Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  EldiN
  EldiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Mazlumlar ve newrozlar

  MAZLUMLAR VE NEWROZLAR
  Teman Dep
  Mazlum nedir? Ezilendir, haksızlığa uğrayandır, hakkı-hukuku tanınmayandır, söz hakkı verilmeyendir, baskı-hakaret ve işkence görendir. Mazlum; fakirdir kimsesizdir, düşkündür, garibandır, mahpusluktur.
  Mazlum; İşçidir, emekçidir, küçük esnaftır, sömürülendir, işten atılandır, iş bulamayandır, asgari ücretlidir, cebinde harçlığı olmayandır, evsizdir, evi yıkılandır, açlık ve susuzluk çekendir. Mazlum; horlanandır, aşağılanandır, küçümsenendir.
  Mazlum; dürüstlüktür, namuslu olmaktır, özü-sözü bir olmaktır.
  Mazlum; dilencidir, engellidir, sakattır, kaza geçiren yaralıdır, depremde enkazın altında kalandır, hastanede ameliyat olandır.
  Mazlum; ciğercinin kedisi değil, sokaktaki kedidir, kartal değil kumru veya güvercindir, aslan değil ceylandır, kurt değil kuzudur.
  Mazlum; yaşlıdır, yetim çocuktur, dul kişidir.
  Mazlum; Afrikalıdır, beyaz değil karadır, Kürdtür, Filistinlidir, Alevidir, solcudur, inancından dolayı baskı görendir.
  Mazlum; Küba da, Kuzey Kore de ise, belki de bir kapitalizm yanlısıdır.
  Mazlumlarla ilgili bu tür örnekler daha da çoğaltılabilinir.
  Newroz nedir? Yeni bir gündür,yeni bir mevsimdir, yeni bir bahardır.
  Newroz; yeni bir diriliş,yeni bir uyanış,yeni bir direniştir.
  Newroz; karanlıktan, aydınlığa, geceden gündüze, uyumaktan uyanmaya, kıştan bahara geçmek demektir.
  Newroz; Mazlumun baskıdan, zulümden, haksızlıktan kurtulmasının başlangıcıdır.
  Newroz; fakirin yoksulluktan kurtulması, işçinin emeginin karşılığını alması demektir.
  Newroz;işçinin iş-aş sahibi olması,işsizin iş sahibi olması,küçük esnafın ise,dükkânını çekip-çevirmesidir.
  Newroz; kaza geçirenin kurtulması, hastanın iyileşmesidir.
  Newroz; ceylanın aslandan,kuzunun kurttan kurtulmasıdır.
  Newroz; civcivin yumurtadan,bebeğin ana karnından doğması,ağacın yeşermesidir.
  Newroz; esaretten kurtulmak, hapisten çıkmak, ırkçılıktan-sömürgecilikten, sömürüden kurtulmaktır.
  Newrozla ilgili olarakta bu tür örnekler çoğaltılabilinir.
  Newrozu tarihte ve günümüzde çeşitli gerekçelerle kutlayan halklara kısaca bir bakalım; tümü 21 Mart gününü esas alıyor;
  Türkler diyor ki;biz o gün Ergenekondan çıkmışız. Demekki Türkler o zaman sıkıntı ve zorluk çekiyorlarmış,böylece kendilerine bir çıkış yolu bulmuşlar ve sıkıntıdan kurtulmuşlar.Bu günü yeni bir günün başlangıcı olarak kutlamaları gayet doğaldır.

  Farslılar, Hz.Ali'nin doğum günü olarak kabul ediyor, olabilir. Böylece bir öndere bir Şah'a sahip olduklarını,bu nedenle kutladıklarını söylüyorlar.Bu da gayet doğaldır.
  Kürdler, Zalim Dehak adlı bir kraldan, Demirci Kawa tarafından bu gün kurtulduklarını,bu nedenle kutladıklarını belirtmektedirler. Bu da gayet doğaldır.
  Ve tümünden de ortak olan bir özellik vardır;bu da 21 Mart'ın yeni bir günün başlangıcı ve bahar bayramı olarak görülmesidir.
  Doğal olmayan ise;herhangi bir halkın bu günü sadece kendilerine mal etmeleri ve dayatmalar sonucu "sen de benim gibi kutlamak zorundasın"demeleridir. Aslında pek çok halkın bu günü sahiplenmesi daha iyi değil mi? Örneğin işçi bayramının,veya emekçi kadınlar gününün ya da anneler-babalar gününün tüm dünyada kutlanması kötü bir şey mi?Keşke Newroz Bayramı da tüm dünya da kutlanmış olsaydı.
  Newrozun çeşitli tarihi gerekçelerle,çeşitli halklar tarafından kutlandığını belirttik.Ancak bu günün Kürdler açısından önemi ise;diğer halklar gibi sadece tarihi gerekçesiyle yetinmeyip, bir de günümüzde ki anlamının değer kazanmasıdır;
  Kürd tutuklular; Diyarbakır zindanında görülmemiş baskılara, işkencelere ve acılara maruz kaldılar. Bu durum öyle bir hal almıştı ki, bu baskı ve işkencelerden kurtulmak, bir yatalak hastanın ötenaziyi tek ve son çare olarak görmesine benziyordu. Bazı kişileri öldürmüyorlardı da, işkenceyle zevklerini tatmin ediyor ve acı çektire, çektire ölmelerini istiyorlardı. Bir an önce ölüm artık tek kurtuluş yolu olmuştu.Tabi yine de can tatlıydı.İnsanoğlu kendine bir toplu iğneyi dahi zor batırır. Bir kişinin canına kıyması kolay iş değildir. Bir kişinin kendi bedenine yapacağı bir saldırı başkalarının kendi bedenine yapacağı saldırıdan daha zordur. Bu iş cesaret işidir ve birinin hayatına son vermesi için çok önemli gerekçelerinin olması gerekir.
  İşte MAZLUM DOĞAN tüm bunları yaşadı ve yapılan tüm baskı ve işkencelere karşı belki de daha önceden hayatına son vermek istiyordu. Ama belli ki, Kürdler için, gününü daha da anlamlı kılmak amacıyla 21 Mart a kadar bu işkence ve baskılara dayanmasını bildi. Sonunda büyük bir cesaret göstererek hem de 21 Mart Newroz günü yaşamına son verdi.
  İşte Kürdlerin Newrozu diğer halklara göre daha ateşli kutlamalarının nedeni bunlardır ve içinde bulundukları ortam, yaşadıkları baskı ve haksızlıklardır.
  Newroz Piroz Be,Newroz kutlu olsun...

 2. #2
  Dj Roj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Aileden Biri
  Üyelik tarihi
  13.Şubat.2012
  Mesajlar
  1,315
  Konular
  590
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0
  paylaşım için spas

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •