Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Dj MaM@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Aileden Biri
  Üyelik tarihi
  30.Kasım.2009
  Mesajlar
  2,328
  Konular
  1980
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  sinema amude:'(

  Rizgarî Online / Stockholm- 1960 yılında Cezayir olaylarına destek amacıyla Kürt çocuklarını toplayıp sinemaya götüren ve daha sonra çıkarılan yangın sonucu yaşamını yitiren 300’den fazla Kürt çocuğu yapılan bir seminer ile anıldı. Amude sinemasında yaşamını yitirenleri anmak ve 45 yıl önce araplaştırma politikası neticesinde kimlikleri ellerinden alınan yüzbinden fazla Batı Kürdistanlı Kürdün yaşadıklarına dikkat çekmek için yapılan toplantı İsveç’in başkenti Stockholmde bulunan Kista Toplantı salonunda yapıldı.

  1960 yılında Mısır ile birlikte arap birliği içinde olan Suriye Rejiminin Kürtler üzerindeki politikalarının daha sonra Baas rejiminin iktidara gelmesi ile devam ettiğini söyleyen Dr. Ebdilbasit Seyda 45 yıl önce yaşanan Amude Sineması olayının Kürtler açısından bir başlangıç olduğunu ve daha sonraki gelişmelerin Suriye Kürtlerinin yaşamını Suriye’de daha fazla zorlaştırdığını belirtti. Arap kemeri(Kuzey Kürdistanı Batı Kürdistandan ayıran Türkiye-Suriye sınırına Arapları yerleitirerek Kürtlerin nüfussal olarak birbirinden ayrılması amacını güden uygulama) Kürtlerin Kimliklerine Arap olduklarını yazdırmaması ve neticesinde toprakları ve köylerinin ellerinden alınarak Arap yerleşimcilere verilmesi gibi uygulamanların 45 yıldır Suriye rejimi tarafından baskı ve şiddetle gerçekleştirildiğini söyleyen Dr. Seyda;’’Suriyede Kürtlerin yaşamış olduğu baskı sadece Kimlikleri sorunu değil. Suriye Rejimi Kürtlerin insan olmalarından ileri gelen doğal haklarını kabul etmediği gibi sürekli ezme ve sindirme politikalarını uygulamaya koymaktadır.’’ Dedi

  Suriyede 3 milyon Kürdün olduğunu ve bu nüfussal olarak Suriye içinde azımsanmayacak bir sayıya sahip olan Kürtlerin çoğunun kimliklerinin ellerinden alındığı gibi resmi kurum ve kuruluşlarda görevlendirilmediğini belirten Dr.Seyda Suriye Baas rejiminin son zamanlarda Kürtlere karşı geliştirdiği farklı uslubun samimi olmadığını ve oyalamaktan başka bir amacı olmadığını belirterek bunun pratiklerinden ortaya çıktığını söyledi.
  Kod:

  URİYE ŞİDDET VE BASKI POLİTİKALARINDAN VAZGEÇMELİ

  İsveç Kürdistan Dernekleri Federasyonu(FKK-S) adına bir konuşma yapan FKK-S başkanı Aycan Şermin Bozaslan Kürdistanın Suriye tarafında bulunan Kürtleri Suriye rejimi tarafından yıllardır baskı ve şiddet politikalarıyla baskı altına alınmasının kabul edilmeyeceğini belirterek;’’Eskiden gizlice yapılan ve Suriye dışında duyulmayan şiddet ve baskıcı uygulamalar artık teknolojinin gelişimi sayesinde çabucak duyulmakta ve Kürtler kardeşlerine yapılan bu baskılara gerekli tepkiyi gösterebilmektedir.’’dedi.
  Suriye Rejiminin Kürtlerin haklarını görmezden gelemeyeceğini belirten Bozaslan Suriye Baas Resimi Kürt halkının Suriyedeki haklarını demokratik ve Barışçıl bir şekilde vermesi gerekir dedi.
  Güney Kürdistan Hükümeti İskandinavya Temsilciliği sorumlularından Nosret Haci, Suriyenin Kürtler üzerinden 45 yıldır uyguladığı politikayı değiştirilmesi gerektiğini belirterek özellikle Kürdistanın bir parçasında Kürtlerin elde atmiş olduğu kazanımlar dikkate elınmalı ve Kürdistanın diğer parçasındaki Kürtlerin içinde bulunduğu duruma örnek teşkil etmeli dedi.
  Dünyanın globel bir köy haline geldiği bir zamanda Suriyenin eski politikalarında diretmesinin mümkün olmadığını belirten Güney Kürdistan İskandinavya Temcisiliği yetkililerinden Nosret Hacı Suriyenin Kürt halkını bölgedeki ülkelerin baskılarından dolayı silaha sarıldığını oysa Kürtlerin silah kullanma sevdalısı olmadığını belirterek;’’ 45 yıl önce gerçekleşene ve izleri hala yaşanan Amude Sineması olayı sadece Suriye Kürtlerinin değil tüm Kürtlerin acısıdır.,’’ dedi.
  YÜZLERCE YANMIŞ ARKADAŞIMIN CESETİ KARŞIMDA DURUYORDU
  İsveçte bulunan Suriye K

 2. #2
  Teknik Admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Forum Yöneticisi
  Üyelik tarihi
  16.Ekim.2016
  Mesajlar
  77
  Konular
  51
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0
  Bu zulüm yıl 2016

  ve halen devam ediyor

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •