Newroz hazırlıkları sürüyor

Newroz kutlamalarının hazırlıkları Ankara, Van, Muş, Ağrı, Hakkari, Batman, Bitlis, Antep, Adana, Mardin ve Şırnak'ta sürerken, İzmir Newroz Tertip Komitesi, İzmir Valisi'nin kapatılan DTP Eşbakanı Ahmet Türk'ün İzmir ziyaretinde, konvoyuna yapılan saldırıyı gerekçe göstererek Gündoğdu Meydanı'nda Newroz Bayramı kutlamasına izin vermemesine tepki gösterdi.

ANKARA


Ankara Newroz Tertip Komitesi, İHD Ankara Şubesi'nde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan 78'liler Girişimi sözcüsü Hüseyin Gevher, Newroz'un önemine dikkat çekerek, kutlamaların çözüme vesile olmasını istedi. 30 yıldır Kürt sorununda uygulanan şiddet politikalarının bir sonuç vermediğini aksine sorunu derinleştirdiğini hatırlatan Gevher, 'Bizler, Kürt sorununda biçimde farklılıklar olsa da, özü aynı olan tasfiye politikalarına bir an evel son verilmesini, Kürtlerin demokratik ve meşru kurumlarıyla temsilcilerinin muhatap alınarak çözüm yolunda barışın, halklar arasında kardeşliğin tesisi için bir an evvel diyaloğun başlatılmasını istiyoruz' dedi. Bir yandan açılım denirken öte yandan Kürt siyasilere yönelik yürütülen operasyonları eleştiren ve bunun çözüme hizmet etmeyen 'düşmanca tutumlar' olduğunu belirten Gevher, 'Bu ülkede birlikte yaşıyoruz, birlikte demokratik bir ülke ve demokratik bir toplum inşa edebiliriz, inşa etmek istiyoruz. İnkar ve imha politikaları yerine, özgürlük ve eşitlik esasında yurttaşlık ilişkilerinin tesisi için yeni, demokratik anayasanın gerekli olduğuna inanıyoruz' dedi. Bu amaçla 21 Mart tarihinde Kolej Meydanında yapılacak olan Newroz kutlamalarına katılacaklarını belirten Gevher, herkesi mitinge davet etti. Bu arada hazırlanan programa BDP, EMEP, SDP, SP, EHP, ESP, Halkevleri, İHD Ankara Şubesi, 78'liler Girişimi, Kurd-Der, PSAKDER, Ankara Dersimliler Derneği, Devrimci 78'liler, Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi, TÖP, KÖZ, Anti-Kapitalist, Sürekli Devrim Hareketi ve ÇHD destek verdi. ÖDP, KESK Ankara Şubeler Platformu ile TMMOB İKK ise, programa ortak olmadığını, ancak eyleme katılacağını bildirdi.

İç Anadolu Kürtleri de 'ya onurlu barış ya da görkemli direniş' diyecek

Öte yandan daha çok İç Anadolu Kürtlerinin katıldığı Konya Newrozu içinde hazırlıklar tamamlandı. Konuya ilişkin bilgi veren BDP Parti Meclisi üyesi Mehmet Bozdağ, merkezi kutlama yapacaklarını Konya ilçelerinin de merkezi kutlamaya katılacağını belirterek, 'En az 10 kişinin katılımını bekliyoruz. Çalışmalar sürüyor. İnsanların ilgisi yoğun, bir çözüm Newrozu olarak görülüyor ve insanlarda heyecan var' dedi. 21 Mart tarihinde yapacakları kutlamayı her yıl olduğu gibi Dedeman Oteli'nin karşısında bulunan Uğurlu Vilaları ve Açık Oto Pazarı alanında yapacaklarını belirten Bozdağ, önceki yıllara oranla çözüm, barış taleplerinin önde olan bir kutlama yapacaklarını sözlerine ekledi. Bozdağ, İç Anadolu'nun diğer illerinden farklı olarak Konya Newroz'unu sadece BDP olarak organize ettiklerini söyledi.

Eskişehir ve Kırşehir'de 21 Mart tarihlerinde ortak kutlamalar yapılacak. Her iki ilde yapılan ortak kutlamalarda barış ve kardeşlik mesajları verilerek, Kürt sorunun demokratik çözümü istenecek.

