Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Byn Dream
  Byn Dream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Renklerin Newroz buluşması
  Batman
  , Siirt, Şanlıurfa, Bingöl, Nusaybin, Kızıltepe, Mazıdağı, Uludere, Silopi, Birecik, Halfeti, Adana, İstanbuli Ankara, İzmir, Erzincan, Mersin ve Doğubayazıt'ta onbinlerce kişi Newroz ateşini yaktı.
  Rengarenk yöresel kıyafetlerin renk deryasına çevirdiği Newroz alanlarında, PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine atılan sloganlar damgasını vurdu. Güvenlik güçlerinin kurşunuyla yaşamını yitirdiği Kürt çocukları Ceylan Önkol, Uğur Kaymaz ve Enes Ata'nın posterleri kutlamalarda ön plana çıkarken, Şanlıurfa'da Newroz'u takip eden muhabirimiz Murat Çiftçi, arama noktasında 10 çevik kuvvet polisinin saldırısına uğrayarak darp edildi.


  BATMAN

  Batman'da Yeni Otogar yanındaki alanda düzenlenen Newroz kutlamasına sabahın erken saatlerinden itibaren on binlerce kişi akın etti. Alana belediye otobüsleriyle gelen Batmanlılar, alanın girişine kurulan beş ayrı arama noktasında arandıktan sonra alana alındı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı alanın dışında, panzer ve polisler de konumlandırıldı. "Kelepçeli açılıma hayır" pankartının açıldığı kutlamada, platforma ise "Welatê demokratik, neteweya demokratik, komara demokratik, makezagona demokratik" yazılı dev pankart ile trafik kazasında yaşamlarını yitiren Kürt siyasetçiler Cihan Deniz, Hüsnü Ablay'ın fotoğrafları ve "Şehîd namirin" pankartları asıldı. Tutuklu bulunan Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay'ın fotoğrafları ile "Demokratik ulus, demokratik vatan, demokratik anayasa, demokratik Cumhuriyet", "Kelepçeli açılıma hayır", "Roj roja me ye tarî nabe" dövizlerinin taşındığı alanda, sık sık, "Selam selam İmralı'ya bin selam", "PKK halktır halk burada", "Şehîd namirin" sloganları atıldı.

  Ağırlıklı yöresel kıyafetlerin giyilmesiyle renkli görüntülerin oluştuğu alanda, gençlerin kuleler oluşturarak PKK bayrakları ve PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterlerini açtı. Bahar havasında yapılan kutlamayı kimi vatandaşlar yerlere serdikleri kilimlerde oturarak izlerken, alana kurulan çadırlarda kadınların sattığı "Nane tire" ekmeğinin yanı sıra çeşitli yiyecek stantları da kuruldu. Azadiya Welat ve Günlük gazeteleri de açılan stantlarda satıldı. Kutlama alanına akışlar devam ediyor.

  SİİRT

  Siirt'te beş ayrı mahallede yakılan Newroz ateşlerinin ardından on binlerce kişi Newroz kutlamasının yapılacağı Çakmak Mahallesi'ndeki Newroz alanına akmaya başladı. Sık sık PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın lehine sloganların atıldığı kutlamada, PKK bayrakları ve Öcalan'ın fotoğrafları açıldı. Kutlama alanının çevresinde polis panzer ve akrep tipi araçlarla geniş güvenlik önlemleri alırken, kitle alanın girişine kurulan beş ayrı arama noktasında arandıktan sonra alana alındı. Kadınların ağırlıkta yöresel kıyafetleriyle, erkeklerin de şalu şepik giyerek kutlamaya katılması renkli görüntüler oluşturdu. Alanda seyyar satıcılar için çadırlar ile seyyar tuvaletler kuruldu. PKK ve Demokratik Konfederalizm bayraklarının açıldığı alanda, gençler sık sık kule yaparak PKK bayrakları ve Öcalan'ın fotoğraflarını açtı.

