Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir, devletin zirvesine ve tüm milletvekillerine "Kürtçe" yazılı yeni yıl kartı gönderdi. Vekiller karta tepki gösterdiler.

Osman Baydemir'in kalın puntolarla yazılmış Kürtçe "Sersala We Piroz Be (Mutlu Yıllar)" kartı, AK Parti milletvekillerini çileden çıkardı. Kürtçe karta tepki gösteren milletvekilleri, yeni yıl kartlarını Baydemir'e iade etme kararı aldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, bu yıl Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra tüm milletvekillerine Kürtçe yeni yıl kartı gönderdi. Baydemir, kartpostalın ön kapağında "Her yeni yıl, yeni bir başlangıçtır. Yeni başlangıçların barış, kardeşlik, sevgi ve hoşgörüyle örülü olması umuduyla en derim saygılarımla" temennisine yer verdi. Yeni yıl kartının arka kapağında ise "Mutlu Yıllar" Türkçe, Kürtçe ve İngilizce olarak yazıldı. Baydemir, kalın puntolarla Kürtçe "Sersala We Piroz Be" ifadesine de tebrik kartında yer vererek, milletvekillerinin yeni yıllarını kutladı.


Kürtçe tebrik kartına AK Parti'den bazı milletvekilleri sert tepki gösterdi. Tebrik kartını Baydemir'e iade eden AK Parti Denizli Milletvekili Mehmet Yüksektepe, Türkiye'nin resmi dilinin Türkçe olduğunu, TBMM çatısı altında Türkçe konuşulduğunu, yazışmaların Türkçe yapıldığını hatırlattı. Baydemir'in Kürtçe tebrik kartını şık bulmadığını dile getiren Yüksektepe, "Tabii ki insanların ana dillerinde konuşabilme, şarkı söyleyebilme, birbirlerine mektup ya da şiir yazabilme özgürlüğü var. Ama resmi olarak böyle bir kutlama mesajını şık ve doğru bulmuyorum. Bundan dolayı Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'e kartını iade ettim" diye konuştu.