Asıl adı Cleo Virginia Andrews olan V. C. Andrews, Portsmouth Virginia'da doğdu. William Henry Andrews ve Lillian Lilnor Parker Andrews'un üç çocuğundan biriydi. 1923 Virginia doğumludur. Sıradışı bir çocukluk geçiren Andrews çok başarılı bir öğrenci olduğundan 3. ve 6. sınıfları okumasına gerek görülmemiştir. V. C. Andrews'un romanlarında anlattıklarının bazılarının kendi hayatından esinlenerek yazdığı söylenir. Ama bu ayrıntıların hangileri olduğu bilinmemektedir.Romanlarının çoğunda bir ailenin dramlarını gotik korku öğeleri kullanarak anlatır. Genelde bu hikâyeler ölümcül aile sırları, yasak aşk, yoksulluktan zenginliğe geçiş gibi konular etrafında döner dolaşır. Kitapları bir çok dilde baskı yapmıştır.
Kolej yıllarında merdivenden düşerek kalça kemiğini kırmış ve bu kemik gelişimini olumsuz etkilemiştir. Bu nedenle gençliği tekerlekli sandalyede geçmiştir. 15 yaşındayken yazdığı "Idylls of the King" adlı müsamere ile ödül kazanmıştır. 1972 yılında "Gods of the Green Mountains" adlı bir roman yazmış ancak bu romanı hiçbir zaman yayinlanmamıştır. İlk romani Çatı yayınlanmadan önce dokuz roman ve yirmi kısa hikâye yazmıştır. 1984 yılında Virgina eyaletinde yılın kadını seçilen V. C. Andrews 1986 yılında kansere yenik düşüp ölmüştür.
Mirasçıları 'İsimsiz Yazarlar Kadrosuna' yine V. C. Andrews adıyla kitaplarının devamını yazdırırlar. Bu yazarlardan biri, aynı adlı film uyarlaması da bulunan The Devil's Advocate (Şeytanın Avukatı) kitabının yazarı, korku edebiyatının ustalarından Andrew Neiderman'dır.


ROMANLARI:


Dollanganger Serisi:
Çatı
Çatıdaki Rüzgar
Gazap Tohumları
Çatıdaki Dikenler
Gölgeli Bahçe


Casteel Serisi:
Cennet
Geçmişteki Gölge
Yaralı Gönüller
Cennette Fırtına
Hayaller Dünyası


Cutler Serisi:
Çatıdaki Nefes
Çatının Sırları
Çatıdaki Çığlık
Çatıdaki Fısıltılar
Çatının Karanlığında


Landry Serisi:
'Ruby' Çatıdaki Kıvılcım
Kadere İsyan
Çatıdaki Pırıltılar
Gizli Mücevher
Lekeli Altın


Logan Serisi:
Çatıda Bir Kız 'Melody'
Kalbimin Şarkısı
Bitmemiş Senfoni
Geceyarısı Müziği
Olivia


Yıldızlar Geçidi Serisi:
Cinnamon
Ice
Rose
Honey
Yıldız Yağmuru


Hudson Serisi:
Rain
Şimşek
Fırtına
Gökkuşağı


Yabani Çiçekler Serisi:
Misty
Star
Jade
Cat
Yabani Çiçekler
Bahçedeki Çiçekler


De Beers Serisi:
Salkım Söğüt
Lanetli Orman
Kötü Tohum
Ormana Doğru
Gizli Yapraklar


Kırık Kanatlar Serisi:
Kırık Kanatlar
Evden Uzaklara Uçuş


İkizler Burcu Serisi:
Celeste
Kara Kedi