  Alanda sık sık "Bijî Newroz", "Bijî Apo" sloganları atan kitle, "Yeniden dirilişin yaşam kaynağımızdır", "Ana ve aşk tanrıçaların diyarında güzellik ve zekanın yaratıcılarına bin selam", "Direniş zafere teslimiyet ihanete götürür", "Newroz pîroz be", "Varlığın yaşama gerekçemizdir", "Barışın teminatı önderliğin özgürlüğüdür", "Yaşasın Newroz", "Welatê demokratik, neteweya demokratik, komara demokratik, makezagona demokratik", "Genç başlattık genç bitireceğiz", "Güneşin sıcaklığıyla 2010 Newroz'unu kutluyoruz", "Onurlu bir barış için yol haritamızı istiyoruz", "Ya özgür yaşam ya hiç", "Ne inkar ne imha çözüm demokratik özerklik", "Newroz pîrozbayiya berxwedanê ye", "Ulusal, cinsel, siyasal sömürüye hayır" pankart ve dövizlerini taşıdı. Alana gelişler sürüyor.

  NUSAYBİN

  1990'lı yıllarında Newroz'u ile adeta özdeşleşen Nusaybin'de, Newroz kutlaması öncesi, yüzlerce kişi 1990'lı yıllardaki Newroz kutlamalarında öldürülenleri andı. BDP Nusaybin İlçe Örgütü önünde bir araya gelen çoğu genç yüzlerce kişi, 1992 yılı Newroz'unda üzerlerine panzer sürülerek öldürülen 17 kişinin öldürüldüğü ve halk tarafından "Şehitler Köprüsü" olarak adlandırılan köprüye doğru yürüyüşe geçti. Ellerinde meşalelerle yürüyen yüzlerce genç, "Gençlik ahlaki ve politik toplumun savunucusudur", "Tecride inkara ihanete işbirlikçiliğe Êdî bes e" ve "Mazlumlaşarak 2010 Newrozu'nda önderliğin özgürlüğünü yaşatalım" pankartları açan gençler, "Kes nıkare roja me tarî bike" dövizleri taşıdı. Sık sık "Bijî Serok Apo", "İntikam", "PKK halktır halk burada", "Newroza te pîroz be ey Serok Apo" ve "Şehîd namirin" sloganları atan gençler, Şehitler Köprüsü'ne gelerek burada oturma eylemine geçti. Oturma eyleminin ardından 17 kişinin öldürüldüğü yere karanfil bırakan gençler ardından Newroz kutlamasının yapılacağı Newroz Alanı'na doğru meşalelerle tekrar yürüyüşe geçti. Sabah erken saatlerinde çocuklarını en güzel elbiselerle giydiren ve rengarenk ulusal kıyafetleriyle ilçeyi bahara uyumlu hale getiren kadınlar, yaşlılar ve çocuklar kutlamanın yapılacağı alana gitmek için sokaklara döküldü. Kutlama alanına akın eden binlerce kişilik kalabalık gruplardan sık sık, "Newroza te pîroz be ey Serok Apo" sloganları yükseliyor. Çevre köylerden de kutlamanın yapılacağı alana köy dolmuşlarıyla gelen köylüler Nusaybin'e farklı bir renk attı.

  Nusaybin'deki kutlamaya 1992 Newroz'unun ruhu yansıdı

  Nusaybin'in dört bir tarafından alana doğru başlayan yürüyüş Newroz Alanı'nda son bulurken, binlerce kişi polis tarafından kurulan arama noktalarından tek tek aranıp kameralara alındıktan sonra alana alınması dikkat çekti. Polis kameralarına "Bijî Serok Apo" sloganları atan gençler dikkat çekerken, kadınlar ise kameralara karşı zafer işareti yapması dikkat çekti. Arama noktasında taşıdıkları pankart nedeniyle gençler ve polis arasında kısa süreli çıkan gerginlik BDP'lilerin araya girmesiyle sona erdi ve gençler pankartı alana aldı. Kutlama alanına çok sayıda zırhlı polis aracı yerleştirilirken, alanın çevresinde güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarıldı. Olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı Newroz alanına binlerin akışı devam ediyor. Alanda sahne alan Koma Nujin'in seslendirdiği Kürtçe parçalarla alanda hareketli anlar yaşatıyor.