VAN


BDP İl Örgütü önünde toplanan ve aralarında Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, BDP Van İl Başkanı Cüneyt Caniş, Edremit Belediye Başkanı Abdülkerim Sayan, Bostaniçi Belediye Başkanı Nezahat Ergüneş ile Newroz Tertip komitesi üyeleri, ulusal kıyafetler giyerken, burada basın açıklaması yapıldı. BDP Van İl Başkanı Cüneyt Caniş, herkesin kendi renginde güçlü bir şekilde Newroz'a katılmasının beklediklerini söyledi. Tüm Vanlıları 20 Mart'ta kutlanacak büyük mitinge beklediklerini de aktaran Canış, Van halkının 20 Mart'ta alanlara çıkarak taleplerini dile getireceğini aktardı. Yapılan açıklamanın ardından grup, bildiri dağıttı.

Van'ın Çatak İlçesi'nde yarın yapılacak olan kutlama için kaymakamlığa yapılan resmi başvuru için izin çıktı. Kutlamanın yapılacağı BDP ilçe binası önündeki alanda düzenlenmeye başlandı. Hazırlıkların tamamlandığı ilçede bildiriler dağıtılarak halk kutlamalara davet edildi.

İlk kez resmi kutlamanın yapılacağı Van'ın Gürpınar İlçesi'nde, Kaymakamlığa yapılan başvuru kabul edildi. 21 Mart'ta Belediye İş merkezi önündeki boş alanda yapılacak kutlamalar için tertip komitesi köyleri dolaşarak yapılacak kutlamalara halkı davet etti.

Çaldıran'da 19 Mart'ta yapılacak Newroz kutlaması için BDP'li yöneticiler, mahalle ve köyleri dolaşarak katılım çağrısı yaptı.

Van'ın Gevaş İlçesi'nde ise, 21 Mart'ta saat 11.00 ile 15.00 saatleri arasında yapılacak olan kutlamaların hazırlıkları sürüyor. Resmi iznin çıktığı ilçede tertip komitesi, merkez ve köylerde gezerek halkı yapılacak olan kutlamaya davet etti.

MUŞMuş merkezde 20 Mart'ta yapılacak kutlamalar için yapılan resmi başvuruya izin çıktı. Resmi iznin çıkmasından sonra BDP PM üyesi Bircan Demir'inde bulunduğu kalabalık grup merkezde bildiri dağıtılarak halk kutlamalara davet etti. BDP Muş İl Başkanı Faruk Yıldırım, Newroz'un Kürt halkı için bir dönüm noktası olduğunu belirterek, Kürt halkın ağır bedeller ödeyerek bu günlere geldiğini bundan dolayı halkın Newroz'a katılımının önemli olduğunu söyledi. Yıldırım, '20 Mart'ta Şehir Stadyumun altındaki boş alanda kutlama yapacağız.' dedi.

Varto İlçesi'nde 21 Mart günü Festival Alanı'nda kutlanması planlanan Newroz için resmi izin verilirken, ilçe afişlerle süslendi.

Muş'un Malazgirt İlçesi'nde ise, 21 Mart yapılacak kutlamaların hazırlıkları ise sürüyor. Kutlamalar için ilçe merkezi ve köylerde bildiri dağıtılarak halk kutlamalara davet edildi.

AĞRI


Ağrı'nın Patnos İlçesi'nde yarın yapılacak olan kutlamaların hazırlıkları sürüyor. Resmi iznin çıktığı kutlamalar için binlerce bildiri dağıtılarak vatandaşlar kutlamalara davet edildi.

BİTLİS


Bitlis'in Tatvan İlçesi'nde 20 Mart günü kutlanacak olan Newroz Bayramı çalışmalarının startı yapılan basın toplantısıyla verildi. BDP Tatvan ilçe binasında yapılan basın toplantısına BDP Tatvan İlçe Eşbaşkanı Hayrettin Çaçan, Tatvan Belediye Başkanı Abdullah Ok, KESK birleşenleri ile vatandaşlar katıldı. BDP Tatvan İlçe Eşbaşkanı Hayrettin Çaçan, 'Çalışmalar kaç gündür devam ediyor ama resmi olarak çalışmalara bugün başladık. Anons aracımız kente anons yapmak üzere dolaşıyor. Billboardlar afişlerle donatıldı. Yarın Fuar alanında yapılacak kutlamaya bütün halkımız davetlidir' dedi.

