Köpekler oyun oynamaya bayılırlar. Genellikle hemen hemen hepsi insanlarla ve çeşitli eşya ve toplarla oynamaya bayılır. Sürekli tasma ile dolaşmaktan hoşlanmadıkları için hergün mutlaka özgürce koşup, zıplamalarına müsaade etmelisiniz.
Sevimli dostunuzla sık sık oyunlar oynamalısınız. Bu oyunlar onun üzerinde otorite kurmanızı da sağlayacaktır. ve sözünüzü dinlemenizi de sağlayacaktır. Örneğin birlikte koşun. Bir topu ya da herhangi bir objeyi atın ve ona getirmesini söyleyin. Dostunuz eğlenirken size itaat etmeyi öğrenir
Birlikte yürüyüşe çıkın. Ama tasmasıyla…
Oyuncakları olan bir köpek, siz yokken dahi aklını ve duyularını uyarabilir. İnsanlarla oynamadıkları ve içerde kalmak zorunda oldukları zamanlarda çiğneme oyuncaklarıyla eğlenebilirler. Ona bu tür oyuncaklar edinin ve sadece size bağımlı olmasını önleyin.

Dışarı çıktığınızda başka bir köpekle oynamak mı istiyor? Bırakın bir süre oynsın. Unutmayın onlarında sosyal yaşamları var
Dostunuzla yakalamaç oynayın. Bu onların doğal köpek davranışlarını uyarır. Misal bir topu kovalarken doğada avlarını kovalıyormuş hissine sahiptirler.