Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  !!Phanist!! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Asuria lily Alen
  Üyelik tarihi
  06.Ocak.2010
  Mesajlar
  660
  Konular
  509
  Aldığı Beğeni
  1
  Verdiği Beğeni
  0

  Müslüman kadın hakları ve görevleri - toplumda kadın ve erkek arasındaki ilişki

  Müslüman kadın hakları ve görevleri - toplumda kadın ve erkek arasındaki ilişki
  Müslüman kadınlara ve


  Övgü Tanrı, dua ve barış Tanrı ve onun ailesi ve arkadaşları ile Messenger üzerine, ve olmak sonra:
  Bu belge Bu turda Altgraybep çağdaş bir zamanda, kez hukuki sorunların sorunu, yani kadınların sorunu ve özellikle de Müslüman toplumdaki hakları konumunu olarak hazırlanan beyanı ve ulus onun din baştan tavsiye ve Tanrı'nın insanlara wholes, nerede bu yasa doğru ilerlediler ve merhamet için bir açıklama, tam her zaman ve yer için geçerli.

  Açık hedefli saldırı eyleminin empoze zamanlaması ve bu milletin değerlerine hızlandırılmış, ABD tarafından-Batı sistemi tarafından tahrik edilmektedir, laiklik, materyalizm, duygusallık ve vizyonu ile küresel sisteme yol açtı.
  Eğer yorumlamak mümkün ve politikacıların yetersizlik askeri saldırganlık ve siyasi direnmek için nedenleri anlamak ve bilim adamları ve saldırılardan milletin düşünürlerinin yetersizlik başarısızlık kabul haklı olmayan bir kültürel ve entelektüel, özellikle de saldırganlık çoğu şekilleri mevcut ve bu da ön tarafta konuşlandırılmış hedefleme gelecek.

  Saldırganlık bir noktada, bir ülkeye, devirmek olan ve askeri yenilgi, ancak siyasi Müslüman halklar kontrol başarılı olamaz eğer sadece din güven kaybetmek, diyor başarılı olabilir: (kitabın insanların bir dizi diledi eğer Idilonkm ve sadece kendilerini err onlar) Al ne hissettiğini-İmran (69), ve Yüce dedi ki: (ve eğer kâfirler gibi inkâr doğumlu Vtkonon ya) Al-Imran (89).

  Bu gerçeği vurgulamak için varlık ve bir olan çılgınca girişimleri, yani exoticised alanları hakkında yorumlara bir arada ödeme, sosyal alanda, özellikle de kadınlar ile ilgilidir.
  Bu tür varlıkların toplantı, milletin bilinç meyvelerin meyve ve reform insanlar için büyüyen olumlu çağrışımlar bir tezahürü, ve birlikte iyi, sağ için bir zafer yapmak getirdi, haksızlık karşısında ve erdem promosyon.
  Belge olarak kısayol, açıklama ve gösteri ile minimuma özel keskin vardır.

  Aşağıdaki konularda:
  • Temel tesislerinde.
  Kadın hakları ve görevleri meşruiyet varlıklar •.
  • Visions of yorumlayıcı ve bazı varlıklarının ve açıklayıcı.
  • öneri ve talepleri.

  İlk: Temel tesislerinde:
  Orada ilkeleri ve meşruiyet ve gerçekçi kılavuzu meşruiyet ve kadın hakları konusunda herhangi bir varlık formülasyonu noktaları vardır ve onlar için nedenleri belirlemek ve temel ilkelerinin ve nasıl temaya sahip, en önemlisi şu dağıtmak için:

  1. Firma inancı iyilik ve sağ kaynağı - saygı ile dünya ve ahirette sipariş - inanç ve polis dışında Bmsdr UÇAKTA NAMAZ ve Sünnet'te temizleyiciler, ve uzlaşma zor Almattabr ve referans olarak değil eksiltmek için ilahi bir vahiy, ise, Yüce dedi ki: (Rabbin günahkârlar bile inanmıyorum değil ağaç, dahil olmak üzere ve daha Ben ve tanıma tanıması kendilerini mahçup bulabilirsiniz) "Kadın: 65", bu bilinmektedir inanç Tanrı'nın Hazretleri ile birleşmesi bu yönetim ve mevzuat, toplum işlerine Tanrı'nın sağ, ve üyeleri, ve tüm yaşam ve ilahiyat birleşerek her şeyi başvurmadan gerekliliğini olan inanç.

  2. Kesinlik yasası her zaman ve yerlerde uygulanabilir geçerliliği ve yaşamın her kapsayan, güven Bu borç dolu ve makro ve mikro hükümlerine ve tüm goodness inanç, ve tüm adalet ve rahmet, Yüce dedi ki: (Bu Kur'an kılavuza yani düz, olduğu ve müminlere müjdele Giveth kim ) (9), ve Tanrı Aziz Al bu hükümlerin bu güveni Hakim, Latif uzmanı için neden iyi işler ki büyük bir anlamı var mı ödemiş genel bilim ve eksiksiz bilgelik açıklanan, Yüce demişti: (yorumunu yapan İnanç firması insanlar için Allah'ın hükmünden cehalet daha iyi olduğu ")" Round : 50 ".

  Bu nedenle, yama ve her durumda ya da pratikte herhangi bir arıza onarım, standart doğru ve yanlış, hakikat ve hata yasa göre ve yapılması gereken diğer sivil dengesi göre değil-Müslümanlar Müslümanların kendi güvenlik açığı, Yüce dedi ki: (ve onlara ne ortaya bir meydan okumak için öğüt inanıyoruz Tanrı sana) Yuvarlak (49)

  3. Insanlığın yaklaşımların sınırlamaları Bilinci Durum - ilahi vahiy ve metinleri algıları, değerleri - ve dengeler, kararlar, ne kadar süslü ve çekici ihlal eden, Yüce demişti: (diğer gelen olsaydı Allah, onlar orada bir çelişki) pek çok kadın (82) bulurdum daha. Tanıma ile bunun yanı sıra, bu bilinci İnsanlığın eziyet kötülüklerin kaynağı ve Moslemha Ccaffrha, bu yaklaşımların doğru İslam'ın referans mesafedir mantık veya sebep ve tarafsız bir göz ve kalıntıları sonucu sağ bazı yönlerini veya bazen etkileyebilir, diyor çıktı kara ve deniz insanların elleriyle) "Roman: 21" ve şöyle dedi eğer iki tanrı, ama Tanrı Vsdta Glory Tanrım, Rab ne tarif ve Tahtı için) "peygamberler: 22",

  4. Inanç İslam'ın adalet din ve Adalet alleller arasında ayrım arasında uygun yerleşim farklı ve çok-İslam çalıştırmadan eşitlik bir din olarak yanlış, çünkü bazen farklı yerleşim arasında mutlak eşitliği gerektirir, bir gerçeği adaletsizlik, eşitlik ve adalet için haklı olacak ve yanlış anlamda istedi telaffuz bütün olarak Kur'an enjoins eşitlik içinde bir karakter gelmedi ama adalet olduğunu, Yüce demişti: (Allah'a enjoins adalet ve şefkat) Arılar (90), hukukun adalet hükümlerine göre, ne zaman eşitlik adalet ise, çözülür ve ayırımcılık zaman farklılaşma adalet ise, Yüce dedi ki: (Bu senin oldu Lord hak ve adalet O'nun kelimelerin anlam şemsiyesi değişmez) (115), ya da haberlerde dürüst ve hükümleri sadece.

  Bu nedenle, en azından insan hayatı ve adalete insani rasyonlarında İslam hayatını, adalet her biri, her biri ile gerekli ise, her durumda, Yüce dedi: Herhangi bir kişi (nefret değil, sadece: bu sevgi daha yakı) Yuvarlak (8) değiştirmek için değil baştan.

  5. Insanlar arasında ilişkiler alanında,, ve bilgisizlik sonucu çağdaş Batı "temel bir değer bireysel bağlı doğal ve mantıklı böylece tanınan bu işbirliği ve işbirliği konusunda çatışma ve Altgalb dayalı insan arasındaki ilişkilerin kökeni değil, ve bencillik, bencillik değil, verme ve fedakarlık, ve bu sonuca Tanrı'nın yolundan sapma, kadın ve erkek arasında haklarının egemen küresel mücadelenin Batı mitolojik kökleri tarihsel ve kültürel mirası doğal bir ürün (), bu fikri cinsiyetler arasında ebedi düşmanlık ve kadınların ilk günahın neden olduğunu ve bu geleneğin diğer kültürleri ile bir araya geldi olabilir kabul dini bir ama kesinlikle İslam hukukuna, ne de Müslüman kültürüne ait değil.

  Müslümanların hakları erkek ne de kadın Yüce Allah'ın Latif uzman tarafından kim dedi ki: (Kim bir tek nefisten sizi yarattık ve kocası) Gümrük (189), Müslümanlar ve başka bir partinin haklarının adaletsizlik gerçeği bulunan bunları yaşamak için yapılmış; belirlenir değil sonucudur kendi din Müslümanların sapma, ve hükümlerin cehalet ve Rablerine iman zayıflığı ya da erkek nedeniyle yapımı tahkim veya gümrük ve koşullarda İslam geleneklerine aykırı üzerinde kontrolü de dahil olmak üzere kanunları.

  6. Müslümanlara karşı kâfirlerin savaşı bu borç Yüce tarafından devam etti dedi ki: (ve Erdokm dininizi eğer onlar-ebil) inek (217) hakkında kadar savaşmaya devam ve yönet dönemlerinde Müslümanlara karşı kâfirlerin üzerinde ve açıkça kalbi onun hastalığı için daha sık ve Müslümanlar arasında ikiyüzlülük görünür Asamaon onları ve bu nedenle münafıklar karşı çaba gerekir ve hesaplama onlar güçlü Yüce ki: (Ey Peygamber! Kâfirlere ve münafıklara ve onlara karşı sert olmak ile mücadele, onların abode cehenneme) Tövbe (73), ve Yüce olduğunu söyledi: (onlar düşman Vahdhirhm God I Sağ Yol savaştı) münafıklar (4) vardır hangi ile aldatıcı birçoğu Inahjh yöntemine dikkat, o dini metinler yaklaşım ve anlamları ve kelime ve şüpheler asılsız amaçları yorumlanması ve bozulma baş etmektir.

  Asamain onlara tavsiyelerde gerekir, insanlar Müslümanlar, Zayıf gurur ve bu dinin ve ritüelleri hükümlerine için fiziksel ve manevi yenilgi etkilenen ve Bcbhatthm etkilenmiştir izler?.

  II: kadın hakları ve görevleri meşruiyet Origins:
  Değil Müslümanların tarihinin, İslam Milleti ömrü boyunca bilinen bir sorun "kadın sorunu", ister onların gurur yükseklikte olmak ve onlara izin veya zayıf dönemlerinde ve onları yenmek denir. Zaman Batı ve Odeiawh Almstgrbun hastalıkları ve tüm insanların acı transferi - Müslümanlar da dahil olmak üzere -, orada sözde "kadın sorunu", burada değil bir vaka ve arama Çoğu Müslüman toplumlarında kurtuluş Batı laik kavramı düzenlenen denilen oldu.

  Yani burada bu bağlamda bazı meşru yöneten varlıkların göster:
  1. Kadın bir insan türünün iki yarısı biri, Yüce dedi ki: (ve iki cins, erkek ve kadın) Star (45), bir yaramaz tek ruhun, Yüce şöyle dedi: oluşturdu (Ey insanlar), Kadınlar (1) Rabbinizden olan bir ve aynı yaratılması, kocası dahil sizi oluşturulan korku Bu köken açısından bir kızkardeş erkek, ve kökeni ve belirlenmesi, evrenin mimarisi onu içeren - ilgili - kamu borcu, aralarındaki fark, ve tektanrıcılık içinde inanç ve ödül ve ceza hak ve görevleri Yüce dedi genel mevzuat, in: (iyi iş erkek veya kadın iyi bir yaşam ve bunları telafi gerçek bir mümin olduğunu en iyi onlar ne), arı (97) maaş ve barış ona şöyle buyurmuştur: "Kadın erkek" Ebu Dawood, Tirmizi, ve burada saygı Yüce Tanrı onurlandıran dengesi tarafından seslendirilmiştir kız vardır ki: ( god of Sight) Oda (13), ve bu daha doğru ve kelimenin anlamını haberdar hiçbir ifadesi: bazılarınız (), Yüce Allah'ın kelimeleri hariç (Lord O onları yanıtladı, Ben çalışarak seni işe almak yukarıya olmayan bir erkek veya kadın birbirlerinden Bazı) Al-İmran (195), hem insanlığın anlamını anlamakta ve bütün din ve mevzuat, ve Tanrı ile dengesi.

  Bu, yaratan, görünüm, vücut açıklama sayılmaz gibi bir erkek ve yapılandırma ve bilgelik gerekli olan ve görünüşte bu farkı etkisi: iki güç ve yetenekleri arasında fark vardı, duygusal, fiziksel ve gönüllü. Diye övmek ve üstü yüce: (erkek ve bayan) Al gibi değildir-İmran (36), o kadın dedi: (I believe stil bir gösterilmez kavga olarak) dekorasyon (18) ortaya çıkar.

  , Hükümet ve hükümlerin bir dizi oluşturulmasında cinsiyetler arasındaki bu fark atanmış olsaydı Tanrı'nın derin bilgeliği ile fark uzman bilmek emretti, bazı mevzuat hükümlerinin de aralarında eşitsizlik ve görevleri ve işlevleri uygun yapısı ve her birinin özellikleri, Tanrı dedi ki: (Onun yaratılması ve Blessed emir olmak God lord of the Worlds) Gümrük (54), daha sonra Tanrı'nın iradesine oluşturma ve yapılandırma kozmik kadercilik, ve düzeni, yönetişim ve mevzuat dini meşruiyet bu olacak,, Valtguet onun iki dilerse gelir olarak kadın ve erkek insanların çıkarlarına ve evrenin mimarisi ve bireyin ve toplumun yaşam düzenli.

  2. Bu gerçeği hükümlerinin etkisi, Fakültesi meşruiyeti sabit, dahil, bu gerçeğin istikrar sabit: ailenin hükümleri, İslam aile toplumun yapı birimidir, sonucu gücü ve toplumun güvenliği ve iyiliği uyum ve aile İslam yılında, konut, merhametin döviz amaç ve üyeleri arasında dostluk sağlamayı hedefleyen , Yüce dedi ki: (O, sizin için kendinizden arasından onları hareketsiz bulmak için eşleri oluşturduğunuz sizin aranızda sevgi ve merhamet koymak), Roma (21).