  KIZILTEPE

  Kızıltepe İlçesi'nde, Newroz kutlaması için sabah erken saatlerinde sokaklara dökülen yüzlerce kişi belirli noktalarda birleşerek kutlamanın yapılacağı Otogar Alanı'na doğru yürüyüşe geçti. Bayram havasının hakim olduğu kentte, rengarenk ulusal kıyafetleriyle baharın tüm renklerini üzerinde taşıyan kadınlar, çocuklar, gençler ve yaşlılar, kutlama alnına akın etti. Kutlamanın yapılacağı alana iki arama noktasından geçen on binlerce kişi, tek tek polis kamerasına alınması dikkat çekti. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı kutlama alanında yüksek noktalara keskin nişancılar yerleştirildi. Rengarenk görüntülerin hakim olduğu kutlama alanına BDP operasyonunda tutuklanan Kızıltepe Belediye Başkanı Ferhan Türk'ün 10 metrelik dev posteri Newroz alanına asıldı. Kutlama alanına ayrıca, PKK Lideri Abdullah Öcalan posterleri ile PKK bayrakları ve Diyarbakır'da polis kurşunuyla öldürülen Aydın Erdem, faili meçhul cinayetle öldürülen eski DEP Milletvekili Mehmer Sincar, PKK'nin öncü kadrolarından Ferhat Kurtay, Kızıltepe'de 13 kurşun ile polis tarafından öldürülen 12 Uğur Kaymaz, trafik kazasında yaşamlarını yitiren Kürt siyasetçiler Cihan Deniz ve Hüsnü Ablay'ın posterleri açıldı. "Gerçek bir barış ilkeli koşullara dayanmadıkça anlam ifade etmez" ile "Gençlik ruhunun ateşiyle halkımızın bayramını kutlarız" pankartlarının açıldığı Newroz alanında, sık sık "Bijî Serok Apo", "Newroz'a te pîroz be ey Serok Apo" sloganları yükseldi.

  '2010 Newroz'u barış ve özgürlük getirecek'

  Demokrasi şehitleri anısına yapılan saygı duruşunun ardından on binlerce kişi, "Biji Serok Apo" sloganı attı. Ardından açılış konuşmasını yapan Tertip Komitesi Başkanı Zübeyir Gayir, hiçbir gücün Kürt halkını sindiremeyeceğini belirterek, "Kürt halkının ve Kürdistan dağlarının Newroz'u kutlu olsun" dedi. Ardından kısa bir konuşma yapan BDP Kızıltepe İlçe Başkanı Seyfettin Ateş, 2010 Newroz'unun barış özgürlük ve demokrasi getireceğini belirterek, tüm olumsuzluklara rağmen barışın Türkiye'ye geleceğini belirtti. Ateş, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarının düzeltilmesi gerektiğini ifade ederek, operasyonların durması ve Kürt siyasetçilerin serbest bırakılmasını istedi. Yapılan konuşmaların ardından BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna ile Mardin İl Başkanı Ali Aslan Newroz ateşini yaktı. Newroz ateşinin yakılmasıyla başlayan program, Koma Uğurê Nemır müzik grubunun Kürtçe parçalarıyla devam ediyor.

  MAZIDAĞI


  Mazıdağı'nda ise engellemelere rağmen Mazıdağılılar Newroz'u coşkuyla kutladı. Sabah erken saatlerinde ilçe adeta polis ablukasına alınırken, ilçe haklı da yollara düşerek kutlamanın yapılacağı alana doğru gruplar halinde yürüyüşe geçti. Yoğun güvenlik önlemlerini alındığı ilçede her noktada polis ve zırhlı polis aracı görmek mümkün. Sabah saatlerinde Tertip Komitesi ile görüşen polis Newroz'un siyasi bir parti tekelinde olmadığını ileri sürerek, kutlama alanına BDP bayraklarının alınmayacağını söyledi. Sabah saatlerinde başlayan polis yasağı kutlamanın yapılacağı alanda da kendini hissettirerek, "Demokratik vatan, demokratik ulus, demokratik cumhuriyet" polis tarafından izin verilmedi. Kutlama alanına iki arama noktası kuran polis, alanı bariyerlerle çevirdi. Polisin sert tutumuna rağmen Newroz coşkusundan bir şey kaybetmeyen yüzlerce kişi alanda çalınan davul zurna eşliğinde halay çekerken, alana gelişler de devam ediyor.

  ULUDERE

  Uzun bir aradan sonra Newroz sabahını sap sarı bir güneşle karşılayan Uludereliler, yeşil kırmızı renklerden oluşan yeşil ve kırmızı renkli ulusal kıyafetleriyle baharın üç ana rengini tamamladı. Sabah erken saatlerinde Newroz Alanına akın eden yediden yetmişe yüzlerce kişi, Botan yöresine ait ulusal kıyafetleriyle renkli görüntüler oluşturdu. Çevre köylerden yürüyerek Newroz alanına gelen köylüler, bayramlık elbiseleriyle alanı dolduran çocuklar ve baharın yakıcı güneşi altında Newroz'u kutlayan Uludereliler, kutlama alanına "Biz kadınlar örgütlü mücadelemizle Newrozu selamlıyoruz", "An çareseriyek demokratik an berxwedanek bı heybet" pankartları açılırken, alana "Demokratik vatan, demokratik ulus, demokratik cumhuriyet" yazılı dev bir pankart asıldı. "Biji aşiti" dövizleri ile yeşil sarı kırmızı renkli flamaların taşındığı kutlama, Davul zurnalar eşliğinde çekilen halaylarla devam ediyor. Program Newroz ateşinin yakılmasıyla başlayacak.

  SİLOPİ

  Şırnak'ın Silopi ilçesinde sabahın erken saatlerinden itibaren 11ayrı mahalle ile köylerden hareket eden onbinlerce kişi, Süleyman Demirel İlköğretim Okulu'nun karşısında bulunan Newroz Mitin Alanı'na akın etti. Üç ayrı yerde oluşturulan kontrol noktasında üst aramasından geçirilen kitle, "Biji serok Apo", "Bi can bi xwîn em bı te re ne ey serok" sloganları atarak meydana giriş yaptı. Yöresel kıyafetler giyen kadınlar sarı, kırmızı, yeşil flamalar taşırken, bazı kadınlar sarı, kırmızı, yeşil renkli eşarplar taktı. Miting alanı çevresinde yemek çadırları kurulurken meydana hakim yüksek binaların çatılarına keskin nişancılar yerleştirildi. Miting platformunun arkasına "Ortadoğu halklarının diriliş ve özgürlük ateşi Newroz bayramı kutlu olsun" yazılı pankart asılırken sahne arkasına da, "welatê demokratik, neteweya demokratik, komara demokratik, makezagona demokratik" yazılı afiş asıldı. Kitle miting alanında sık sık, "Îro çerxa şoreşe" parçasına eşlik ederek halay çekti ve "Biji serok Apo", "Bi can bi xwîn em bı te re ne ey serok" sloganları attı. Mitinge Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Silopi Belediye Başkanı Emir Doğurlu, Başverimli Belediye Başkanı Sinan Uysal, BDP İlçe Başkanı Bahattin Alkış, Şırnak il, ilçe belediye başkanları katıldı.

  ŞANLIURFA


  Merkez başta olmak üzere ilçelerinden bir haftadan beri Newroz coşkusunun dinmediği Şanlıurfa insanlar sel oldu Newroz alanına aktı. Dün akşamdan hazırlıkları tamamlanan Newroz alanına büyük bir platform kuruldu. Yeşil kırmızı sarı balonlarla süslenen dev platforma, "An azad an qet" ve "Bijî Newroz" pankartı asıldı. Dün akşamdan beri mahallelerde yakılan ateşlerle başlayan Newroz heyecanı sabah saatlerinde duruğa çıktı. Süleymeniye, Eyubiye, Sigorta, Halepli Bahçe mahalleleri başta olmak üzere bir çok noktada bir araya gelen yüzlerce kişilik grupların coşkusu görmeye değer görüntüler oluşturdu. Erkekler, "Şal û Peşîk" olarak bilinen yöresel kıyafetler giyerken, kadınların renga renk "Kıras û fîstanları" kutlamaya ayrı bir renk kattı.

