Muş - Tarihi Murat Köprüsü
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından geçen yıl restore edilen tarihi Murat Köprüsü işletmeci tarafından sütunlarına bağlanan renkli ışıklarlarla ilginç manzaralar ortaya çıktı.
Gece renkli ışıkların Murat Nehrine yansıması ile ortaya çıkan güzel görüntüler, görenleri büyülüyor. Özellikle köprünün bu halini görmek için vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden işletme sahibi Hayrettin Sevinç, gece geç saatlere kadar gelip resim çekenlerin olduğunu söyledi
Selçuklular tarafından Murat Nehri üzerine yapılan tarihi Murat Köprüsü turizme kazandırılıyor. Girişimci Hayrettin Sevinç Muş-Varto yolu üzerindeki köprüye turizm tesisi kuruyor.
prünün restore edilmesinin ardından ekip biçtiği araziye dinlenme tesisi kurmayı amaçlayan Sevinç, bazı sıkıntılar nedeni ile tesisini tam anlamı ile faaliyete geçiremediğini kaydetti. 6 büyük kıl çadırı kurup, piknik alanları ve yapay havuzlar kurmayı planlayan Hayrettin Sevinç, ;Tarihi Murat Köprüsünde bir tesis, halka açık bir piknik alanı olmadığı için burayı aldık halka açık bir piknik alanı yapmaya karar verdik. Kendi imkânlarımız ile buraları bu hale getirdik. Açacağımız tesisimizde et mangal, nargile yani halka açık piknik alanı oluşturmak istiyoruz; diye konuştu
Tarlasının yanı başında tarihi bir değerin olduğunu ve bunun için bu girişimde bulunduğunu ifade eden genç girişimci Hayrettin Sevinç, ;Burada tarihi bir köprü var. Selçuklular döneminden kalan tarihi bir yer burası. Burayı korumak için ve buraya iyi bir tesis kurmak için şimdilik buraya 95 bin lira harcama yaptık ve buraya daha güzel görünüm vermek için havuz yapmayı da düşünüyoruz. En önemlisi burada tarihi bir değer var yani Selçuklu devletinden kalan tarihi bir köprü, 300 yıllık bir köprü. Bizde bu tarihi Murat Köprüsüne güzel görünümler kazandırmak istiyoruz. Amacımız halka açık piknik alanı oluşturmak. Bu konuda devletimizden yardım bekliyoruz. Köprünün sütunlarına yapmış olduğumuz ışıklandırmalar bile vatandaşlarımızda büyük bir heyecan uyandırdı. Gece geç saatlerde resim çektirmeye gelen ve bu güzel görüntüyü izlemeye gelen vatandaşlarımız var; diye konuştu.
Muş;a 10 km. uzaklıkta Muş-Varto yolu üzerinde Murat Nehri üzerinde bulunan bu köprünün kitabesi bulunmadığından yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. Murat Köprüsü-Muş Selçuklu döneminde yapıldığı ileri sürülmüşse de bu iddia kesinlik kazanamamıştır. 1817 tarihli mermer onarım kitabesinden de bu tarihte onarıldığı anlaşılmaktadır.
prü kesme taştan yapılmış 143 m. uzunluğunda olup genişliği 4.77 m.dir. Su seviyesinden yüksekliği ise 16-18 m. arasındadır. Köprü on iki gözlüdür. Bu gözler kalın taş ayaklar üzerine hafif sivri kemerlidir.

...ALINTI...