  Kadın ve aile kendi sorumluluk kadın performansında herhangi bir dengesizlik, üyeleri üzerinde etkisi yansıyan, iyi topluluk sıkıca olan aile içinde kadınların rolü hafife çağdaş Svahat cehalet, karşısında, ayakları ve onlara karşı sorumluluklarını önemi aile uyum ve güç rolünü bir zemine sahip, en önemli çalışma Müslüman kadınların aile ve toplumun yararı için yapılmıştır.
  Bir adam idaresi ve hangi yasa tutkal dayattığı tarafından görevlendirilmiştir yük, taşıma için Öte yandan, o diyor ki: (erkek koruyucular ve kadınlar ile Maintainers, çünkü Allah, birbirlerine ve çünkü onlar para) Kadınlar (34) harcama ve Yüce dedi ki: (ve ne makul ister ve erkekler) inek (228) bir ölçüde vardır. Ve idaresi komutu

  Zorbalık veya suistimal, aynı zamanda kadınların, ev ve aile, için burada bakım için sorumluluk ve bir yaşam, koruma ve bakım erkekler nedeniyle kazanç, böylece itaat sağ lideri gerektirmiştir görevlendirilmiştir olmadan olan erkek ve onuruna sahip küçük bir topluluk (aile), ve liderlik, Promosyon itaat değil, itaat olarak mutlak sav: "İtaat sadece hikâye" olarak Buhari ve Müslim tarafından bilinmektedir.

  3. Kadın harcama sorumlu adam, nafaka için bu kadınların hakkı ve pay onun mal üzerinde, yeteneği ile bırakılamaz dayatılan, Yüce demişti: (harcanan olmak zengin kadar ne Vlenevq kime Allah yük değil bir yaşam Tanrı'nın sıkıntı sonra Tanrı Ataha ne yapar ötesinde herhangi bir kişi ) boşanma (7), ve bu hak, kontrol taraf ve erkek olarak mali bağımsızlık ile kendi hakkı ile yapmak ve para imha şey vardır - hem -. İslam bu doğru sıkıca ve eğer cehaletten çağdaş kadın azaldı kapasitesi yirminci yüzyılın ikinci yarısına kadar para ve harcama kazanmak olduğu gibi Latin yasalarda, İslam'da kadınların bu alanda bir tam teşekküllü kişi olduğunu, onları ve arasında hiçbir fark erkekler.

  4. Ilişki erkekler ve kadınlar arasında İslami toplum ve aile rolleri arasında tamamlayıcılık dayalı içinde - sözde fonksiyonel entegrasyon olarak adlandırılan - ve bu entegrasyon amaçları: erkeklerde aralarında sevgi ve şefkat için konut, diyor: (O sizin için oluşturduğunuz kendinize arasından eşleri onlara güvenmek ve yapmak bulmak için size sevgi ve merhamet) Roman (21), ve süreli konut hiçbir Bundan daha Arapça dilinde kötü, arasında muhtemelen hiçbir - yanı olduğunu - diğer dillerde de, bu gibi anlamlar kümesi,: güvenlik, konfor, huzur ve insanlık, hangi olumlu ve onları etkileyecek demektir onların bir bütün olarak toplum üzerindeki çocuklar ve sonra.

  Eğer sosyal işlevlerine organik ve biyolojik ve psikolojik, o Tabai Eetmaiza bir de cinsiyet Eetmaizan nitelikleri ve cinsiyet entegrasyonu sorumlulukları ve hakları, adalet meyve hangi üzerine İslam diyetler.
  Buna göre, o bu yaşam ve kalitede, iş Şara adamın alanı belirlemiş ve kadınların iş ve vakıf kalitesi alanı seçmek ve ses zihinleri ve mantarlar tarafından düz gerekli uygun olduğunu ve ne uyum, denge, sosyal güvenlik için, elbette tahammül bir kampanya, daha ayı kimse olur ve özel.

  Bu nedenle kadınlar için haksız yük Serbest erkek, kişisel veya toplumsal, hangi hak ve görevleri adalet doğru bir saldırı temsil için gerek kalmadan, aynı zamanda kadın ve kadınlık onurunu bir saldırı temsil edildi.

  5. Hayat kadınların işlevini tanımlamada Clarity, dikkat kaçınılmaz eğitim bu nedenle burada stres bu inanç görevleri onu dışında Rabbinin sadece insan ibadet ile eğitim ve dini görev,,, ve ibadet ve benzeri görevleri ve bu erkek ve kadın, o sav dedi ve katılımı: " Aradığınız bilgi her Müslüman üzerine, "İbn Majah tarafından anlatılan zorunludur. Sonra da bilgi ve bilim onları geri kalanının öncül, fonksiyon ve her birinin sorumluluk göre ve olur bilimin yukarıda fazlalık olurdu yapmanız gerekir dünyevi işletme veya eschatological ve görevlerini değil kalabalık.

  6. Hassas ve adalet kadın hakları için toplum tabanlı hakları Haklar Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan, eşitlik analog, çağdaş cehalet ve bu hakların göz ardı dayalı bulunan birçok mükemmellik önemi, dahil ihlali, ilgilenmez İslam aşma Korunan:
  İslam hukukuna göre Kadınlar sağ evlenmek ve anne haklarını ve doğru eve sahip olmak ve onu küçük krallık, onun adına doğal fonksiyonları egzersiz onları tam uygun fırsatlar Bayramı izin onu getirilmesi; Bu nedenle, evlilik kadınlar için herhangi bir yasa veya toplumun sınırları fırsatları, onlara haksız haklarını ihlal eden vardır.

  Ve karakter ve onun din ile kadın İslam hukuku - in - sağ barış Peygamber'in sözlerini içinde kocasının seçmek için: "Eğer mutlu bir adam daha .. uygun" Rivayet İbn Majah tarafından değil, onunla kalmak için seçmek için - eğer tamamen evli yaşam uzlaşmış değil - ve ses metinler bu raporda yer alan birçok kişi var, ve net önemi ve her anlaşmazlık ve titizlik hükümleri içinde yanıt vermek zorunda.

  7. Iffet ve göstermek kaydetmek, tamamen yasal koruma ve meşruiyet tüm hükümleri, yani: kaynaklanmaktadır karmaşık zihin, beş temel bakımı içinde yasal amaçları içinde çıktı tutarak din, psikoloji, sunum ve zihin, ve para. Iffet ilkesine herhangi bir azalma şeriat ve amaçlı bir saldırganlık, ve kadın ve erkek, aile ve toplumun haklarının ihlali ve müstehcen ve sadık arasında teşvik etmek, Yüce dedi olanlar kendilerinden bir acı bu dünya ve ahirette azabı, Allah bilir ve siz) ışık bilmiyorsanız: inanıyorum ortak rein love to 19 "ve bu nedenle, hikmet için ilerledi, hükümler, bu ilke, evlilik başlamadan ve dikkatli kemik, ciddi bir söz düzenlenen adlı istiyorsunuz, ayette: (ve ciddi bir söz den) Kadın (21) alınan;, eşitliğe zina eşi ihlal eden bu ilke korumak için -- hem - ve o kendisi ve kötü bir şekilde) İsra (32) ahlaka aykırı olduğunu, ayrıca bu tür tek başına sigara mahram kadın varlık olarak gerekçesi ve bazı, engellenen, zina ahlaksız (yorumlanması denilen ve karıştırma ve yumuşak konuşma ve arzu inananların toplumda ahlaksızlık yaymak için yasaklanması vurguladı yanı sıra peçe hükümlerine devam görme ve göz ardı; aynı hedef ve bu prensibin faillerinin cezalandırılmasını, zina ölçüde küçük düşürücü bir sınırı ve ceza başlamadan. Bütün bu amacıyla ve iffet ve gözetilmesi belirtileri korumak için.

  8. Hijab kaleleri temel bir siper olan, kendi iffet ve tevazu ve nezaketi muhafaza ve ahlaksızlık yayılmasını önlemek, o da gurur ritüeller meşruiyet bir tezahürüdür, Afaf erkek ve kadınlar ve toplum için elde etti.
  Yaptıklarına Tempted don't be Ve bir kadının peçe gibi gereksiz olmadığını göstermiştir olabilir Müslüman bir sembolü olma ya da sol, Tanrı'nın kadınlara bir görevidir; onları korumak ve Afaffhn, Kkaddoathn Believers Annelerin, bir bildiri anlam doğru yorumu olarak kaprislere ve arzuların insanlar: ( Ey Peygamber, bir perde arkasından isteyin, bu nedenle rahatsız don't know your eşleri ve kızları ve mümin kadınlara söyle, Allah Allahbağışlayan olduğunu bağışlayan, çok esirgeyendir) partiler (59), sahip savaş girdiği hijab Frank, bu dinin düşmanları tarafından, açık ve Müslüman takipçileri ve tüccarların arzuları tarafından faaliyetleri ve belki de bazen Asttert, peçe kabul ilan eden, ancak bozuk gerçeklik, ve bir gelenek haline çevirmek ve miras, iptal amaç ve hedef de dahil olmak üzere geliştirme ve azaltma girebilirsiniz.

  Zaman peçe bir önemi ve değeri ile ilişkili tanımak, ondan karşı saldırgan savaş, Batı - örneğin - peçe ile dar ve herhangi bir dini mezhep veya bir arı insanlığa giysilerin diğer parçası sıkın değil, fed yukarıya olmuştur ve taciz kanıtı Jbna gitmek örtülü, pratik yasal ve tüm gözlemciler, açık olsun Batı dünyasında mı - ki kendisinin veya kişisel haklarının korunması - kuruldu iddia edilen, Müslüman dünyasındaki bazı ülke ve laiklik Arap evlat olarak.

  9. Eğer bir peçe mahkeme ve sabit bir görevi olduğunu; genel olarak kadınların ve toplumun onurunu korumak ve iffet ilkesine güçlendirmek, diğer mevzuatın bu amaç ile ilgili ve güçlendirmek, çokeşlilik ve yasallaşmasının, hangi çarpık medya kapsama yoluyla, gerçeği çarpık ve ona yanlış uygulaması yoluyla, ancak gerçekte sigara bile bu mevzuatın uygulanması, Müslüman toplumların ve kadınların durumunu ve değer toplumda destekleyecek toplum arasındaki arayüzü çok hakim nasıl kadınların büyük bir değer olan olan mevzuat, olarak yasaklayan ve kadınların daha düşük değerli olan bu tür yasaları suç topluluklarına karşı netleştirmek için.

  Çoğul mevzuat sıkıca,,, ne olursa olsun o dul veya boşanmış ya da büyük, kontrast yılında, sosyal durumlar çok gibi tek çözüm,-eşi veya hastalık, ya da mesleği gereği doğa kısırlık değil, kadınların haysiyet ve evlilik ve iffet ve onurlu bir kolaylaştırıcı bir araştırmacı koşulsuz adalet Pazarlıksız milliyet gibi veya yasal statü ve diğer durumlarda, bütün bunlar çok alternatifi yok sadece boşanma, ne bir çift arasında değil hepsi sevgi ve diğer için merhamet ve çocukların onurunu korumak için genellikle bir sebep çokluğu, yetim çocuklar için bir temsilci oluşturarak gerçekleşeceğini hangi nefret baba yerine, yer değiştirme veya yetimhane ya da kaybı, Yüce dedi ki: (ve adil öksüz iki veya üç, dört ya da eğer sen adil ya da sayılmaz en düşük) Kadın (3) tescilli dağıtmak için korkmayın sizin seçimi, kadın ile evlenmek, anlaşma korkmayın amacıyla tarafların evlilik amaçları gerçekleştirmek için İslam hesaba, genel olarak erkek ve kadınların toplumun çıkarlarını aldı ve tam bir psikolojik ve sosyal ihtiyaçları da dahil olmak üzere, oruç, konut, ve yavru bile, - bazen - Çin için arzu, ve evli kadınların dar çıkarlarına karşı çıktı.

  III: Visions of belge:
  1. İslam insanlık ve insan onuru ve doğrudan taraf ortak insanlık ve din ve mevzuat, belirli hak ve görevleri bazı kadın ve erkek arasında bir ayrım arasında eşitlik ilgili hakları anlamda kadın ve erkek arasında eşitlik bir rapor sonra, kritik doğal işlevleri ve hedefleri de aralarındaki farklılıkları ve doğanın içinde farklılıklar göre mount her biri; onun temel işlevi tarafından önderlik etmek. Burada, şamata kadın ve astronotların üzerinde büyük konferans tarafından ortaya yaşandığı ve cinsiyetler arasında eşitlik fikrine ilişkilendirmek küresel kadın hareketi ve İslam dünyasında Organizatör analog yılında seviyor kaldırdı.

  Insanlık anlamda eşitlik ve gereksinimleri benim doğa ve adil, kadın ve erkek rip insanlık gereği, o da İslam kategorik kesin karar ve fonksiyonlarını ve hayat uygulanabilecek ve yöntemleri eşitlik? Bu konferans ve kadın hareketleri ve erkek ve kadın, kendi karar ve toplantı bağlı bir konumda mı ki şeyler değişti doğaya? Ve insan içgüdüsel doğasını değiştirir mi?. Bir din ve sanal bir sistem olarak İslam'ın büyük avantajı, gerçekçilik kendi şekilde erkek ve kadın sorunu yönetir, insan algılanan geçme, onların Vesawi zaman yerleşim ortak hakkı mantığı, ve aralarındaki zaman ayrımcılığa ortak mantığı Yüce doğru olduğunu ayırt ki: (o değil oluşturmak için biliyor mu Latif uzman) King (14)

  Bir fikrin ya da hareketin sosyal ve Sünen el ile çatışması-Bayramı insanlık, başarısızlık, başarısızlık mahkum dayalı ve kaybı belirlenen ve bu yüzden kadın kurtuluş hareketlerinin başarısızlık - Batı dünyasında bile - bu ne hedefleyen ulaşmak için, bu hareketin başlamasından sonra bir yüzyıl daha bir buçuk daha geçit rağmen, Bu anti varlığı-bu da zaman ile büyümeye Batılı toplumlar, içinde hareketler, ne zaman orada feminist hareketin ölümcül olumsuz etkileri olduğunu açıklar; Bu nedenle zihin olacak ve bilgelik, bu toplulukların Bmalat İslam toplumları ve nerede sona dan değil, nerede, ve başladı ve tanıklık almak olduğunu bilgelik İslam tarafından Shan kadınlarda getirdi gör.