HAKKARİ
Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nde yarın Cumhuriyet Meydanı'ndaki miting alanında yapılacak olan Newroz kutlamasının resmi izni çıktı. Resmi iznin çıkmasından sonra tertip komitesi, BDP İlçe binasında basın toplantısı düzenleyerek, bütün halkı yarın yapılacak olan kutlamalara davet etti. Tertip Komitesi Üyesi Süphi Çetinkaya, kutlamalara Çukurca ve Hakkari'deki yerel sanatçıların katılacağını belirterek, bütün Çukurca halkını yöresel kıyafetlerle alana beklediklerini dile getirdi.

BATMAN


Gercüş (Kercos) Newroz Tertip Komitesi tarafından 21 Mart'ta kutlanacak olan Newroz için ilçe Kaymakamlığı'na yapılan resmi başvuru kabul edildi. Buna göre Gercüş Belediyesi karşısında bulunan boş alanda yapılacak kutlamaya, konuşmacı olarak BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata konuşmacı olarak katılırken, Koma Yekta, Koma Bermal Müzik grupları ise şarkılarıyla katılacağı belirtildi. Newroz hazırlıklarının son aşamaya geldiğini belirten Gercüş Newroz Tertip Komitesi Üyesi Selma Üner, günler öncesi Belediye binasından ve anons arabasından halkı Newroz alanına davet ettiklerini söyledi.

Beşiri'de 19 Mart'ta kutlanacak

Beşiri Newroz Tertip Komitesi tarafından 19 Mart'ta kutlanması için Kaymakamlığa yapılan başvuru kabul edildi. Beşiri'de 19 Mart'ta kutlanacak olan Newroz, Terminal yanında bulunan eski top sahasında kutlanacağı belirtilirken, bugünden itibaren ilçe merkezi ve köylerde 2 bin 500 el ilanı ve afişlerin asıldığını ifade eden Beşiri Newroz Tertip Komitesi Başkanı Hasan Şakar, herkesi 19 Mart'ta Terminal yanında bulunan eski top sahasında beklediklerini çağrısında bulundu.

ADANA


Adana'da 16 siyasi parti ve sivil toplum kuruluşunun ortak organizasyonuyla hazırlıkları devam eden Newroz kutlaması, 20 Mart Cumartesi Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu'nda kutlanacak. Newroz hazırlıkları çerçevesinde, 20 bin adet el bildirisi dağıtılacak. Adana Newroz Tertip Komitesi Üyesi Hasan Beliren, 2010 Newroz'nun savaş değil barışı, öfke değil sevgi Newroz'u olacağını söyledi. Beliren, '2010 Newroz'u Kürt Halkı'nın iradesine vurulan kelepçelere cevap olacaktır. Yıllardır inkar edilen Kürt kimliğine ve kültürüne cevap olacaktır' dedi. Newroz'u 16 Siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları ile ortak kutlayacaklarını ifade eden Beliren, halkların kardeşlik köprüsünü kurduklarını dile getirdi. Beliren, 'Vali ve Emniyet Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmelerde, Uğur Mumcu Meydan'ın bu sürece provokasyonlara açık bir alan olduğunu ve provokasyonların önlenmesi başka bir yerde yapmamızı istediler. Tüm ısrarlarımıza rağmen Uğur Mumcu Meydanı bize verilmedi. Bizde tek alternatif olarak Mimar Sinan'da kutlamak zorunda kaldık' diye konuştu. Beliren, herkesi 20 Mart'ta Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu'nda Newroz'u kutlamaya çağırdı.

MARDİN


Mardin merkez ve ilçeleri Dargeçit, Midyat, Ömerli, Savur ve Derik'te yarın kutlanacak olan Newroz kutlamaları mitingine ilişkin açıklamada bulunan BDP Mardin İl Başkanı Ali Aslan, Newroz hazırlıkları çalışmaları sırasında karşılarına engeller çıkarıldığını ifade etti. Aslan, Kızıltepe Sulh Ceza Mahkemesi'nin hazırladıkları bütün afişlere toplatma kararı çıkarttığını belirterek, şunları ifade etti: 'Bunun yanında hazırladığımız el ilanlarına da yasaklamalar getirildi. Bizde tekrar afiş ve el ilanları bastırdık ve bunları bütün ilçelerimize dağıttık. Alınan karar Mardin ve bütün ilçeleri için uygulandı. Ömerli ilçemizde ikinci kez afiş ve el ilanları hazırladık. Ancak bunlara da toplatma kararı çıkardılar. Ömerli de üçüncü kez afişler hazırladık. Newroz'un kutlanacağı yerlerde Newroz Tertip Komitesi Başkanları ile sürekli görüşüyoruz. Mardin ve ilçelerinde bütün hazırlıklarımızı tamamladık. Sahne, sanatçılar ve teknik sorunlarımızı tamamladık. Bugünde Newroz'un yapılacağı yerler için el ilanlarımızı esnaflara dağıtacağız. Her ilçemizde araçlarla anonslar yapılacak. Mardin ve ilçelerinde yayın yapan bütün yerel radyolara da mesajlarımızı verdik. Onlarda sürekli Newroz'a ilişkin anonslar yapacaklar.'

Kadın ve gençlere çağrı yapan Aslan, 'Kürdistan tarihinde en fazla zülüm görenler kadınlar olmuştur. 2010 Newroz'unda kadınların bu zulme karşı cevap olmalarını istiyoruz. Devletin baskısı ve zulmüne karşı bütün kadınlar Newroz alanlarında olmalı ve kadınların üzerindeki baskıyı boşa çıkartmalıdırlar. Mardin'de kutlanacak olan Newroz'a büyük katılım gösterilecek ve büyük bir coşku ile kutlanacaktır ve bölgemiz için barışa vesile olacaktır. Yarın Mardin merkezinde, Dargeçit, Derik, Midyat, Savur, Ömerli'de Newroz kutlamasını yapacağız. Bütün halkımızı Newroz alanlarına davet ediyoruz' dedi.

ŞIRNAK


Cizre'de kutlamanın yapılacağı sahada belediyeye ait iş araçları tarafından mıcır döküldü. Ayrıca Newroz kutlamalarına ilişkin anons araçlarıyla gün boyu ilçe merkezinde tur atarken, 20 Mart günüde köylere gidilerek Newroz kutlamasına katılım çağrısında bulunulacak.

ANTEP


Antep Newroz Tertip Komitesi tarafından 21 Mart'ta yapılacak Newroz kutlamaları için Antep Valiliği'ne yapılan izin başvurusu kabul edildi. Tertip Komitesi Başkanı Abdullah Açar, 21 Mart'ta İstasyon Meydanı'nda saat 11.00'de başlayacak kutlamalara hazırlıkların tamamlandığını belirtti. Esnaf ve vatandaşlara bildiri dağıtan BDP'liler, Pazar günü yapılacak olan kutlamaya katılım çağrısı yaptı.

İZMİR

BDP İzmir İl binasında basın toplantısı düzenleyen İzmir Newroz Tertip Komitesi, İzmir Valisi'nin Newroz Bayramı kutlaması için Gündoğdu Meydanı'na izin verilmemesine tepki gösterdi. İzin verilmeme gerekçesi, kapatılan DTP Eşbakanı Ahmet Türk'ün İzmir ziyaretinde, konvoyuna yapılan saldırı gerekçe gösterilirken, Newroz Bayramı kutlaması için izin verilen Buca Hipodrom Meydanı yanındaki boş arazı adres gösterildi. İzmir Newroz Tertip Komitesi Başkanı Av. Mehmet Bayraktar, alanın Newroz kutlaması için uygun bir halle gelmesi için gerekilen yerle başvurulacaklarını belirtti. Bayraktar, 'İzmir Valisi hiçbir makul gerekçe göstermeksizin yasal miting meydanı olan Gündoğdu Meydanı'nı Newroz ve halkımıza kapatmıştır. İzmir Valisi İzmir'i yönetmede acze düşmüş ve halka karşı ayrımcılık yapmıştır. İzmir'de halkın demokratik istemlerini görmezden gelen yasakçı bir zihniyetle karşı karşıyayız. Bu yaklaşımı protesto ediyor ve kınıyoruz. Newroz kutlaması için bize gösterilen yerinde biran önce düzeltilmesini istiyor ve gereken yerlerle görüşüleceğini belirtiyoruz' diye belirtti.
21 Mart'ta Buca Hipodrom Meydanı'nda kutlanılacak olan Newroz'a BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna, sanatçılar Rojda, Çetin Oraner, Koma Rewşan, Koma Zerdeşt, MKM Fklor ve Sema ekibi katılacağını açıklayan Bayraktar, İzmir'de yaşayan bütün demokratik halkıları Newroz'a davet etti.