  Köylerden katılım alanı renklendirdi

  Kadın, erkek, yaşlı, çocuk her yaşta insanın coşkusuna boğulduğu Newroz için merkez köylerden ve ilçelerden de gelen yüzlerce kişi dolmuşlarını sarı, kırmızı ve yeşil renklerele donatması ise renkli görüntüler oluşturdu. Kimisi bulduğu araçla Newroz alanına ulaşmaya çalışırken, kimisi ise sel olup alana akan onbinler arasına katılarak alkış ve zılgıtlar eşliğinde Direkli'deki Newroz alanına yürümeyi tercih etti. Alana akan on binlerce kişi, sadece iki arama noktasından geçirildiği için uzun kuyruklar oluştu. Üst aramasından geçtikten sonra alan giren on binlerce kişi, "PKK halktır halk burada", "Bijî Serok Apo", "İrademe dokunma gücün yetmez", "Kürdistan faşizme mezar olacak" sloganlarını attı. Alanda, "Newroz'un direniş ateşiyle hakikat yolunda Güneşle özgürleşeceğiz", "Newroz rengê jiyanê ye, Newroz dengê berxwedanê ye, Newroz cejna gelan e, Newroz pîraz be" ve "Samaların, Zilanların özgürlük ruhuyla direnişin ve özgürlüğün bayramını kutluyoruz" pankartalrı asıldı.

  Alanda yoğun güvenlik önlemi alındı

  Alanın çevresine onlarca çevik kuvvet polisi yerleştirilirken, yakın yerlere ise çok sayıda panzer konumlandırıldı. Alanın çevresinde bulunan binaların üzerine sivil ve resmi polisler yerleştirildi. Yine polisin alanda bir çok noktadan çekim yapması ise zaman zaman gerginliklerin yaşanmasına neden oldu. Newroz ateşinin yükseldiği alanda insan akışı devam ediyor. Kutlamaya, BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Milletvekili İbrahim Binici, KESK Genel Başkanı Sami Evren, KESK Genel Sekreteri Emir Ali Şimşek, SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun, Demokratik Toplum Kongresi'nden (DTK) Cemal Coşkun, Demokratik Çözüm ve Barış Gurbun'dan Şerif Gençdal ve Hamiyet Dinçer, Ceylanpınar Belediye Başkanı İsmail Aslan, Viranşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Burun, Suruç Belediye Başkanvekili Mehmet Özkan, Aligor Belediye Başkanı Halil İbrahim Parıldar katıldı. 50 bin insanın doldurduğu alana yoğun insan akışı devam ediyor. Program Urfa Kültür Sanat Merkezi bünyesinde çalışmalarını yürüten Koma Zarokên Hêviyê'nin sahne almasıyla başladı.

  DİHA muhabiri darp edildi

  Çok sayıda insanın kuyrukta beklediği arama noktalarında çekip yapan DİHA muhabiri Murat Çiftçi, çevik kuvvet polislerinin saldırısına uğradı. 10'u aşkın polisin tekme tokat saldırdığı Çiftçi, darp edildi.

  BİRECİK/HALFETİ  Halfeti ilçe merkezinde kutlanan Newroz programına ise 3 bini aşkın kişi katıldı. Birecik İlçesi'nde ise yüzlerce kişinin katılımıyla Newroz ateşi yakıldı.

  BİNGÖL

  Newroz'un kutlandığı merkezlerden biri Bingöl oldu. Dün akşamdan alana kurulan platformun çalışmaları sabaha kadar sürdü. Öldürülen Kürt çocukları Uğur Kaymaz, Ceylan Önkol ve Enes Ata'nın fotoraflarının bulunduğu, "An azadî an qet" pankartı platforma asıldı. Güneşli bir havada yapılan kutlama için sabahın erken saatlerinden çok sayıda kişi mahallelerde toplanmaya başladı. Yeni Mahalle, Uydukent, Mirzan ve Akatlar mahalleri başta olmaz üzere bir çok noktada bir araya gelen halk otobüs, dolmuş, taksi gibi bulabildiği özel araçlarla şehir merkezine 2 kilometre uzaklıkta bulunan Newroz alanına ulaşmaya çalışırken, yüzlerce kişi ise yürüyerek Newroz alanına akın etti. Platformdan çalınan, Newroz'a ilişkin parçalara eşlik eden kitle, hep bir ağızdan, "Newroz piroz be" sloganı attı.

  Güvenlik önlemleri kutlamaya gölge düşüremedi

  Yoğun güvenlik önleminin alındığı alanın çevresinde sivil polis gruplarının yanısı, onlarca çevik kuvvet polisi konumlandırıldı. Ayrıca arama noktaları başta olmak üzere alanın çevresine de panzerlerin konumlandırılması dikkat çekti. Kutlamanın yapılacağı alanın etrafında oluşturulan 3 güvenlik noktasında vatandaşlar, üst aramasından geçildikten sonra alana girdi. Polislerin, vatandaşlar tarafından satmak amacıyla alana getirilen "Poşi ve kefiyelere" el koymak istemesi üzerine, kitle tepki gösterdi. Bunun üzerine el konulan "Puşî ve kefiyeler" tekrar sahiplerine iade edildi. Yine alanda 3 polis kamerasının sürekli çekim yapması yer yer gerginliklere neden oldu. Davul zurna eşliğinde haya çeken yüzlerce kişi, Newroz coşkusunu erkenden başlattı.

  Caylan Önkol alandaydı

  Alana akın eden binlerce kişi açtıkları sarı, kırmızı, yeşil flamalar ve eşarplar, giyilen yöresel kıyafetler alana ayrı bir renk kattı. Özellikle kadınların sarı kırmızı yeşil yoğunluklu "kıras û fistanları" renkleri ve çocuklara giydirilen rengarenk yöresel kıyafetler alanı renk deryasına çevirdi. Diyarbakır'da polis kurşunuyla yaşamını yitiren Aydın Erdem ve Lice İlçesi'nde atılan roketatar ile yaşamını yitiren 13 yaşındaki Ceylan Önkol'un dev posterleri alana asıldı. "Gerçek cesaret barış kişiliği geliştirmektir. Gücü olanlar bunu yapabilir", "Kadın özgürleşmeden toplum özgürleşmez", "Demokratik siyaset, demokratik çözüm, kadın rengiyle mümkündür", "Ya onurlu bir barış ya da görkemli bir direniş" ve "Ateş olmak hoştur ama yanık olmak başkadır başka" pankartlarının açıldığı alanda, sık sık, "Bijî Serok Apo", "Bijî Newroz", "PKK halktır halk burada" ve "Dişe diş kana kan seninleyiz Öcalan" sloganları yankılandı. Newroz ateşlerinin yükseldiği alana insan akışı devam ediyor.

  Bu arada kutlamaya katılacak olan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ı karşılamak için onlarca araçtan oluşan konvoy Genç İlçesi'ne doğru yola çıktı.
  Erzincan Newroz kutlaması için "Newroz pîroz be" afişi başta olmak üzere hiç bir Kürtçe pankart ve dövize izin verilmezken, Doğubayazıt, Ankara, İstanbul, Mersin, Adana ve Mersin'de dün gece Newroz kutlamaları yapıldı. İstanbul'da ise yarın yapılacak kutlama için, tüm hazırlıklar tamamlandı.

  ERZİNCAN

  Erzincan'da Newroz Tertip Komitesi'nin 21 Mart için yaptığı başvuru İl Emniyet Müdürlüğü tarafından kabul edildi. Ancak valilikten yapılan tebligatta Kürtçe olan tüm pankart, döviz ve sloganlar yasaklandı. Yasaklamaya gerekçe olarak da 2820 Siyasi Partiler Kanunu'nu gösterildi. Karara tepki gösteren BDP Erzincan İl Başkanı Ayhan Pekkan ve Newroz Tertip Komitesi Başkanı Şahin Kılıç, halkı kitlesel bir şekilde Newroz'u kutlamaya çağırdı. Ayhan Cirit Meydanı'nda Newroz'u kutlayacaklarını belirten Kılıç, hiç bir engellemenin Newroz'un coşkusunu etkilemeyeceğini kaydetti.

  ANKARA


  Ankara'nın bir çok yerinde Newroz kutlamaları yapıldı. Sincan'ın Saraycık köyünde yapılan ve yüzlerce kişinin katıldığı kutlamalar geç saatlere Kürtçe şarkılar eşliğinde devam ederken, kutlamaya BDP il ve ilçe yöneticileri de katıldı. Dikmen'in Ahmet Arif Parkı'nda bu yıl ilk kez yapılan Newroz kutlamalarına çok sayıda kişi katıldı. Kürtçe şarkılar eşliğinde halayların çekildiği kutlamada, Dikmenliler ateşin üzerinden atlayarak Newroz'u kutladı. Kutlama boyunca sık sık, "Bijî Newroz", "Newroz pîroz be", "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganları atıldı.

  MERSİN


  Mersin'in Yenişehir İlçesi'nin Şahintepe ile Akdeniz İlçesi'nin Şefket Sümer, Yeni Pazar, Çilek, Çay mahallelerinde Newroz kutlamaları gerçekleştirildi. DYG öncülüğünde gerçekleşen ve çok sayıda kişinin katıldığı Newroz kutlamalarında, PKK ve Konfederalizim bayrakları açılırken, atılan havai fişekler gökyüzünü renklendirdi. Kutlama sırasında sık sık "Biji Serok Apo", "Dişe diş kana kan seninleyiz Öcalan", "Selam selam İmralı'ya bin selam" sloganları atıldı.

  ADANA


  MKM ve BDP Adana İl Örgütü'nün ortak organizesi ile dün gece Adana'nın Hürriyet, Şakirpaşa, Denizli, 19 Mayıs, Cumhuriyet mahallerinde Newroz kutlaması gerçekleştirildi. Kutlamalarda, "Biji Newroz", "Biji Serok Apo", "Be Serok Jiyan nabe", "Öcalan Öcalan" sloganları atıldı. PKK, Konfederalizm bayrakları ve PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri açıldı. Müzik eşliğinde geç saate kadar halayların çekildiği kutlamada, havai fişekler atıldı.

  İZMİR


  Bornova'nın Doğanlar ve Mevlana Mahallesi'nde bir araya gelen bini aşkın kişi ateşler yakarak Newroz Bayramı'nı kutladı. Geniş güvenlik önleminin alındığı kutlamada, PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldı. MKM-DER İzmir Şubesi müzisyenlerinin verdiği dinleti eşliğinde öğrenciler, halay çekti. Kutlamaların ardından kitle sloganlar eşliğinde mahalle aralarında yürüyüş yaptı.

  İSTANBUL

  Bu yıl içinde 39 siyasi parti, dernek ve sivil toplum örgütü bulunduğu Barış ve Demokratik Çözüm Platformu tarafında tertip edilen İstanbul Newroz mitinginin programı belli oldu. "Ya demokratik çözüm yada görkemli direniş" şiarıyla kutlanacak İstanbul Newroz'u için bu yıl 1 milyon kitle hedeflendi. Hazırlıklarının son aşamasına geldiklerini belirten tertip komitesi, 21 Mart Pazar günü Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı'nda kutlayacakları 2010 Newroz mitinginin emek ve kardeşlik festivaline dönüşeceğini ve halkların kardeşlik çığlıklarının yükseleceğini belirtti. Mitinge BDP İstanbul milletvekilleri Sebahat Tuncel, Ufuk Uras, BDP Diyarbakır milletvekilli ve BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak ile TEKEL işçilerini temsilen bir kişi katılacak. Mitinge sahne alacak sanatçılar ise şöyle: Koma Çarnewal, Yasemin Göksu, Birol Topaloğlu, Koma Azad, Ali İhsan Doğan, Koma Asiyan. Tertip komitesi İstanbul'da bulunan bütün konsolosluklara da ayrıca davetiye gönderildiklerini kaydetti. Miting 21 Mart Pazar günü saat 10:00'da Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı'nda gerçekleşecek.

  İstanbul'da kutlamalar devam ediyor

  İstanbul İlçelerindeki Newroz kutlamaları ise tüm hızıyla devam ediyor. BDP Fatih İlçe Örgütü tarafından Yalı Mahalle'de yapılan çoğunluğu kadın ve çocukların katıldığı kutlamada yakılan ateş etrafında davul ve zurna eşliğinde halay çekildi. Kutlamada sık sık PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldı. BDP Fatih İlçe Eşbaşkanı Meliha Barışlı, yaptığı konuşmada Newroz'un tarihteki önemine dikkat çekerek, herkesi yarın Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı'nda kutlanacak mitinge katılmaya çağırdı.

  DOĞUBAYAZIT

  Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nde yaklaşık bir haftadır mahallelerde başlayan kutlamalar dün de Hesenkeyf, Sarıgül, Vatan ve Barış mahallelerinde devam etti. "Dişe diş kana kan seninleyiz Öcalan", "Bijî Serok Apo" sloganlarının atıldığı kutlamalara Doğubayazıt Belediye Başkanı Dr. Canan Korkmaz de katılarak, herkesi 21 Mart'ta yapılacak Newroz kutlamasına yöresel kıyafetleri ile katılmaya çağırdı. Hava fişek gösterisinin yapıldığı kutlamalarda, kitle davul zurna eşliğinde halaylar çekerek geç saatlere kadar, Newroz'u kutladı.

 2. #2
  Mir Bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Site Sahibi
  Üyelik tarihi
  30.Aralık.2008
  Mesajlar
  19,894
  Konular
  13519
  Aldığı Beğeni
  35
  Verdiği Beğeni
  4
  Baya
  Renk
  Varmiş

 3. #3
  Byn Dream
  Byn Dream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  haha haklısın ama ben renk katıcam şimdi...:P

 4. #4
  Gabar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Site Sahibi
  Üyelik tarihi
  11.Ocak.2009
  Mesajlar
  20,811
  Konular
  10778
  Aldığı Beğeni
  2
  Verdiği Beğeni
  0
  rengin gibi renk özgülüğün gibi özgür güzelğin kadar güzel katiğn ve güzel anlamli resimler için emeğine o ince parmakalarine sağlık

 5. #5
  NOrduzLu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Aileden Biri
  Üyelik tarihi
  15.Ocak.2010
  Mesajlar
  157
  Konular
  107
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0
  yaw şimdi newroz kutlamasına mı gidelim kızlar la halay çekmeyemi

 6. #6
  Byn Dream
  Byn Dream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  bir taşla iki kuş kerooo...:P

 7. #7
  Adam değilsin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Aileden Biri
  Üyelik tarihi
  24.Mart.2012
  Mesajlar
  1,118
  Konular
  622
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0
  Emeğine Sağlık Paylaşımın İçin Tşkler

Benzer Konular

 1. Kizilbas Alevilikte newroz Anlayişi
  Konu Sahibi Mir Bey Forum Newroz Yarişması
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Mart.2010, 19:28
 2. Van 2010Newrozu Başladı
  Konu Sahibi Mir Bey Forum Newroz Yarişması
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Mart.2010, 03:40
 3. Newroz hazırlıkları sürüyor
  Konu Sahibi Acar Forum Newroz Yarişması
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Mart.2010, 21:05
 4. Urfa Newroz 2010 (şanlı Urfa)
  Konu Sahibi Mir Bey Forum Newroz Yarişması
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 16.Mart.2010, 11:42
 5. Bdp 2010 Newroz Açiklaması
  Konu Sahibi Mir Bey Forum Newroz Yarişması
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Mart.2010, 18:46

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •