerine kurulmuştur.
  Dik bir kaya kütlesi, üzerine kurulan kale, iç kale ile bunun kuzeyindeki dış kaleden oluşur. Geçmişi Urartu devletine uzanan kale, Osmanlı Devleti'ne tabi Mahmudi Beyi'nin yaptırdığı şekliyle günümüze ulaşmıştır. Kitabeye göre Mahmudi Sarı Süleyman Bey tarafından, H. 1052 (1643) tarihinde yaptırılmıştır. Gözetleme kulesi, surları, burçları, beden duvarları, mescit, fırın, zindan seyir köşkü, harem, selamlık ve orjinal demir kapı kanatları kalenin önemli yapılarıdır
  Çavuştepe Kalesi
  Van'ın Gürpınar ilçesine bağlı Çavuştepe köyünde yer almaktadır. Van il merkezine 25 km. uzaklıktadır. Hakkari-Van karayolu üzerindedir. Bol Dağı silsilesinin batı ucuna kurulmuş olan kale; aşağı, ve yukarı kalelerden oluşmaktadır.
  Kale, II. Sarduri tarafından M.Ö. 764-734 tarihleri arasında yaptırılmıştır. Kurucusuna izafeten kale, Sardur'un şehri anlamında "Sardurihinili" olarak adlandırılmaktadır. Kalelerde Haldi tapınağı, açık hava tapınağı, surlar, depo, ahır, saray binaları, sarnıç, çivi yazısı bulunmaktadır.Çarpanak adası ve kilisesi
  Van merkeze bağlı Çitören Köyü burnunda yer alan adaya iskeleden motorla ulaşılmaktadır. Adanın güneybatısında bir manastır kilise bulunmaktadır.

  Muradiye Şelalesi
  Van Gölünün kuzey doğusunda Muradiye'ye 10 km. uzaklıkta Bend-i Mahi çayı üzerinde bulunmaktadır.Çayın oluşturduğu derin bir vadi içerinde suyun 15-20 m. den akmasıyla şelale oluşmuştur.


  Çatak Ganipsi Çağlayanı
  Van'ın Çatak ilçesi sınırlarında bulunan çağlayan Van'a 75 km. Çatağ'a ise 5 km. mesafede bulunmaktadır. Karayolu kenarında yaklaşık 100 m. yükseklikteki kayalıklardan çıkmaktadır.
  Edremit
  Van'a 20 km. uzaklıkta Van-Tatvan karayolu üzerinde bulunan Edremit, Van'ın önemli bir sayfiye yeri konumundadır. Bağları ve bahçeleri ile yemyeşil doğası, mavi göl suları ile eşsiz manzarası Edremit'e ayrı bir görünüm kazandırmaktadır.


  TaşköprüOsmanlılar Dönemi´nde Şemdinli deresi üzerinde kurulan köprü Bağlar Köyü´ne 1,5-2 km. uzaklıkta bulunuyor. Köprü işçiliğindeki muntazam yapısı ve halen kullanılır olması nedeniyle önem taşıyor.
  Mağara Devri Kaya Resimleri1938´de Cilo-Sat dağlarının Gevaruk Vadisi´nde rastladıkları resimler Hakkari yöresinde bir zamanlar mağara devri insanlarının yaşadığını gösteriyor. En az 5000 yıllık geçmişi olan kaya resimleri Hakkari´nin en büyük tarih hazinesi. Belirtilen yerde şimdiye kadar 1179 kaya resmi bulunuyor. Bu sayının daha da artacağı düşünülüyor ve civar yörelerde her geçen gün yeni kaya resimlerinin bulunduğuna dair haberler alınıyor.
  Halil Kilisesi
  Hakkari'ye 10. km mesafede yol kenarındaki Halil mevkiinde bulunmaktadır.
  Kırmızı Kümbet Mezarlığı

  Gülereş Baba Mahallesi'nde kuzeyden güneye doğru eğimli bir sırtta yer alan mezarlık, halk tarafından

 2. #2
  Byn Dream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Aileden Biri
  Üyelik tarihi
  31.Aralık.2009
  Mesajlar
  178
  Konular
  15992
  Aldığı Beğeni
  2
  Verdiği Beğeni
  0
  en çok nedense edremit tarafı ilgimi çektihaha spas şewder emeğine sağlık heval:gül:

 3. #3
  HeBuN! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  04.Haziran.2010
  Mesajlar
  3
  Konular
  9444
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0


  bu harıka ı sey ya

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •