Paçalı Baykuş Ilk Kez Görüntülendi
Nadir Kuşlar - Avrupada Nadir Kuşlar - Paçalı Baykuş Resimleri - Paçalı Baykuş Hakkında Bilgiler
Kuş fotoğrafçılarından oluşan bir grup, Türkiye'de henüz görülememiş paçalı baykuşu Uludağ'da fotoğraflamayı başardı.


Doğa Derneğinden yapılan yazılı açıklamada, kuş meraklısı dört fotoğrafçının, kuş araştırmacısı ve gözlem rehberlerinden Emin Yoğurtçuoğlu ile yaptıkları araştırmalar sonucu bir paçalı baykuşu (aegolius funereus) Uludağ'da fotoğraflamayı başardığı belirtildi.

Açıklamada, Türkiye'de yaşayan 10 baykuş türünün 9'unun daha önce fotoğraflarla belgelenmiş olmasına rağmen, paçalı baykuşun sadece sesinin duyulabildiği ifade edildi.

Türkiye'de var olduğu düşünülen, ancak bugüne kadar görüntülenememiş paçalı baykuşun, İstanbul'da yaşayan kuş fotoğrafçıları Ayhan Öztürk, Alper Varon, Ercan Üç ve Kadir Dabak'ın yoğun arayışları sonucu bulunduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: ''Kuş araştırmacısı ve gözlem rehberi Emin Yoğurtçuoğlu'nun önderliğinde yapılan araştırmanın meyveleri daha ilk günden alındı. Temmuz ayının son haftası boyunca yapılan ve havanın kararmasından gün doğumuna kadar süren çalışmaların amacı, Türkiye'nin 'efsane' olarak nitelendirilen en nadir baykuşlarından biri olan paçalı baykuşu bulmaktı. Ekip, yaptığı yoğun araştırmalar sonucunda başarılı bir biçimde bir bireyi belirledi ve fotoğrafladı. Bölgede daha çok bireyin olduğunu tahmin ediyoruz.''


'TÜRÜN ÜZERİNDE CİDDİ BİR TEHDİT YOK'
Açıklamada görüşlerine yer verilen kuş araştırmacısı ve gözlem rehberi Emin Yoğurtçuoğlu, özellikle Kuzey Amerika, Orta Avrupa, İskandinavya ve Asya'nın kuzeyindeki dağlık bölgelerde yaşlı ormanlarda yaşayan paçalı baykuşun, ayrıca İberya Yarımadası'nın kuzeydoğusunda Pirene Dağları'nda, Yunanistan'daki Olimpos Dağı'nda ve Gürcistan'da Kafkas Dağları'nda da bulunduğunu belirtti.

Türkiye'deki en küçük baykuşlardan biri olması ve yaşadığı habitatlarda bulunmasının zor olmasından ötürü, bugüne kadar paçalı baykuşun hiç görülemediğini ifade eden Yoğurtçuoğlu, şunları kaydetti: ''Türün üzerinde çok ciddi bir tehdit bulunmamaktadır. Uludağ'daki ormancılık faaliyetleri Milli Parklar tarafından denetim altında olduğu için yaşadığı habitatların yok edilmesi söz konusu değildir. Ancak aynı bölgede yaşayan, ama daha alçak irtifalarda bulunan alaca baykuş, besin bulamadığı zamanlarda paçalı baykuşu avlayabilmektedir. Küresel ısınmadan ötürü alaca baykuşların, paçalı baykuşların yaşadığı yüksekliklere çıktığı ve bu türü baskı altına alabileceği düşünülmektedir.''

Yoğurtçuoğlu, paçalı baykuşun Türkiye'nin kuzeyindeki yüksek ormanlık bölgelerde ve Toroslar'da ses kayıtlarının mevcut olduğunu belirtti.

Paçalı baykuşu Uludağ'da fotoğraflamayı başaran fotoğrafçılardan Ayhan Öztürk de paçalı baykuşun Türkiye'de var olduğunu tespit etmenin son derece önemli ve heyecan verici bir çalışma olduğunu söyledi.

Öztürk, Türkiye'de yaşayan bu türün yaşam alanlarını korumanın, asıl büyük ve önemli iş olduğunu belirtti.