Google ve benzeri arama motorları bütün web sitelerini sayfa sayfa gezerek tarar ve içindeki anahtar kelimelerden öbekler oluşturarak bizim yaptığımız aramalarda tutarlı sonuçlar getirmeye çalışır. Doksanlı yıllarda benzer bir çalışma özel bir girişimci tarafından borsa hareketlerini tahmin için geliştirilir. İnternetteki veri kaynaklarını ve tartışma alanlarını takip eden yazılım önceden belirlediği kelimelerin yer alış şekli ve sıklığına bakarak borsa hareketlerini tahmin etmeye başlar.
Sistemin başarı oranını tatminkar bulan sahibi bu sefer farklı bir noktaya odaklanır. Finans piyasalarının hareketini tahmin edebiliyorsa sıradan şeyleri de tahmin edebilir. Kimilerine göre tamamen akıl dışı gelen bu yöntemde belirli kelimelerin, cümlelerin sıklıkla yer alması durumunda olağandışı bir şeylerin gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Felaket araması
Grubun sitesinde konuyla ilgili ilk rapor Temmuz 2001 tarihine denk geliyor Projenin liderlerinden George Ure o tarihte 30 ile 90 gün sonra dünyayı değiştirecek bir olayın yaşanacağını tahmin ettiklerini iddia ediyor. Bu olay da 11 Eylül 2001 tarihli terör saldırılarına denk geliyor.

Ure, bunlara ek olarak doğal afetleri de kestirebildiklerini öne sürüyor. Katrina kasırgası, 2004’te yaşanan Tsunami gibi pek çok büyük doğa olayını web-bot sayesinde öngörmüşler.
Web-bot projesinin en büyük kehanetiyse 21 Aralık 2012’de dünyanın muhtemelen bir kutup ekseni kayması sonucunda tarihin en korkunç afetini yaşayacağı. Bu tarih aslında bize yabancı değil. Burak Eldem’in Marduk adlı kitabının ardından gündemde uzun süre kalan bu tarih aslında Maya takviminin, Merlin’in kehanetlerinin, Çin’in meşhur I Ching yazıtlarının da işaret ettiği bir felaket randevusuna denk geliyor.
Ancak birçok kişi terör saldırıları, borsa hareketleri gibi ‘insan temelli’ olayların web üstündeki gelişmelerden kestirilebilir olmasını mantıklı bulurken doğa ya da mistik olayların aynı yöntemle belirlenmesinin mantıksızlığına dikkat çekiyor[/FONT][/COLOR][/SIZE]