  2. İslam hukuku olan haklarını, haysiyet veya çizik ihlal eden kadınlara karşı haksız ayrımcılık yasaklamaktadır. Adalete aykırı hiçbir ayrımcılık ve olumlu bir adam için 'İslam' veya kadınlara karşı hükümlerin müfredatında, ama hastanın kafasında psikolojik yenilgi veya cahil şeriat temizleyici, orada bazı farklılıklar vardır kural anlamadı olarak ahlaki ve dağlık, ve bazı farklılıkların varlığı gerekli yasal hükümlerin ve işlevleri ve yaşam hakları, bu - olsun düşman veya arkadaş taraflı cahil tarafından işlenen - bir yanılsama veya ihmal veya çürütme argüman dayalı her eylem aykırı.

  Said it edilmiştir - örneğin - çoğu durumda miras olarak erkeklerin payı kadın yarısı vermek - zaman gen ilişkisi bir düzeyde karşılamak - kadınlara karşı ayrımcılık görünümünü ve eşitlik, analog kavramı arkasında sürüklenme ve adalet ve hangi İslam ilişkileri temelinde inşa edilmiştir kavramı, üzerinde isteksizlik, yani hak ve sorumlulukları işlevi tarafından, eğer adam İslam'da kadın, çeyiz harcamak zorunda kalmıştı, ve zihni Para ve Kan gibi içinde, bu hesaba miras hukuku, hukuk bir yanlış isim yılında imzalanan hükümleri bütüncül bir bakış eksikliği almak adil gerektirir.

  It was - örneğin - bir adam, kadınlara karşı ayrımcılık bir tezahürü ve bu başarısızlık Tanrı onları oluşturduğunuz kadınların doğasını tanımak için bir ifadesi olarak, iki kadının tanıklığı - büyük bilgelik için - bu doğa olabilir Tdilha gerçeği, bu nedenle Yüce Allah'ın haklarını korumak için sertifika onları başka bir kadının varlığını gerektirir ki: ise, bir kadının tanıklığı kabul belirterek (yani her biri bir başka anlamı kaybolmak) (282), hatırladın olarak yetki ve bekaret ve kadın iç hataları ve böylece bir kanıt diye Kalarzaap.

  İnsanların düşüncelerini bir başka örnek, kadın, bir kadın yarım bir göz karşı ayrımcılık bir adam, ve bu yanılsama kan parayı yararlanıcı ölmüş değildir gördükten sonra bir erkek veya bir kadın dispels görünümü, ama mirasçı ve her sistem içinde, yaralı tazminat zarar ile orantılı, mirasçılar fiziksel zarar geçimi sağlayan kimse ölümü, onlara bakım sorumlu, bir erkek çoğu olan bakmakla yükümlü değildir birinin ölüm ölüm zarar vermeyen, gibi ve gider hakkında isteyin.

  Bu zaman tazminat durumda bir erkek veya kısmi kan para durumda kadın, kan para olarak herhangi bir üye yaralandı hayatta ve hayatta kalma ile hüküm erkek ve kadınlar için eşit kan karşılığı bilim adamlarının takdirine içinde ayarlamak farklılık olduğunu hastanın kendisine borçlu olduğunu kanıtlamaktadır.
  Bilgelik bu çaba yönleriyle Açıklama erkekler ve kadınlar arasında bu örneklerde ayırt etmek - o kadınlara karşı ayrımcılık haksız bir tezahürüdür dediği - gösteriyor en belirgin örnekleri kendi mutlak adalet müfettişi belirli hükümlerinin farklılaşma ve uygun bir hakem yaratma, ve kararlı bir Canon ile.

  3. Kadınlar Eğer yaşam enerjisi, belirli bir amaç için ayrılmış bir atık değil yapmak, zihinsel, fiziksel ve duygusal, temel bazı annelik ve aksesuarları olduğu yazı için, ve onun mirası dönüştürme süreci ve hazır olduğu bir ihtiyaç veya itiraz kişisel veya toplumsal iş demektir, ama başvurdu yarattık gereksiz yere, ancak cinnet kapris için sadece bir yanıt, insan kaynaklarının bir nesil acı tarihsel koşullar ve kültürel haklar, çünkü veya onun herhangi bir sınırlama olmadan zevk almak istiyor, gel sel sonrası, İslam ve kabul beklenmiyor emretti, hatta ona olan karşılaştırmalı, cinsel bir göz büyük vazgeçmek cevap insanlık onların ve insanoğlunun tamamlayan bir varlık nesillere bağlanmıştır.

  Kadınların çoğu ya Farmhand ve diğerleri aynı zamanda, yani tam olarak Oismanma ayakta iki pozisyonları ve iddia inkübatör veya dadılar çocukların sorunu çözmek mümkün değildir, kelime soruşturma ve inceleme, ve kanıtlanmış olamaz bu durumun anlam anlam elde etmek için bir mücadeledir : () olan biri insanlık fizibilite malzeme üretim arttırmak için evlilik ve aile oluşumu, en büyük amaçlarından biri olup, yaşamak için - eğer kanıtlanmış olduğu -, hasar ve ölüm insan maruz kalma üretimi.

  İslam birlikte bir Alebadpalte olarak ilk iş oluşturulduğu ve deha tarafından hibe almaya davet kadın, insan içgüdüsü ve toplumun ihtiyaçlarını fark ve adamın görev garanti yapmak, onun reneging yok; boş akla yaşam hakkında kaygıları, tüm çaba ve enerji hareketli; değerli insan üretim bakmak; konut koca ve aile bakım erkekler için gerekli, sonra tam bakım ve saygı, ne zaman kocası tarafından çağırdı kilitli olarak diyor: anlam (yorumlama) Kadınlar (19), ve sav: (ve ailesi için en iyi) Tirmizî, kim söyledi tarafından hikâye iyi dedi : (Be tür kadınlar için iyi) hikâye Müslüman tarafından yanı sıra zaman erkekler tarafından çağırdı, dedi o insanların bir adam sordu iyi bir şirket? Dedi ki: (Annenin) Müslüman tarafından seslendirilmiştir.

  4. İslam, Müslüman, erkek veya kadın çalışma çağrısı, çalışma ve hukuki kavram, değil yanlış kavramı, ithalatçı, bir yaşam kazanmak adam faktörü, ve toplumsal yapı, kadın ve evde çalışma ve bir aile olarak topluluk binasında.
  Maddenin önemi, burada iş, kavramı ortak bir yanlış ne zaman konuşmak ya da kadın çalışmaya iddia gibi bilim adamlarının çalışmalarında kongre "Balaguer sektörü", yani: "iş ücretli veya denilen tahsis bakın:" Bu eylemler kadınlar tarafından icra eğer olan fiziksel bağlantılar sadece "." çalışması için - örneğin - bu kadınlar tarafından evde, eğitim oğulları için yapılan iş veya iyi bir koca veya bakımı ebeveynler ve böylece oynanmazsa hesaplanır. Stigmatized ve çoğu kadın olan kişinin vesayet altında bir Farmhand olarak çalışan kadın vardır olarak boşta olan "pazar çalışma" Farmhand toplumun yarısı bir bozulma olduğunu içine kadınların giriş eksikliği. Bu bir yanlış ise, Tanrı'nın rahim sadece pek çok kişi ve Mthagafhm Aamehm kandırmışlar. dek seçeneği, kadınların anlamda oldu "," ev dışında çalışıyor olmak veya bir "ev boş", ve bu doğru seçenek ya diğerleri için Farmhand çalışan veya temel işlevi bir serbest ajan olmak.

  Bu kavramın içinde kusur kendilerini baskı kadınların ödediği, aileleri ve toplum, geçiş için onu evde ücretsiz bir ajan olan ev dışında hangi adaletsizliğe yol açan Farmhand ve onun kocası, çocukları sağ kısaltmak için ve erkekler için istihdam olanaklarını daraltmak için, artan işsizlik için ve evlilik daha az şansı ve güvenlik, ekonomik, etik dahil olmak üzere olumsuz sonuçları, bileşik evleniyor. , Ancak illusionary hedefi, ve yakında Biisa bu dönüşümü sağlamak Doesn't. Lazım (bir kadın çalışma) milli gelirin% 40 Farmhand maliyet topluma çıkıyor ekonomik rakamlar erken seksenlerin takvim - ki şimdiye kadar meydan henüz yılında Birleşmiş Milletler tarafından bir raporda detaylı - göstermiştir. Bunun aksine olarak, ekonomi ve GSYİH artırmak için, Farmhand iş çıkış terfi kendisini başka bir fıkrada diyor rapor: Eğer dünya kadınlar öğretmek (ücretli eş işleri her ülkenin yarısı milli gelir olarak gerçekleşti olurdu yapmak gibi).

  Onlara uygun çalışma kadınların çalışma Farmhand bir hesaplama, - ne tabi gerçek, sanal veya kişisel ihtiyaç ödenen sosyal bir şeriat devleti gibi uzun değildir genişleme olmadan disiplinli kontrol Şara, bazı kadınların çalışma için kişisel veya toplumsal gerek haklı değildir varlığı çalışmaları, bir adam için Bmzahmtha talep veya iş bazında alanında ihmal.
  Bu bağlamda, gerek, ya da en aza indirmek veya hafifletmek etkileri kaldırmak için çaba toplumun ve devlet kurumlarının sorumluluk hatırlıyorum. Bu adaletsizlik erkek ve tamamen fonksiyonel olarak kadınların tedavisi için, çalışma saatleri veya bölgelere veya dönemini veya kalitesi veya emeklilik .. great Ve aile içinde ses temel işlevi bir takdir olmadan, kurma, insan ve doğa, vesaire ve toplumun sorumluluk ve yoksulluk sorunu olan toplum içinde neden Cumhurbaşkanı pek çok kadının acı biridir tedavisi için devlet vurgulamak ve onları işe kendi doğasına uygundur.

  5. Eğitim stratejileri ve Müslüman toplumlarda müfredat, gözden geçirilmesi, onların haysiyet meşruiyet kadın, dönmek gerekir ve bunları tek hangi değiştirebilirsiniz uygun doğal, birlikte çalışmak ve yeniden Müslüman ülkelerde kadınların eğitiminin aşağıdaki temel hedeflere ulaşmak için strateji bina nitelendirir:
  A - ibadet Lord iyi bir kadın üretir.
  B - kocasına Mezuniyet Altbaal iyi kadın.

  Çocukları için C - bir kadının mezuniyet iyi bir eğitim.
  D - evine Mezuniyet kadın iyi yönetilen
  E - onların toplumun Mezuniyet kadın iyi bir yeniden yapılanma - onları için.
  Erkeklerle eğitim yaklaşımına benzer kadınların eğitim dengesizliği, bu yüzden işleri için erkekler onları hak hak; gibi aynı şekilde hazırlanmış ve Nala Bir çalışmada, sağda bir saldırı olduğunu ve onurunun azalması. Sahip çağdaş gerçekler, bu bozukluğun Banosp ilişki, boşanma ve hayal kırıklıklarının, psikolojik ve aile sorunları oldu.

  , Yani bu, özellikle, herhangi bir girişimi, ya da kararlar veya eylemler önünde, erkek eğitim kadın, hedefleri, ya da müfredat veya kararlar, mevzuat amacıyla koruma ile birleştirmek için, karşılıklı çıkarlar ve Tkterha ve sakınmaz ve en aza indirmek için çağrıda toplum ve fikir önderleri durmak , ve, ve yaşam bütünlüğünü korumak için bireylerin ve kanıtlanmış bir deneyim soruşturma ve cinsiyet, eğitim ve yolsuzluk ayrılığı avantajları birlikte gelen gerçeklerin onurunu korumak için.

  6. Müslüman topluluk insanlar da Buharî ve Rabbinin hesapları ile şöyle buyurmuştur: arasındaki adaletsizliğin Tanrı'nın yasağı uyarınca tüm üyelerin adaletsizliğin kaldırılması sorumludur (Ey köle, kendimi bu yasak adaletsizlik ve yapılan bu içinizden bir yanlış yoktur yasak başka) hikâye Müslüman, ve Kadının Oppression insanlar arasında kötü adaletsizlik Ayrıca sav: (Tanrım, ben sağ Aldaeven yetim ve kadınlar) kadınlar tarafından rivayet ve adaletsizlikler kadınlar üzerinde verdirdiler çeşitliliği, haklarını onları mahrum bırakmak ve haysiyet ve kuralları acısı bir hakaret, utandı olduğunu ve güvenlik açığı ve kadınlık yararlanmak, dedi, bir anne ya da karısı ya da kızı; ve zayıflığın bir sonucu olarak görev yaptığı, ahlaki ve meyve dini yaklaşım Tanrı, ve bazı gümrük ve bu yasaya aykırı geleneklerin kontrolü sonucu Tabaip değerler olarak ve mesafeler için burada başladı orada aile içi şiddet belirtileri vardır ve cinsel taciz, ya da zina, eşleri veya arasında adalet eksikliği adaletsizliğe ek olarak üretildiğini üretmek Batılı yaşam tarzlarını, benimseme kas kadınlar, ya da yasadışı paralarını yemek, ya da çok az, onları harcama veya haysiyet atık ve haklarının boşanma üzerine, kızların bazı ebeveynler, hayırseverlik ve eğitim eksikliği kadar getirilen adaletsizlik tarafından bileşik veya tedavi veya bakım karşı ayrımcılık açısından oğulları ile karşılaştırıldığında ve kötü -- ve adaletsizlik diğer formları Tobaha şeriat tutkal kocaları veya gecikme evlilik seçin.

  Bu adaletsizliğin kaldırılması veya mümkün olduğunca azaltmak, yasal sorumluluk, bu durumu düzeltmek için çok çalışmak ve önce, ya da olur aslında sonra asansör ve yasal yazılım bilinçlendirme ve eğitim yoğunlaşması önlemek için idari ve adli işlemlerin kolaylaştırılması vardı; bireylerin ve toplumun dindarlık düzeltmek için ve meşru hak ve kazanım meşru anlamına bakmaksızın tanımı gelenek ve görenekleri, başlatılan veya sloganlar ve aykırı etkilenen varlık yasal yollarla doğu ve batıdan gelen.

  7. Toplumsal yaşamın Batı liberal perspektifin küreselleşme ve kadınlar için özellikle Müslüman ülkelerde herhangi bir yerde apaçık bir ihlali vardır. Üç şey: yasama hukuki yönü ilk küreselleşmiş olması, orada bir çatışma kültürel yanlılık mirası kurulan dayalı Bu gerçek tarihsel bir hukukçu Bbakap sınırlı kara bağlı kültürel ve dünyanın birçok yerinde legislatively ile aynı değildir. Ve onun da diğer etik ve değerler, kısıtlı veya bu avantajları denetim mali faydalar sağlar kapitalist faydacı malzemenin yönünde kurmuştu ikinci. Ve Batı'da kadınlar tarafından üçüncü gerçeklik emeklilik, birlikte yaşamanın yanında, ortaya veya istatistiklerine bakmak, çalışmalar, raporlar Blvd. Her ne kadar aldatıcı medya halo ve hukukçu, yanlış parlak olduğu giderek orada aile içi şiddet, tecavüz ve cinsel Owaltharc durumlara olan bir tabaka ile kaplı olması amaçlanmıştır Albiis bu sosyal gerçeklik küreselleşmenin gerçek yüzünü, bir olsa bile, siyasi ve dini sembolleri. Ayrıca kadınlar için hayatını kazanmak için, sıkıntı artmış ve bakmakla yükümlü tek ebeveyn veya olmayan çocukların büyüme artışı, ve artan oranları kazasında ailesi, böylece azaltmak için değil, "aile" ve ardından kaybı sorunu yakalanmış, herhangi bir ortak eklemek için ailenin sosyal ve hukuki kavram reformulate başvurdu Her kalıcılığı eğer bir evlilik sözleşmesi olmadan olduğunu veya aynı cinsten olduğunu diğer yaşamayı kabul edin. Ve, ve bir tanık, o Ulusal Demografik Araştırmalar Enstitüsü (nüfus), Fransız Parlamentosu'na sunulan bir yıllık raporunda belirtilmiştir cinsiyet (gender) kavramı popüler okur: "Fransa hemen Finlandiya, Norveç ve İsveç sonra gelir, ülkenin bir evlilik haline daha az ve daha küçük, oda yapma ilişkilerin evlilik, nerede kocası 450.000 yılda ücretsiz Rabat bu formu ile bağlantılı dışında ücretsiz. da eşcinsel evlilik ve birlikte yaşamanın bir sözleşme olmadan sürdürülebilir olması, erkek ile erkek, kadın ve kadınlar, ulaşmak için her yıl 30.000 duruma. "

  8. Mevzuatın ikiliği ve onların din hakkında sosyal ve hangi Tanrı'nın yolundan kök Müslüman toplumlar, rehberlik ahlaki ve büyüleyici Müslümanların kaynaklarının çoğaltılması ve iletimi opak kaplama durumda sosyal ve kültürel kimlik, Vidilon insanların parlaklık ve ışık mahrum.
  Toplumun kültürel, sosyal, ekonomik, etik ve bunların herhangi bir ihlali siyasi kaçınılmaz döngüler ve diğer yapıları etkileyen birbiriyle ilişkili yapıların bir seridir. Bu reformu ve tüm bu yapılar için yasal yetki konsolidasyon bir bakış açısı gerektirir. Download ilahi Doğum (Hakim Hamid gelen halefi indirmek elinde yanlış) ayrılmış (42) ve laik yasalar ve Müslüman topluluklar için yönetmeliklerin dışlama, bitmiş değil ve samimi insan modeli hakları ve insan onuruna uygulanan ve oldukça kanon zevk kadınlar için özgürlük sunmak ve onur vermek kurdu onu Gerekirse, ve kadınlar din ve değerler, okul olsun, veya ne zaman bir aile kurmak istiyorum, veya temiz olduğu bir yaşam kazanmak işlenen herhangi bir kurban kaldırın.

  IV: Öneriler ve talepler:
  1. Milletin ve İslam toplumları: --
  A - Tanrı'nın yasalarının kısmen veya tamamen çürüme, Dikkat ve Müslüman toplumun ahlak ile değiştirilmesi, daha sonra bu yenilgi, aynı zamanda kültürel ve ahlaki, bizim düşmanlar yenik düşer ve bize güçlerini güçlendirmek, bu dünyada ve ahirette Allah'ın cezalar müezzin ise, Yüce demişti: (edenler komutu ihlal sakının zarar olma veya çekişme işkence acı yakalanmış) ışık (63), barış ve ona şöyle buyurmuştur: (Tanrı, kıskanç olduğunu ve kıskanç Tanrı mümin için Allah yasaklamıştır) hikâye Buhari tarafından geliyor.

  B -, ahlak ve iffet kaydet ne doğrudan eğitime tabi olmalı ve Müslüman toplumlarda çalışma, yönlendirme ve bilgi, kültür, eğlence ve benzeri yargılanma olmalı, eğitim gibi en önemli araçlarının çalışmalarında karıştırma iffet ve toplumun ahlak korumak engelliyor ve bu savaşçı ve ısrarı açıklar Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması "Kongre," Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan, Batı vizyonu formüle de bekaret bu ilkeye karşı tüm alanları karıştırmak için davet ederek mücadele etmek.

  It anlaşılmalıdır ekonomik ya da sadece eğlence, ahlak ve iffet açısından amaç ve dahil olmak üzere mevzuat, hükümlerine bakılmaksızın, ile ciddi kusurlu olduğu motivasyon başlangıç İçeri toplum kuruluşları ve medya veya turizm projeleri ve ticaret ve böylece kurulması ve bilim adamları, aydınlar tüm sadık durmak gerekir ve uzmanları ve devlet adamları, tüccarlar, ve kamu; ödemek ve yoldaşları hakkı tanınan kadınlar ve erkekler, topluma yanıt.

  C - yetkililer ve kimin eğitim, kültür, medya ve diğer alanlarında bulunmaktadır kaprislere arzularını ve takipçilerinin insanların saçma elleri ve şeyler almalısınız mümin kadınlar ya da müfredat ve programlar sadık arasında iffet ihlali veya yaymak ahlaksızlığa yol; düşman karşılamak için kabulünün meşru haklarının ihlal onları izin yok arazi ilkeleri veya Ankhaddaa Bzifa ve promosyon ve standart gerçek ilerleme ve medeniyet cehalet, o sav: (.. ve baskıcı elinden al ve dedi Totrnh .. konuşmak doğru çerçeveler) Ebu Dawood tarafından seslendirilmiştir.

  D - bilim yasallık sorumluluğu terk etmemeli, kararlar sosyal değerlere ilişkin sonuçlarından toplumun korunması bu hem erkek hem de kadınların hayatında, ya da aile rolleri ile ilgili, ya da iffet ilişkin - örneğin, gibi vb, vb Balaansab Ancak, küçük ve ne düzeyde çıkarılan ; dini korumak ve ritüeller bu Fiddler ile değiştirilmesi, Valdharoriat Giriş meşru siyasi ve diplomatik normlara, Yüce şöyle dedi: bir ulusun iyi ve iyi emretmek ve yasaklamak kötülük yapmak iddia (değilim, ve bu olan başarılı) Al ve-İmran (104).

  E - bilim gizlilik ve ihtiyaç ve gecikme süresi üzerine beyanın ciddiyetini vurgulamak için, Yüce dedi ki: (o kim emin bilgi Venbdhuh sırtlarına arkasında insanlar için Kitab'ı Etbinnh verildi ve küçük bir fiyat aldım ve ne kötü bir satın alma) Al-İmran (187), özellikle bu ilke ve etik ve haklar etkiler gelen Tanrı'nın söz alarak ve bu tehdidin, çoğu karar ve meşruiyet, arzu, ya da korku, ya da çıkarlarını sosyal değerleri değişen yönleri haklı çıkarmak için illusionary, hükümleri ve meşruiyet kurallarına aykırı.

  Ve - bilinci kültürel değerler, etik, sosyal ve hukuki Batı egemen, küresel, kendi Devletleri, mantar ve uygunluğu ve göksel doğru ses ve kültürel miras ürünün kriterlere dayalı kuvvet tarafından baskın için ve üreticilerin kültür önyargılı olduğunu, sağduyunun çatışması - Pek çok durumda, hangi ve hak işyerinin sağlık ve vurgulamak mantar ışığında insan hakları gözden geçirmenin önemini ve ses zihinlerini doğru olduğunu ve sivil hakları ilkeleri evrensel olarak kabul edilen yeniden dikkate gerektirir hakemlere kanunlarla kabul ettiğini, bu açıklamalar İslam olan en iyi alternatif olarak hakları ilkeleri sadece için geçerli değildir evrensel değerler ve insan hakları ölçüt belirlemek için.

  2 - Müslüman kadın:
  A - Müslüman bir kadının İslam temizleyici ve gerçekliğin baskısı altında hükümlerin öğretilerine bağlılığı ödün olmamalıdır. Bu kendi gösterdi: uygun hijab için bağlılık, o, bu görevi kabul almalıdır ve gurur ve bu hesaplamada. Ve mümin kadın stopaj amacı, sonra merhametli Rabbimiz onu karşılamak için haysiyet kurtarmak değil, hor bir gerçekleşme.
  Yasal hükümlere göre hijab içinde iffetli mümin kadınların taahhüt, danışmanlık ve diğerleri, topluluk tutmanın en önemli demektir yapmak ve istilacı düşmana karşı - için saldırgan bizim dünyevi ve eschatological -. Ben daresay ki Cihad, hangi Müslüman kadınların bir konumda olduğunu, savaş gölgesinde bu çılgınca ritüel çubuk.

  B - aktif olarak sosyal sorumluluk omuz katkıda bulunması gerektiğini Müslüman bir kadın, onun haklı rolü tatbikata, ibadet hakkı Tanrı ile. Gerekli ve toplumda Hacmtha ekran sürdürerek perhiz teşvik dışında evinde bu bağlılığın bir tezahürü - sosyal - iyi kaldırdı çocukları ve iyi bakım aileleri ve çözünürlük ve seks için arama kız, iyi ve kötü karşı onları uyarmak. Ve karşılığı ne Kazanılan Tanrı'nın sağ bilgisi - bakım durumunda oluşturan - ve bu konuda geçersiz veya şeylerin trivia, içinde harcamaya veya içi boş ve doğrudan bu para belirtileri aşırı tüketimi ile onun için iyilik ve hayır Tanrı'nın eylemleri ne seviyor tutmak kaydedilir.

  Sonuç olarak, en önemli şey burada, bölge süreci ile ilgili - bir bilimsel rapor sonra -, Tanrı, Müslüman toplumlarda kadınların gerçek ilerleme istekli ve haklarının buna uzman ve Lord Aleem Aziz el tarafından verilen garanti arama-Hakim, belirtilen olmalıdır aktif gerçek gelişiminde iddia olmadan katılmak için bir Batılı kadın, ya da yorumlanacaktır bu insanların kaderi toplumun ciddi sahip bir trajedi aracılığıyla gitmek böylece bir model olan Müslüman dünyanın kadınları sadece iyilik istiyor olabilir.

  Bu sorun sıralı planları, vakıflar ve çeşitli program ve projeler onun personel için bir belge oluşturabilirsiniz kadın ve uygulanması, doğru bir proje formülasyonu için ilerleme gerekiyor; kadın konularda çöküşün formülasyonu için olanlar, ekonomik, sosyal uzman vardır ile dayanışma gerekir bu nedenle meşru bilim, eğitim, vb, daha güvenli bir yaklaşım eğitim, iş ve eğlence gibi, gibi ve diğerleri, ve Müslüman şeriat hukukunu oldu bu eğilimleri bayan ulaşmak için pratik programları belirlemek ve bunların uygulanması için gerçekçi bir mekanizmaları çizmek için. Böyle yönleri ve programları temel ilkelere dayanan Sunulan:
  I: yasallık parametreleri, inanç ve hükümler ve amaçlar.
  II: Yaşamın yeni gerçeği alaka.
  Amacıyla toplumun yeterli koruma sağlanması amacıyla; sağlık ve insanlar için gerçekçi iyi bir yaşam ve pencereleri açmak için akademisyenler izin ve bu ciddi konuda bir yargı, ancak Allah'ın dini anlamadı ve Bill ve hükümleri, ya da kültürel ve ahlaki Menhzmin Müslümanların veya gerçekliğin teslim of çözümleri empoze etmek amacıyla, bu olmayabilir uyarınca yasal faiz olmak emin olmak için insanların iyi.

  Bu tutum ve programlar düzgün bilgili ve şeriat Mouhoum yaşam değişiklikleri, fırsatlar ve zorlukların gerçekliğin farkında üretilmiş olmalıdır. Idealler için insanların gerçekte kalmak çok zor abartmıyorum, gerçeği Vtcyrh tabi amaç ve meşru din hükümlerinin pahasına değil.
  Acele şeriat yasalarını ve toplumsal değişime adanmış uzmanları, ve yönetmelikler akademisyenler arasında toplantıya yetişmek ve ekonomi, eğitim ve çok bu erişim için meşru olmak önemlidir ve gecikme olmayan veya başlatmak erteleyebilir.

  Bu davranış ve insanların yaşam koşulları - Apart okuyucu veya Massadmadtha insanlar kınayan ile bir olmaktan - "değerler" zamanı ile, ve temel gereksinimleri gibi çatışma, aynı isteklerini, bakılmaksızın oluşur, ve o zaman zor rasyonalizasyon dönüştürülebilir ve değişim anlamak önemlidir.
  Belki bir Gospels, ve çaba için teşvikler, İslam'ın en hızlı dünya, bütün hamd dinler büyüyen ve şükran Allah'a mahsustur olduğunu hatırlamak için. Fazla dünyada ve özellikle batı kesiminde, teslim kadın, İslam güvenini sarsmak ve bu kadınların konumunu bozmaya yorulmaz kampanyaları rağmen vardır. Ve sıkıntının sadece şiddeti batı kadın, aslında gerçekten, Gore ve onun ilke ve Müslüman oldu insan lady düzenlemelere Rabbin rehberlik olduğunu göre ve Zmiha gerçek özgürlük ve onurlu yaşam lanetli âlemlerin Rabbi ile Kanun

 2. #2
  !!Phanist!! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Asuria lily Alen
  Üyelik tarihi
  06.Ocak.2010
  Mesajlar
  660
  Konular
  509
  Aldığı Beğeni
  1
  Verdiği Beğeni
  0
  Arapça Okunuş


  حقوق المرأة المسلمة و واجباتها - العلاقة بين الرجل والمرأة في المجتمع


  وثيقة حقوق المرأة المسلمة وواجباتها  الحمد لله والصلاة والسلام على رسول الله وعلى آله وصحبه أجمعين ، وبعد:
  فقد اُعدت هذه الوثيقة بياناً للموقف الشرعي تجاه قضية من قضايا العصر، ألا وهي قضية المرأة وحقوقها في المجتمع المسلم لا سيما في زمن هذه الجولة التغريبية المعاصرة، ونصحاً للأمة من أن تفتن في دينها، وبياناً لرحمة الله بالناس أجمعين، حيث شرع لهم هذه الشريعة الكاملة الصالحة لكل زمان ومكان.

  وقد فرض توقيتها الاستهداف العدواني الصريح والمتسارع لقيم هذه الأمة, من قبل منظومة عالمية تقودها وتحركها المنظومة الغربية، من خلال رؤيتها العلمانية، المادية، الشهوانية.
  إذا أمكن تفسير وفهم أسباب عجز الساسة عن مقاومة العدوان العسكري والسياسي، فلا يسوغ قبول قعود وعجز العلماء ومفكري الأمة عن رد العدوان الثقافي والفكري، خاصة وأن العدوان في معظم صوره الحالية والقادمة يستهدف تلك الجبهة التي يرابطون عليها.

  ربما ينجح العدوان في مرحلة ما، على بلد ما، في إسقاط سلطته السياسية ويهزم قوته العسكرية، ولكنه لا يمكن أن ينجح في السيطرة على الشعوب المسلمة إلا إذا أفقدها ثقتها بدينها، قال تعالى: {وَدَّت طَّآئِفَةٌ مِّنْ أَهْلِ الْكِتَابِ لَوْ يُضِلُّونَكُمْ وَمَا يُضِلُّونَ إِلاَّ أَنفُسَهُمْ وَمَا يَشْعُرُونَ} آل عمران (69)، وقال تعالى: (وَدُّواْ لَوْ تَكْفُرُونَ كَمَا كَفَرُواْ فَتَكُونُونَ سَوَاء) آل عمران (89).

  هذه الحقيقة تدفع إلى التأكيد على مجموعة أصول ورؤى حول أحد الميادين التي تجري فيها محاولات تغريبية محمومة، ألا وهو الميدان الاجتماعي، خاصة ما يتصل بالمرأة.
  إن الاجتماع على مثل هذه الأصول، هو ثمرة من ثمرات وعي الأمة، ومظهر من مظاهر التداعي الإيجابي المتنامي لأهل الإصلاح فيها، وتجمعهم على الخير، نصرة للحق، ورداًً للظلم وإشاعة للفضيلة.
  ولقد حرصت الوثيقة على الاختصار, بالاقتصار على الحد الأدنى من التعليل والتدليل.

  ضمن المحاور التالية:
  • منطلقات أساسية.
  • أصول شرعية في حقوق المرأة وواجباتها.
  • رؤى تفسيرية وتعليلية لبعض هذه الأصول.
  • توصيات ومطالب.

  أولاً: منطلقات أساسية:
  هناك مبادئ ومنطلقات شرعية وواقعية توجه صياغة أي أصول شرعية حول قضية المرأة وحقوقها، وتحدد دواعيها, ومسلماتها, وطريقة معالجة موضوعها، وأهمها ما يلي:

  1 . الاعتقاد الجازم بأن مصدر الخير والحق - فيما يتعلق بأمر الدنيا والآخرة - هو الوحي الإلهي بمصدريه الكتاب والسنة المطهرين، ومن ذلك الإجماع الثابت المعتبر، واعتبار الرجوع إليها وعدم مخالفتها، من أصل الإيمان وشرطه، قال عز وجل: { فَلا وَرَبِّكَ لا يُؤْمِنُونَ حَتَّى يُحَكِّمُوكَ فِيمَا شَجَرَ بَيْنَهُمْ ثُمَّ لا يَجِدُوا فِي أَنْفُسِهِمْ حَرَجاً مِمَّا قَضَيْتَ وَيُسَلِّمُوا تَسْلِيماً } "النساء:65"، ومن المعلوم بالضرورة أن من توحيد الله في ربوبيته الإيمان بأن الحكم والتشريع حق لله , في شؤون المجتمع, وشؤون أفراده، وفي الحياة كلها، ومن توحيده في ألوهيته الإيمان بوجوب التحاكم إليه في كل شيء.

  2 . اليقين بصلاحية هذه الشريعة للتطبيق في كل زمان ومكان، وبشمولها لكل مناحي الحياة، والثقة التامة بهذا الدين, وأحكامه الكلية والجزئية، والإيمان بأنه هو الخير كله، والعدل كله، والرحمة كلها، قال تعالى: ( إِنَّ هَـذَا الْقُرْآنَ يِهْدِي لِلَّتِي هِيَ أَقْوَمُ وَيُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِينَ الَّذِينَ يَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْراً كَبِيراً ) الإسراء (9)، وسبب هذه الثقة صدور هذه الأحكام عن الله العزيز الحكيم، اللطيف الخبير، الموصوف بالعلم الشامل والحكمة التامة، قال عز وجل: (أَفَحُكْمَ الْجَاهِلِيَّةِ يَبْغُونَ وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللَّهِ حُكْماً لِقَوْمٍ يُوقِنُونَ) "المائدة:50".

  لذا فإن التصحيح والإصلاح لأي خلل في أي وضع أو ممارسة, يجب أن يكون وفق معيار الشريعة في الصواب والخطأ، والحق والضلال، وليس وفق موازين الآخرين من غير المسلمين أومن تأثر بهم من أبناء المسلمين، قال تعالى: (وَاحْذَرْهُمْ أَن يَفْتِنُوكَ عَن بَعْضِ مَا أَنزَلَ اللّهُ إِلَيْكَ) المائدة (49)

  3. الوعي بقصور المناهج الوضعية البشرية -المخالفة لنصوص الوحي الإلهي- في التصورات, والقيم, والموازين, والأحكام، مهما بدت مزينة وبراقة، قال تعالى: (وَلَوْ كَانَ مِنْ عِندِ غَيْرِ اللّهِ لَوَجَدُواْ فِيهِ اخْتِلاَفاً كَثِيراً ) النساء(82). مع الاعتراف بأنها قد تصيب الحق أو بعض جوانبه أحياناً, نتيجة لبقايا فطرة سليمة، أو عقل ونظر متجرد، كذلك الوعي بأن مصدر الشرور التي تعاني منها البشرية, مسلمها وكافرها, هو ابتعاد هذه المناهج عن مرجعية الإسلام الحق، قال تعالى: )ظَهَرَ الْفَسَادُ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ) "الروم:21"، وقال: )لَوْ كَانَ فِيهِمَا آلِهَةٌ إِلا اللَّهُ لَفَسَدَتَا فَسُبْحَانَ اللَّهِ رَبِّ الْعَرْشِ عَمَّا يَصِفُونَ) "الأنبياء:22"،

  4. الإيمان بأن دين الإسلام هو دين العدل ، ومقتضى العدل التسوية بين المتماثلين والتفريق بين المختلفين و يخطىء على الإسلام من يطلق أنه دين المساواة دون قيد؛ لأن المساواة المطلقة تقتضي أحياناً التسوية بين المختلفين، وهذه حقيقة الظلم، ومن أراد بالمساواة العدل فقد أصاب في المعنى وأخطأ في اللفظ، ولم يأت حرف واحد في القرآن يأمر بالمساواة بإطلاق، إنما جاء الأمر بالعدل، قال تعالى: (إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ)النحل (90)، فأحكام الشريعة قائمة على أساس العدل، فتسوي حين تكون المساواة هي العدل، وتفرق حين يكون التفريق هو العدل، قال تعالى: (وَتَمَّتْ كَلِمَتُ رَبِّكَ صِدْقاً وَعَدْلاً لاَّ مُبَدِّلِ لِكَلِمَاتِهِ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ ) الأنعام (115)، أي صدقاً في الإخبار، وعدلاً في الأحكام.

  لذا فإن الإسلام يقيم الحياة البشرية والعلائق الإنسانية على العدل كحد أدنى، فالعدل مطلوب من كل أحد، مع كل أحد، في كل حال، قال تعالى: (وَلاَ يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَى أَلاَّ تَعْدِلُواْ اعْدِلُواْ هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى) المائدة (8).

  5. في مجال العلائق بين البشر، تعتمد الجاهليةُ الغربية المعاصرةُ "الفرديةَ" قيمة أساسية، والنتيجة الطبيعية والمنطقية لذلك هو التسليم بأن الأصل في العلاقات بين البشر، تقوم على الصراع والتغالب، لا على التعاون والتعاضد، وعلى الأنانية والأثرة، لا على البذل والإيثار، وهذه ثمرة الانحراف عن منهج الله، فصراع الحقوق السائد عالمياً بين الرجل والمرأة هو نتاج طبيعي للموروث التاريخي والثقافي الغربي، بجذوره الميثولوجية (الدينية )، الذي تقبّل فكرة أن العداوة بين الجنسين أزلية، وأن المرأة هي سبب الخطيئة الأولى، وهذا الموروث ربما التقى مع بعض الثقافات الأخرى، ولكنه بالتأكيد لا ينتمي إلى شريعة الإسلام، ولا إلى ثقافة المسلمين.

  فالحقوق عند المسلمين لم يقررها الرجل ولا المرأة إنما قررها الله اللطيف الخبير، الذي قال: (هُوَ الَّذِي خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَجَعَلَ مِنْهَا زَوْجَهَا لِيَسْكُنَ إِلَيْهَا) الأعراف(189)، فإن وجد في واقع المسلمين حيف في الحقوق من طرف تجاه آخر؛ فهو نتيجة لانحراف المسلمين عن دينهم، وجهلهم بأحكامه وضعف إيمانهم بربهم؛ أو بسبب تحكيم القوانين الوضعية فيهم، أو بسبب تحكم الأعراف والتقاليد المخالفة للشرع في أحوالهم.

  6. إن معركة الكفار ضد المسلمين مستمرة منذ قيام هذا الدين قال تعالى: ( وَلاَ يَزَالُونَ يُقَاتِلُونَكُمْ حَتَّىَ يَرُدُّوكُمْ عَن دِينِكُمْ إِنِ اسْتَطَاعُواْ ) البقرة (217)، وفي الفترات التي يتسلط فيها الكفار على المسلمين يظهر النفاق في أوساط المسلمين ويجاهر من في قلبه مرض بمواقفه، ويكثر السمّاعون لهم، ولذا وجب مجاهدة المنافقين والاحتساب عليهم بقوة قال تعالى: (يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ جَاهِدِ الْكُفَّارَ وَالْمُنَافِقِينَ وَاغْلُظْ عَلَيْهِمْ وَمَأْوَاهُمْ جَهَنَّمُ وَبِئْسَ الْمَصِير ) التوبة(73)، وقال عز وجل: (هُمُ الْعَدُوُّ فَاحْذَرْهُمْ قَاتَلَهُمُ اللَّهُ أَنَّى يُؤْفَكُونَ)المنافقون (4)، مع التنبه إلى الأسلوب الخادع الذي ينهجه كثير منهم، وهو التعامل مع النصوص الشرعية بمنهج التحريف والتأويل لمعانيها وألفاظها ومقاصدها بالشبهات الواهية.

  كما يجب مناصحة السمّاعين لهم، ممن تأثر بواقع الهزيمة المادية والمعنوية للمسلمين، فضعف اعتزازهم بهذا الدين وأحكامه وشرائعه، وتأثر بشبهاتهم وضلالاتهم.

  ثانيا: أصول شرعية في حقوق المرأة وواجباتها :
  لم يُعرف في تأريخ المسلمين، على مدى عمر أمة الإسلام، مشكلة اسمها " قضية المرأة"، سواء أكان ذلك في أوج عزتهم وتمكنهم، أو في أزمنة ضعفهم وهزيمتهم. وعندما نقل الغرب وأدعياؤه المستغربون أمراضهم ومعاناتهم على البشر جميعاً -بمن فيهم المسلمين-، ظهر ما يسمى بـ " قضية المرأة"، حيث لا قضية، ونودي بتحريرها في معظم مجتمعات المسلمين بالمفهوم العلماني الغربي للتحرير.

  ولذا نبين هنا بعض الأصول الشرعية الحاكمة في هذا السياق:
  1. المرأة أحد شطري النوع الإنساني، قال تعالى: (وَأَنَّهُ خَلَقَ الزَّوْجَيْنِ الذَّكَرَ وَالْأُنثَى)النجم(45)، وهي أحد شقي النفس الواحدة، قال تعالى: ( يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُواْ رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا)النساء (1)، فهي شقيقة الرجل من حيث الأصل، والمنشأ، والمصير، تشترك معه في عمارة الكون - كل فيما يخصه - بلا فرق بينهما في عموم الدين، في التوحيد والاعتقاد، والثواب والعقاب، وفي عموم التشريع في الحقوق والواجبات، قال عز وجل: (مَنْ عَمِلَ صَالِحاً مِّن ذَكَرٍ أَوْ أُنثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةً وَلَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُم بِأَحْسَنِ مَا كَانُواْ يَعْمَلُونَ)النحل(97)، وقال صلى الله عليه وسلم: "إنما النساء شقائق الرجال" أخرجه أبو داود والترمذي, ومن هنا كان ميزان التكريم عند الله التقوى قال تعالى: (إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ)الحجرات(13)، ولا يوجد تعبير عن هذا المعنى أدق ولا أبلغ من لفظ: (بَعْضُكُم مِّن بَعْضٍ)، في قوله سبحانه وتعالى: ( فَاسْتَجَابَ لَهُمْ رَبُّهُمْ أَنِّي لاَ أُضِيعُ عَمَلَ عَامِلٍ مِّنكُم مِّن ذَكَرٍ أَوْ أُنثَى بَعْضُكُم مِّن بَعْضٍ )آل عمران(195)، فهما سواء في معنى الإنسانية، وفي عموم الدين والتشريع، وفي الميزان عند الله.

  وقد اقتضت حكمة الخالق أن الذكر ليس كالأنثى في صفة الخلقة، والهيئة، والتكوين، وكان من آثار هذا الاختلاف في الخلقة: الاختلاف بينهما في القوى والقدرات الجسدية، والعاطفية، والإرادية. قال سبحانه وتعالى عن الذكر: (وَلَيْسَ الذَّكَرُ كَالأُنثَى)آل عمران (36)، وقال عن الأنثى: (أَوَمَن يُنَشَّأُ فِي الْحِلْيَةِ وَهُوَ فِي الْخِصَامِ غَيْرُ مُبِينٍ)الزخرف (18).

  وقد أنيط بهذا الاختلاف في الخلق بين الجنسين جملة من الحكم والأحكام، وأوجب هذا الاختلاف ببالغ حكمة الله العليم الخبير، التفاوت بينهما في بعض أحكام التشريع، وفي المهام والوظائف التي تلائم تكوين كل منهما وخصائصه، قال الله تعالى: (أَلاَ لَهُ الْخَلْقُ وَالأَمْرُ تَبَارَكَ اللّهُ رَبُّ الْعَالَمِينَ)الأعراف(54)، فتلك إرادة الله الكونية القدرية في الخلق والتكوين، وهذه إرادته الدينية الشرعية، في الأمر والحكم والتشريع، فالتقت الإرادتان في شأن الرجل والمرأة على مصالح الخلق، وعمارة الكون، وانتظام حياة الفرد والمجتمع.

  2. ويترتب على هذه الحقيقة الثابتة أحكام شرعية كلية، ثابتة ثبات هذه الحقيقة، منها: أحكام الأسرة، فالأسرة في الإسلام هي وحدة بناء المجتمع، يترتب على قوتها وتماسكها سلامة المجتمع وصلاحه، والأسرة في الإسلام تهدف إلى تحقيق غاياتها بتبادل السكن، والرحمة، والمودة بين أفرادها، قال تعالى: (وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجاً لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً)الروم (21).

  وللمرأة دور أساس في قوة الأسرة وتماسكها، وأي اختلال في أداء المرأة لمسؤوليتها في الأسرة، ينعكس أثره على أفرادها، فالمجتمع الصالح يقف بحزم في مواجهة سفاهات الجاهلية المعاصرة، التي تهون من دور المرأة في الأسرة، أو من أهمية قيامها بمسؤولياتها تجاهها، وهو أهم عمل تقوم به المرأة المسلمة لمصلحة الأسرة والمجتمع.
  وفي المقابل فعلى الرجل تحمل أعباء القِوامة التي هي تكليف فرضته عليه الشريعة الغراء، قال عز من قائل: (الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاء بِمَا فَضَّلَ اللّهُ بَعْضَهُمْ عَلَى بَعْضٍ وَبِمَا أَنفَقُواْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ)النساء(34)، وقال تعالى: (وَلَهُنَّ مِثْلُ الَّذِي عَلَيْهِنَّ بِالْمَعْرُوفِ وَلِلرِّجَالِ عَلَيْهِنَّ دَرَجَةٌ)البقرة (228). والقوامة هي القيادة

  أي قيادة المجتمع الصغير ( الأسرة ) التي يتشرف بها الرجل دون تسلط أو تعسف، وهي كذلك تكليف لصالح المرأة والبيت والأسرة، حيث تكون مسؤولية النفقة فيها وطلب الرزق والحماية والرعاية واجبة على الرجل، وله بذلك حق الطاعة المطلوبة للقائد، وهي الطاعة بالمعروف، وليست الطاعة المطلقة كما قال صلى الله عليه وسلم :" إنما الطاعة في المعروف" رواه البخاري ومسلم.

  3. الرجل مكلف بالنفقة على المرأة، وهذه النفقة حق للمرأة ونصيب مفروض في ماله، لا يسعه تركها مع القدرة، قال تعالى: (لِيُنفِقْ ذُو سَعَةٍ مِّن سَعَتِهِ وَمَن قُدِرَ عَلَيْهِ رِزْقُهُ فَلْيُنفِقْ مِمَّا آتَاهُ اللَّهُ لَا يُكَلِّفُ اللَّهُ نَفْساً إِلَّا مَا آتَاهَا سَيَجْعَلُ اللَّهُ بَعْدَ عُسْرٍ يُسْراً)الطلاق (7)، وهذا الحق لها لا علاقة له بحقها في امتلاك المال والتصرف به، من خلال إرادتها وذمتها المالية المستقلة كالرجل -على حد سواء-. وهذا حق ثابت في الشرع المطهر، وإذا كانت الجاهلية المعاصرة تعتبر المرأة ناقصة الأهلية في اكتساب المال وصرفه حتى النصف الثاني من القرن العشرين، كما هو في القوانين اللاتينية، فإن المرأة في الإسلام تعتبر شخصاً كامل الأهلية في هذا المجال، لا فرق في ذلك بينها وبين الرجل.

  4. العلاقة بين الرجل والمرأة في المجتمع الإسلامي وداخل الأسرة تقوم على أساس التكامل بين أدوارهما - وهو ما يسمى بالتكامل الوظيفي-، ومن مقاصد هذا التكامل: حصول السكن للرجل والمودة والرحمة بينهما، قال سبحانه: (وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجاً لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً)الروم (21)، ولفظ السكن لا يوجد أبلغ منه في اللغة العربية، وربما لا يوجد - كذلك - في لغات أخرى، فهو يعني جملة من المعاني منها : الأمن، والراحة، والطمأنينة، والأنس، وهو ما ينعكس إيجاباً عليهما وعلى أولادهما، ومن ثم على المجتمع كافة.

  فإذا كان الجنسان يتمايزان في الصفات العضوية والحيوية والنفسية ، فإن من الطبعي أن يتمايزا في الوظائف الاجتماعية، والتكامل بين الجنسين في المسئوليات والحقوق، هو ثمرة العدل الذي قامت عليه العلائق في الإسلام.
  وبناءً على ذلك فلقد حدد الشرع مجالَ عمل الرجل في هذه الحياة ونوعيته، كما حدد مجالَ عمل المرأة الأساس ونوعيته، وقد جاء ملائما لما تقتضيه العقول السليمة والفطر المستقيمة, وبما يحدث التكامل والاتزان والأمن الاجتماعي، دون أن يتحمل أحدهما أكبر من حمله، الذي يحتمله طبعاً وعرفاً.

  ولذا كان من الظلم والجور تحميل المرأة أعباء الرجل، دون حاجة شخصية أو اجتماعية، حيث يمثل ذلك اعتداءً على حق العدل في الحقوق والواجبات، كما يمثل اعتداءً على كرامة المرأة وأنوثتها.

  5. إن الوضوح في تحديد وظيفة المرأة في الحياة، يوجه حتما تعليمها؛ لذا نؤكد هنا أن التعليم واجب شرعي فيما لا يتم تعبد الإنسان لربه إلا به، كمعرفة فروض الإيمان، وفروض العبادات ونحوها، وهذا يشترك فيه الذكر والأنثى، قال صلى الله عليه وسلم: "طلب العلم فريضة على كل مسلم" رواه ابن ماجه. ثم تصبح فرضية بقية المعارف والعلوم عليهما بحسب وظيفة كل منهما ومسئوليته، وما زاد عن ذلك من العلوم يكون من النوافل، التي يجب أن لا يزاحم بها فرائض الأعمال الدنيوية أو الأخروية.

  6. حفظت الشريعة الإسلامية المراعية للفطرة والقائمة على العدل للمرأة حقوقاً على المجتمع، تفوق في الأهمية كثيراً من الحقوق التي تضمنتها وثيقة حقوق الإنسان الصادرة عن الأمم المتحدة، القائمة على أساس المساواة التماثلية، وتغفل الجاهلية المعاصرة هذه الحقوق، ولا تبالي بانتهاكها، ومن ذلك:
  حق المرأة في الزواج حسب الشريعة الإسلامية، وحقها في الأمومة، وحقها في أن يكون لها بيت تكون ربته، ويعتبر مملكتها الصغيرة، حيث يتيح لها الفرص الكاملة في ممارسة وظائفها الطبيعية الملائمة لفطرتها؛ ولذا فإن أي قانون أو مجتمع يحد من فرص المرأة في الزواج، يعتبر منتهكاً لحقوقها، ظالماً لها.

  وللمرأة - في الشريعة الإسلامية - الحق في اختيار زوجها في حدود قوله عليه الصلاة والسلام :" إذا أتاكم من ترضون خلقه ودينه فزوجوه.." رواه ابن ماجه، وفي عدم اختيار البقاء معه – إذا لم تستقم الحياة الزوجية -، والنصوص الصحيحة الواردة في تقرير هذا الأمر كثيرة، وواضحة الدلالة، ويجب أن يرد إليها كل اختلاف واجتهاد في الأحكام.

  7. العفة وحفظ العرض، أصل شرعي كلي جاء ضمن المقاصد الشرعية في حفظ ورعاية الضرورات الخمس المجمع على اعتبارها, التي ترجع إليها جميع الأحكام الشرعية، وهي: حفظ الدين، والنفس، والعرض، والعقل، والمال. وأي انتقاص لمبدأ العفة هو عدوان على الشريعة ومقاصدها، وانتهاك لحقوق المرأة والرجل والأسرة والمجتمع، وإشاعة للفاحشة بين المؤمنين، قال تعالى: )إِنَّ الَّذِينَ يُحِبُّونَ أَنْ تَشِيعَ الْفَاحِشَةُ فِي الَّذِينَ آمَنُوا لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ فِي الدُّنْيَا وَالآخِرَةِ وَاللَّهُ يَعْلَمُ وَأَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ) النور:19"، ولذا شرع الحكيم الخبير أحكاماً؛ لرعاية هذا المبدأ، فشرع الزواج وعظم شأنه، وسمى عقده ميثاقاً غليظاً، وذلك في قوله تعالى: (وَأَخَذْنَ مِنكُم مِّيثَاقاً غَلِيظاً)النساء(21)؛ ولوقاية هذا المبدأ من أن ينتهك، حرم الزنى على الجنسين -على حد سواء-، واعتبره من الفواحش (وَلاَ تَقْرَبُواْ الزِّنَى إِنَّهُ كَانَ فَاحِشَةً وَسَاء سَبِيلاً)الإسراء(32)، كما سد ذرائعه وما يقرب إليه، كالخلوة بالأجنبية، والاختلاط ، والخضوع بالقول، وشدد في تحريم الرغبة في إشاعة الفاحشة في مجتمع المؤمنين، كذلك شرع أحكام الحجاب وغض البصر؛ لذات المقصد وعاقب المعتدين على هذا المبدأ، فشرع حد الزنى، وحد القذف، وعقوبة التعزير. كل ذلك حفاظاً على الأعراض ومراعاة للعفة.

  8. يعتبر الحجاب حصنا أساسياَ من الحصون التي تحافظ على العفة والستر والاحتشام, و يمنع إشاعة الفاحشة، كما انه مظهر من مظاهر الاعتزاز بالشعائر الشرعية، المحققة لعفاف الرجل والمرأة والمجتمع.
  وحجاب المرأة ليس نافلة، فضلاً عن أن يكون مجرد رمز يسع المسلمة التحلي به أو تركه، بل هو فريضة من الله على النساء؛ صوناً لهن؛ وإعلاناً لعفافهن، كقدواتهن من أمهات المؤمنين، فلا يطمع فيهن أهل الأهواء والشهوات، كما قال الحق سبحانه: (يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِن جَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُوراً رَّحِيماً)الأحزاب (59)، لقد دارت رحى الحرب على الحجاب مكشوفة صريحة, من قبل أعداء هذا الدين، ومن قبل متبعي الشهوات من المسلمين والمتاجرين بها، وربما استترت أحياناً, فأعلنت قبول الحجاب ولكن مع مسخ حقيقته، وتحويله إلى مجرد تقليد، وتراث يمكن أن يدخله التطوير والاختزال، بما يلغى مقصده وغايته.

  إننا عندما ندرك أهمية الحجاب والقيمة المرتبطة به، يزول عجبنا من شراسة الحرب ضده, فالغرب -مثلاً- أصبح يضيق بالحجاب ذرعاً, كما لم يضق بأي لباس آخر لأي طائفة دينية, أو نحلة بشرية، والشواهد على مضايقة المحجبات قانونياً وعملياً واضحة لكل متابع، سواء أكان ذلك في العالم الغربـي -الذي يزعم أن من أسسه حماية الحقوق الشخصية-، أو في بعض دول العالم الإسلامي والعربي المتبني للعلمانية.

  9. وإذا كان الحجاب شريعة محكمة وفريضة ثابتة؛ لصيانة كرامة المرأة والمجتمع عامة؛ ولتدعيم مبدأ العفة، فإن تشريعاً آخر يرتبط بهذه الغاية ويقويها، وهو إباحة تعدد الزوجات، الذي تم تشويه حقيقته من خلال الطرح الإعلامي المشوه، ومن خلال الممارسة الخاطئة له، رغم أن الواقع التطبيقي لهذا التشريع حتى في المجتمعات غير الإسلامية يؤدي إلى دعم مكانة المرأة وقيمتها في المجتمع، ولتوضيح ذلك قارن بين المجتمعات التي يسود فيها تشريع التعدد كيف تكون فيها المرأة ذات قيمة كبيرة، في مقابل المجتمعات التي تحرّم وتجرّم هذا التشريع تكون فيها المرأة ذات قيمة أقل.

  فالتعدد تشريع ثابت محكم، مشروط بالعدل، محقق لكرامة المرأة وميسر لها الزواج بكرامة وعفة، بغض النظر عن حالها من ترمل أو طلاق أو كبر، وفي المقابل فإن حالات اجتماعية كثيرة لا يكون حلها إلا بالتعدد مثل عقم الزوجة، أو مرضها، أو طبيعة مهنتها، أو وضعها القانوني كالجنسية، وحالات أخرى، وكلها لا بديل فيها عن التعدد إلا الطلاق، وهو أكره ما يمكن أن يحدث بين زوجين يكن كل منهما المودة والرحمة للآخر، كما أن التعدد في كثير من الأحيان سبب لحفظ كرامة الأطفال، وذلك بإيجاد الأب البديل للطفل اليتيم أو الفاقد للأب، عوضاً عن التشرد أو دور الأيتام، قال عز وجل: (وَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تُقْسِطُواْ فِي الْيَتَامَى فَانكِحُواْ مَا طَابَ لَكُم مِّنَ النِّسَاء مَثْنَى وَثُلاَثَ وَرُبَاعَ فَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تَعْدِلُواْ فَوَاحِدَةً أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ ذَلِكَ أَدْنَى أَلاَّ تَعُولُواْ)النساء(3)، فالإسلام راعى مصلحة المجتمع من الرجال والنساء بشكل عام، بما يحقق مقاصد الزواج للطرفين، وبما يشبع حاجاتهم النفسية والاجتماعية، من العفة، والسكن، والذرية، حتى لو تعارض -أحياناً- مع الرغبة الآنية، والمصلحة الضيقة الخاصة بالمرأة المتزوجة.

  ثالثا: رؤى الوثيقة:
  1. إن الإسلام بعد تقرير المساواة بين الرجل والمرأة في معنى الإنسانية، والكرامة البشرية والحقوق التي تتصل مباشرة بالكيان البشري المشترك والمساواة في عموم الدين والتشريع، يفرق بين الرجل والمرأة في بعض الحقوق وبعض الواجبات، تبعاً للاختلاف الطبيعي الحاسم بينهما في المهام والأهداف، والاختلاف في الطبائع التي جبل عليها كل منهما؛ ليؤدي بها وظيفته الأساسية. وهنا تحدث الضجة الكبرى التي تثيرها المؤتمرات الخاصة بالمرأة وروادها، ويثيرها المنتسبون للحركة النسوية العالمية ومقلدوها في العالم الإسلامي المروجُون لفكرة المساواة التماثلية بين الجنسين.

  إن المساواة في معنى الإنسانية ومقتضياتها أمر طبعي، ومطلب عادل ، فالمرأة والرجل هما شقا الإنسانية، والإسلام قرر ذلك بصورة قطعية لا لبس فيها، أما المساواة في وظائف الحياة وطرائقها فكيف يمكن تنفيذها؟ هل في وسع هذه المؤتمرات والحركات النسوية ومنتسبيها من الرجال والنساء، بقراراتهم واجتماعاتهم أن تبدل طبائع الأشياء ؟ وأن تغير طبيعة الفطرة البشرية ؟. إن مزية الإسلام الكبرى أنه دين ونظام واقعي، يحكم في مسألة الرجل والمرأة على طريقته الواقعية، المدركة لفطرة البشر، فيسوي بينهما حين تكون التسوية هي منطق الفطرة الصحيح، ويفرق بينهما حين تكون التفرقة هي منطق الفطرة الصحيح قال تعالى: ( أَلَا يَعْلَمُ مَنْ خَلَقَ وَهُوَ اللَّطِيفُ الْخَبِيرُ) الملك (14)

  إن أي فكرة أو حركة تقوم على مصادمة السنن الاجتماعية والفطر البشرية، مصيرها الفشل الذريع، والخسران المبين، وهذا سبب فشل حركات تحرير المرأة - حتى في العالم الغربي - في تحقيق ما تصبو إليه، بالرغم من مرور أكثر من قرن ونصف على انطلاق هذه الحركة، وهذا يفسر وجود الحركات المناهضة في المجتمعات الغربية، التي تزداد مع الوقت، كلما ظهرت الآثار السلبية القاتلة للحركات النسوية؛ ولذا يكون من العقل والحكمة أن تعتبر المجتمعات الإسلامية بمآلات تلك المجتمعات ، وأن تبدأ من حيث انتهت، لا من حيث بدأت وأن تتخذ من ذلك شهادة على حكمة ما جاء به الإسلام في شان المرأة.

  2. تحرم الشريعة الإسلامية التمييز الظالم ضد المرأة، الذي يخل بحقوقها, أو يخدش كرامتها. ولا يوجد تمييز مجاف للعدل ومحابٍ للرجل في منهج الإسلام أو أحكامه ضد المرأة, إلا ما كان في أذهان المرضى بالهزيمة النفسية، أو عند الجاهلين بالشرع المطهر، الذين لم يدركوا الحِكَم من وجود بعض لفروق الخَلقية والجبلية ، وما لزم على ذلك من وجود بعض الاختلاف في الأحكام الشرعية والوظائف والحقوق الحياتية، وكل دعوى تنافي ذلك - سواء صدرت عن عدو مغرض أو عن صديق جاهل - فهي مبنية على وهم وغفلة ، أو حجة داحضة.

  لقد قيل - مثلاً - إن إعطاء الأنثى نصف نصيب الرجل في الميراث في أغلب الحالات -عندما يجتمعان في مستوى واحد من القرابة للمورث - مظهر للتمييز ضد المرأة، وهذا انسياق وراء مفهوم المساواة التماثلية، وإعراض عن مفهوم العدل الذي قامت على أساسه العلاقات في الإسلام، والذي يقتضي أن تكون الحقوق حسب الوظائف والمسؤوليات، فإذا كان الرجل ملزماً في الإسلام بالإنفاق على المرأة ودفع المهر لها والعقل في الديات ونحوها ، فمن العدل أن تراعي الشريعة ذلك في الميراث ، وعدم النظرة الشمولية لأحكام الشريعة يوقع في هذه المغالطة.

  وقيل - مثلاً - إن اعتبار شهادة امرأتين بشهادة رجل، مظهر للتمييز ضد المرأة، وهذا غفلة عن طبيعة المرأة التي خلقها الله عليها- لحكمة بالغة- فهذه الطبيعة التي قد تضلها عن الحقيقة، تقتضي وجود امرأة أخرى معها في الشهادة، حفظاً للحقوق قال تعالى أَن تَضِلَّ إْحْدَاهُمَا فَتُذَكِّرَ إِحْدَاهُمَا الأُخْرَى ) البقرة (282)، هذا مع العلم أنه تقبل شهادة امرأة واحدة فيما هو من اختصاصها كالرضاعة وثبوت البكارة والعيوب الداخلية للمرأة ونحوها.

  ومثال آخر لما يتوهم أنه مظهر للتمييز ضد المرأة، وهو اعتبار دية المرأة نصف دية الرجل، ويندفع هذا التوهم بعد معرفة أن المنتفع بالدية ليس الميت رجلاً أو امرأة، وإنما الوارث، وفي كل النظم يكون تعويض المضرور متناسباً مع الضرر، والضرر المادي الذي يلحق بالورثة بموت عائلهم والمسؤول عن النفقة عليهم وهو الرجل في الغالب، ليس مثل الضرر الذي يصيب الورثة بموت شخص لا يعولهم، ولا يسأل عن نفقتهم .

  يؤكد هذا أنه عندما يكون المستحق للتعويض هو المصاب نفسه رجلاً أو امرأة في حالة الدية الجزئية، أي في حالة الدية عن الأعضاء مع بقاء المصاب حياً، فإن الحكم يكون بالتسوية في الدية بين الرجل والمرأة إلى حدود يختلف اجتهاد الفقهاء في تعيينها.
  إن هذا الاجتهاد في بيان جوانب من الحكمة في التفريق بين الرجل والمرأة في هذه الأمثلة -وهي أبرز الأمثلة لما يُدعى أنه مظهر للتمييز الظالم ضد المرأة- تظهر أن التفريق في بعض الأحكام بينهما محقق للعدل المطلق، ومناسبٌ للخلق المحكم، ومطرد مع قاعدة الشريعةً.

  3. إن المرأة بتكوينها الجسدي والفكري والوجداني، مهيأة لوظيفة أساسية معينة، هي الأمومة ولوازمها، فإذا لم تقم بها فذلك إهدار لطاقة حيوية مرصودة لغرض معين، وتحويل لها عن سبيلها الأصيل، وحينما تكون هناك ضرورة أو حاجة شخصية أو اجتماعية للعمل فلا اعتراض، أما اللجوء إليه بغير حاجة، ولمجرد استجابة لنزوة حمقاء، أصيب بها جيل من البشرية؛ بسبب ظروفه التاريخية والثقافية، أو أنه يريد أن يستمتع بغير حد، وليأت بعده الطوفان، فأمر لا ينتظر من الإسلام قبوله، ولو استجاب له لتخلى عن مزيته العظيمة، وهي النظر إلى جنسي الإنسانية على أنهما متكاملان، وأن البشرية عبارة عن كيان متصل الأجيال.

  إن المرأة لا يمكن أن تكون في الغالب أماً وأجيرة للغير في نفس الوقت، أي تقوم بالوظيفتين مع لوازمهما قياماً كاملاً، ودعوى أن المحاضن أو المربيات تقوم بحل مشكلة الأطفال، كلام لا يثبت عند التحقيق والتمحيص ، كما أن هذه الحال تحد من تحقيق معنى قوله تعالى: (لِيَسْكُنَ إِلَيْهَا)، والذي هو من أعظم مقاصد النكاح وتكوين الأسرة، فأي جدوى للبشرية من زيادة إنتاجها المادي - إن ثبت ذلك -، وهي تعرض الإنتاج البشري للتلف والبوار.

  لقد كان الإسلام يلحظ الفطرة البشرية وحاجات المجتمع معاً حين دعى المرأة للقيام على وظيفتها الأولى باعتبارها من العبادةالتي خلقت من أجلها، ووهبت العبقرية فيها، وجعل كفالتها واجباً على الرجل، لا يملك النكول عنه؛ ليفرغ بالها من القلق على العيش، وتتجه بكل جهدها وطاقتها؛ لرعاية الإنتاج البشري الثمين؛ ولتحقيق السكن المطلوب لرعاية الأسرة زوجاً وأولاداً، ثم أحاطها بكامل الرعاية والاحترام، حين حض الزوج عليها فقال تعالى : (وَعَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ)النساء(19) ، وقال صلى الله عليه وسلم: (خيركم خيركم لأهله) رواه الترمذي، وقال: (استوصوا بالنساء خيراً) رواه مسلم، وكذلك عندما حض الأولاد عليها، فقال لما سأله رجل من أحق الناس بحسن صحابتي؟ قال: (أمك) رواه مسلم.

  4. إن الإسلام يحث المسلم، ذكراً كان أو أنثى، على العمل، بالمفهوم الشرعي للعمل لا بالمفهوم المغلوط أو المستورد فالرجل عامل في طلب الرزق وبناء المجتمع، كما أن المرأة عاملة في بيتها وفي بناء أس المجتمع وهو الأسرة.
  ولأهمية الأمر، نشير هنا إلى مغالطة شائعة في مفهوم العمل، عند الحديث أو المطالبة بعمل المرأة، حيث يخصص في عمل من سمي في اصطلاح الفقهاء " بالأجير الخاص"، وهو: " العمل مدفوع الأجر"، أو: "تلك الأعمال التي تمارسها المرأة حال كونها أجيرة تحت قوامة شخص لا تربطها به إلا الروابط المادية"". فلا يحتسب من العمل -مثلاً- تلك الأعمال التي تمارسها المرأة في بيتها، من تربية للأبناء، أو حسن تبعل للزوج، أو رعاية لوالدين ونحو ذلك. وغالبا ما توصم المرأة غير الأجيرة بأنها عاطلة، وبأن عدم دخول المرأة "سوق العمل" أجيرة يعتبر تعطيلاً لنصف المجتمع. وهذه مغالطة، انطلت على كثير من الناس مثقفهم وعاميهم إلا من رحم الله. حتى أصبح الخيار, في حس المرأة, هو أن تكون "عاملة" خارج بيتها أو تكون "عاطلة" في بيتها، والصحيح أن الخيار هو إما أن تكون عاملة أجيرة للغير أو تكون عاملة حرة في وظيفتها الأساسية.

  إن الخلل في هذا المفهوم يدفع المرأة لتضغط على نفسها، وعلى أسرتها، وعلى مجتمعها؛ لتتحول من كونها عاملة حرة في بيتها، لتكون أجيرة خارج بيتها، مما يؤدي إلى ظلمها، وإلى تقصيرها في حق زوجها وأبنائها وإلى تضييق فرص العمل أمام الرجل، فتزداد البطالة وتتفاقم نتائجها السلبية الأمنية منها ، والاقتصادية، والأخلاقية، وتقل فرص الزواج، وتزداد العنوسة. ولا يحقق هذا التحول إلا هدفاً خادعاً، وحالاً بئيساً. ولقد أثبتت الأرقام الاقتصادية التفصيلية في أحد تقارير الأمم المتحدة في أوائل الثمانينيات الميلادية – والتي لم تفند حتى الآن- {أن خروج المرأة للعمل أجيرة يكلف مجتمعها 40% من الدخل القومي}. وذلك خلافا لما يُروج له من أن خروجها للعمل أجيرة يدعم الاقتصاد و الناتج المحلي، كما أن التقرير ذاته يقول في فقرة أخرى : { لو أن نساء العالم تلقين أجوراً نظير القيام بالأعمال المنزلية لبلغ ذلك نصف الدخل القومي لكل بلد}.

  إن احتساب المرأة عملها أجيرة، في الأعمال الملائمة لها -مما تدعو إليه الحاجة الاجتماعية الحقيقية لا الموهومة، أو تدفع إليه الحاجة الشخصية يعتبر حالة جائزة شرعاً، ما دامت منضبطة بضوابط الشرع، دون التوسع فيها، فوجود الحاجة الاجتماعية أو الشخصية لعمل بعض النساء لا يبرر المطالبة بمزاحمتها للرجل في مجال عمله، أو بإهمالها مجال عملها الأساس.
  وفي هذا المقام، نذكر بمسؤولية المجتمع ومؤسسات الدولة في السعي الجاد لإزالة هذه الحاجة، أو تقليلها، أو تخفيف آثارها. فإن من الظلم البين أن تعامل المرأة وظيفيا كالرجل تماماً، في ساعات العمل، أو مناطقه، أو فتراته، أو نوعيته، أو سنوات التقاعد .. ونحو ذلك، دون تقدير لوظيفتها الأساسية في بناء الأسرة السليمة، ولطبيعتها البشرية، كما نؤكد على مسئولية المجتمع والدولة في علاج مشكلة الفقر والذي هو سبب رئيس في معاناة العديد من النساء داخل المجتمع، ودفعهن للعمل غير الملائم لطبيعتهن.

  5. إن استراتيجيات التعليم, ومناهجه في مجتمعات المسلمين, بحاجة إلى إعادة نظر, لتعيد إلى المرأة كرامتها الشرعية, ولتؤهلها للعمل الطبيعي الملائم لها, الذي لا يمكن لأحد أن يحل محلها فيه , وان يعاد بناء استراتيجية تعليم المرأة في بلاد المسلمين على تحقيق الأهداف الأساسية التالية:
  أ - تخريج امرأة حسنة التعبد لربها.
  ب - تخريج امرأة حسنة التبعل لزوجها.
  ج - تخريج امرأة حسنة التربية لأبنائها.
  د - تخريج امرأة حسنة الادارة لبيتها
  هـ - تخريج امرأة حسنة الإعمار لمجتمعها – فيما يخصها.
  إن الخلل في تعليم المرأة المتمثل في تماثل منهجها التعليمي مع الرجل، بحيث يؤهلها للوظائف التي يؤهل لها الرجل؛ لأنهما أعدا بطريقة واحدة، ونالا دراسة واحدة، هو اعتداء على حقها، وانتقاص لكرامتها. فلقد أثبتت الوقائع المعاصرة, علاقة هذا الخلل بالعنوسة، والطلاق، والإحباطات النفسية، والمشكلات الأسرية.

  ولذا فعلى المجتمع, وقادة الرأي فيه بشكل خاص, أن يقفوا أمام أي محاولات، أو قرارات، أو دعاوى، لدمج تعليم الذكور مع الإناث, في الأهداف, أو المناهج, أو المقررات ؛ وذلك حفاظاً لمقاصد التشريع, الداعية لتحقيق المصالح وتكثيرها، ودرء المفاسد وتقليلها, وجلباً لاستقامة الحياة, وحماية لكرامة الأفراد وتحقيقا لما أثبتته التجارب والوقائع من إيجابيات فصل تعليم الجنسين ومفاسد دمجهما .

  6 . إن المجتمع المسلم مسئول عن رفع الظلم عن جميع أفراده عملاً بتحريم الله للظلم بين العباد كما قال عليه الصلاة والسلام فيما يرويه عن ربه : ( يا عبادي إن حرمت الظلم على نفسي وجعلته بينكم محرماً فلا تظالموا ) رواه مسلم ، ومن أقبح الظلم بين العباد ظلم المراة كما قال عليه الصلاة والسلام : (اللهم إني أحرج حق الضعيفين اليتيم والمرأة) رواه النسائي، وقد تنوع الظلم الواقع على المرأة من حرمانها لحقوقها وإهانة كرامتها وإساة عشرتها واستغلال ضعفها وأنوثتها، سواء أكانت أماً أو زوجةً أو بنتاً؛ نتيجة لضعف الوازع الديني والخلقي، وثمرة للبعد عن منهج الله، وسيطرة بعض الأعراف والتقاليد المخالفة للشريعة، ونتيجة طبعية لتبني قيم وأنماط الحياة الغربية، حيث بدأت تفرز هنا ما أفرزته هناك من مظاهر للعنف الأسرى، وللتحرش الجنسي، أو الخيانة الزوجية، بالإضافة إلى الظلم المتمثل في عدم العدل بين الزوجات، أو في عضل النساء، أو أكل أموالهن بالباطل، أو التقتير في النفقة عليهن، أو إهدار كرامتهن وحقوقهن عند الطلاق، يضاف إلى ذلك الظلم الواقع من بعض الآباء على البنات، في عدم إحسان تربيتهن وتعليمهن، أو التمييز ضدهن في المعاملة أو النفقة مقارنة بالأبناء، وسوء اختيار الأزواج لهن أو تأخير زواجهن، وغير ذلك من صور الظلم التي تأباها الشريعة الغراء.

  إن رفع هذا الظلم أو تخفيفه قدر الإمكان، مسؤولية شرعية توجب العمل الجاد لتصحيح هذا الوضع، وتسهيل الإجراءات الإدارية والقضائية لمنعه قبل وقوعه، أو رفعه بعد وقوعه، وتكثيف البرامج الشرعية التوعوية والتثقيفية؛ لتصحيح التدين للأفراد والمجتمع؛ والتعريف بالحقوق الشرعية ووسائل اكتسابها المشروعة، بمعزل عن التأثر بالأعراف والتقاليد المخالفة للشرع، أو بالشعارات والوسائل الحقوقية الوافدة من الشرق أو الغرب.

  7. إن عولمة المنظور الليبرالي الغربي للحياة الاجتماعية وللمرأة يمثل تعديا سافراً عليها في أي مكان، وخاصة في بلاد المسلمين. هذه الحقيقة مؤسسة على أمور ثلاثة : يتعلق الأول بالجانب التشريعي القانوني الذي يراد عولمته حيث إنه أسس على موروث ثقافي متحيز وصراع حقوقي تاريخي مرتبط ببقعة محدودة من الأرض لا تتماثل ثقافيا ولا تشريعيا مع أغلب بقاع العالم. والثاني أنه أسس على توجه مادي رأسمالي نفعي تقدم فيه المنافع المادية على غيرها من الأخلاق والقيم المقيدة أو الضابطة لهذه المنافع. ويتعلق الثالث بالواقع المعاش من قبل المرأة في الغرب، الذي تكشفه المعايشة القريبة أو الاطلاع على الإحصاءات، والدراسات، والتقارير الجادة. هذا الواقع الاجتماعي البئيس يمثل الوجه الحقيقي لما يراد عولمته رغم تغطيته بطبقة خادعة من الهالة الإعلامية والبريق الحقوقي الزائف، حيث تزداد هناك حالات العنف الأسري، والاغتصاب أوالتحرش الجنسي، حتى عند الرموز السياسية والدينية. كما يزداد العنت على المرأة لكسب لقمة العيش، ويزداد نمو ظاهرة الأطفال ذوي العائل الواحد أو بدون عائل كما تزداد معدلات تحطم الأسرة، وحتى لا تندثر "الأسرة"، ومن ثم يقعوا في إشكالية فقدانها، لجأوا إلى إعادة صياغة اجتماعية وقانونية لمفهوم الأسرة ليتضمن أي شريكين يقبلان العيش مع بعضهما البعض على صفة الدوام ولو كانا بدون عقد زواج أو كانا من نفس الجنس. وشاع مفهوم الجندر ( النوع الاجتماعي )، وكشاهد على ذلك، فقد ورد في التقرير السنوي للمعهد الوطني للدراسات الديموغرافية ( السكانية ) المقدم للبرلمان الفرنسي ما نصه : "أن فرنسا تأتي مباشرة بعد فنلندا والنرويج والسويد، وهي دول أصبح عقد الزواج يقل فيها ويتضاءل مفسحا المجال للعلاقات الحرة بدون زواج، حيث يرتبط سنويا 450,000 زوج بهذا الشكل من الرباط الحر. كما تتم المعاشرة المستديمة بدون عقد زواج من الجنس الواحد، رجال مع رجال، ونساء مع نساء، ليصل سنويا إلى 30,000 حالة".

  8. إن ازدواجية التشريع، وازدواجية مصادر التوجيه الاجتماعي والأخلاقي في مجتمعات المسلمين مما يصد عن سبيل الله، ويفتن المسلمين عن دينهم، ويحيل الهوية الاجتماعية والثقافية إلى حالة تلبيس معتمة، تحرم الناس الضياء والنور، فيضلون السبيل.
  كما أن المجتمع عبارة عن حلقات مترابطة من البنى الثقافية، والاجتماعية، والاقتصادية، والسياسية ، والأخلاقية، وأي إخلال بأي منها يؤثر حتماً في الحلقات والبنى الأخرى. وهذا يوجب النظرة الشمولية في الإصلاح وتوحيد المرجعية التشريعية لكل هذه البنى. وتأسيسها على التنزيل الإلهي الذي( لَا يَأْتِيهِ الْبَاطِلُ مِن بَيْنِ يَدَيْهِ وَلَا مِنْ خَلْفِهِ تَنزِيلٌ مِّنْ حَكِيمٍ حَمِيدٍ)فصلت (42) وإقصاء القوانين والتشريعات العلمانية عن مجتمعات المسلمين، وإعطاء البشرية الأنموذج التطبيقي الصادق للحقوق والكرامة الإنسانية، وإتاحة الحرية للمرأة للتمتع بعدل الشريعة، وتكريمها لها، وإزالة كل تجن على المرأة الملتزمة بدينها وقيمها، سواء في مقاعد الدراسة، أو عند الرغبة في تكوين أسرة عفيفة، أو عند اكتساب الرزق إذا احتاجت إلى ذلك .

  رابعاً: توصيات ومطالب:
  1. الأمة والمجتمعات الإسلامية :-
  أ – الحذر من التحلل الكلي أو الجزئي من شرع الله، والعبث بأخلاق المجتمع المسلم، فهذا فضلاً عن أنه هزيمة ثقافية ومعنوية، مؤداه الخضوع لأعدائنا وتقوية لسلطانهم علينا، فإنه مؤذن بعقوبات من الله في الدنيا والآخرة، قال تعالى: (فَلْيَحْذَرِ الَّذِينَ يُخَالِفُونَ عَنْ أَمْرِهِ أَن تُصِيبَهُمْ فِتْنَةٌ أَوْ يُصِيبَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ) النور(63)، وقال صلى الله عليه وسلم: (إن الله يغار وغيرة الله أن يأتي المؤمن ما حرم الله)رواه البخاري.

  ب – حفظ الأخلاق والعفاف، هو ما يجب أن يحكم توجه التعليم والعمل في مجتمعات المسلمين، كما يجب أن يحكم توجه الإعلام, والثقافة, والترفيه ونحوها، فمنع الاختلاط في التعليم وكذلك في العمل من أهم الوسائل للمحافظة على عفة المجتمع وأخلاقه؛ وهذا يفسر إصرار المحاربين للعفة في " اتفاقية القضاء على كافة أشكال التمييز ضد المرأة " الصادرة عن الأمم المتحدة ، والمصاغة برؤية غربية، على محاربة هذا المبدأ بدعوتهم إلى الاختلاط في كل الميادين.

  وينبغي أن يدرك المجتمع أن إقرار المؤسسات والمنابر الإعلامية, أو المشاريع السياحية والتجارية ونحوها, في انطلاقها من الدافع الاقتصادي أو الترويحي فحسب, دون اعتبار لمقاصد التشريع وأحكامه, ومنها ما يتعلق بالأخلاق والعفاف , هو خلل خطير يحتاج إلى وقوف جميع المخلصين, من علماء, ومفكرين, ومختصين، ووجهاء, وتجار, وعامة؛ لدفعه؛ ولردّ أصحابه إلى الحق، الذي تسلم به المرأة , والرجل, والمجتمع.

  جـ - يجب على ولاة الأمور الأخذ على أيدي السفهاء وأهل الأهواء ومتبعي الشهوات ممن هم في مجالات التعليم والثقافة والإعلام وغيرها، وعدم تمكينهم من انتهاك الحقوق الشرعية للنساء المؤمنات، أو تبني المناهج والبرامج التي تقود إلى إنتهاك عفتهن، أو إشاعة الفاحشة بين المؤمنين؛ إرضاء للعدو، وترويجاً لمبادئه الأرضية، أو انخداعاً بزيفه، وجهلاً بمعيار التقدم والحضارة الحقيقية، قال عليه الصلاة والسلام: ( ..ولتأخذن على يد الظالم ولتأطرنه على الحق أطراً..الحديث)رواه أبو داود .

  د - يجب على أهل العلم عدم التخلي عن مسئوليتهم الشرعية, في حماية المجتمع من تبعات القرارات المتعلقة بالقيم الاجتماعية- كتلك المتعلقة بأدوار كل من الرجل والمرأة في الحياة، أو المتعلقة بالأسرة، أو العفة ونحوها، وذلك بالاحتساب عليها مهما صغرت, وعلى أي مستوى أُصدرت؛ حماية للدين وشعائره من أن يعبث بها عابث ، فالضروريات الشرعية مقدمة على الأعراف السياسية والدبلوماسية، قال تعالى: (وَلْتَكُن مِّنكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَأُوْلَـئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ)آل عمران (104).

  هـ - التأكيد على خطورة كتمان العلم وتأخير بيانه عن وقت الحاجة قال تعالى: (وَإِذَ أَخَذَ اللّهُ مِيثَاقَ الَّذِينَ أُوتُواْ الْكِتَابَ لَتُبَيِّنُنَّهُ لِلنَّاسِ وَلاَ تَكْتُمُونَهُ فَنَبَذُوهُ وَرَاء ظُهُورِهِمْ وَاشْتَرَوْاْ بِهِ ثَمَناً قَلِيلاً فَبِئْسَ مَا يَشْتَرُونَ)آل عمران (187)، خاصة عندما تمس المبادئ والأخلاق والحقوق، وأشد من ذلك خطراً ، تبرير قرارات وتوجهات تغيير القيم الاجتماعية الشرعية، رغبة، أو رهبة، أو بمصلحة موهومة، مخالفة للنصوص والقواعد الشرعية .

  و – الوعي بأن القيم الثقافية، والاجتماعية، والأخلاقية، والحقوقية الغربية السائدة، مهيمنة عالمياً، بفعل قوة دولها، لا بملاءمتها للفطر السليمة والشرائع الصحيحة، ومؤسسة على معايير التراث الثقافي المنتج لها ومتحيزة لثقافة منتجيها، ومصادمة للفطرة السليمة – في كثير من الأحيان ، مما يوجب إعادة النظر في أهلية تبنيها كمبادىء حقوقية عالمية، وفي صحة تأسيس الحقوق عليها، ونؤكد أهمية مراجعة الحقوق الإنسانية على ضوء الفطر السليمة والعقول الصحيحة، والمحكمات التي اتفقت عليها الشرائع، ولا تنطبق هذه الأوصاف إلا على مبادىء الحقوق في الإسلام، التي تشكل البديل الأمثل لتكون قيماً عالمية ومعيارا لتقرير الحقوق الإنسانية.

  2 - المرأة المسلمة:
  أ – يجب على المرأة المسلمة عدم التفريط في الالتزام بتعاليم الشرع المطهر وأحكامه تحت ضغوط الواقع. ومن أظهر ما يخصها في ذلك: الالتزام بالحجاب الشرعي، فعليها تلقي هذه الفريضة بالقبول, والاعتزاز بها, والاحتساب في ذلك. و إدراك أن مقصد تحجب المرأة المؤمنة هو إرضاء ربها، الرحيم بها، ثم حفظ كرامتها، وعدم امتهانها.
  إن التزام المؤمنات العفيفات بالحجاب, وفق الأحكام الشرعية, والتواصي به من أهم الوسائل لحفظ المجتمع, و مقاومة العدو الغازي - المعتدي على مصالحنا الدنيوية والأخروية-. ونحسب أن التمسك به من الجهاد, الذي هو في وسع المرأة المسلمة , في ظل الحرب المسعورة على هذه الشعيرة.

  ب – ضرورة إسهام المرأة المسلمة بشكل فاعل في تحمل مسئوليتها الاجتماعية، وفي ممارسة دورها الحقيقي، من خلال التعبد الحق لله. ومن مظاهر هذا التعبد -اجتماعياً- حسن تربيتها لأولادها، وحسن رعايتها لأسرتها، وقرارها في بيتها إلا لحاجة وإشاعتها العفة في المجتمع بحفاظها على حشمتها وعرضها، ودعوة بنات جنسها للخير، وتحذيرهن من الشر. ومعرفة حق الله في ما كسبت من مال –في حالة أنها كفيت النفقة- وذلك بحفظه عن أن ينفق في باطل، أو في التوافه من الأمور، أو في الإسراف الاستهلاكي مجاراة للمظاهر الجوفاء وتوجيه هذا المال إلى ما يحب الله من أعمال البر والإحسان.

  وختاماً فإن أهم ما يجب أن يذكر هنا, هو الاهتمام بالناحية العملية - بعد التقرير العلمي -التي تطلق بإذن الله النهوض الحقيقي بالمرأة في مجتمعاتنا المسلمة وتكفل لها حقوقها التي منحها إياها ربها العليم الخبير والعزيز الحكيم ، ويتم لها المشاركة الإيجابية في التنمية الحقيقية لا المزعومة دون أن تمر بمأساة المرأة الغربية، أو يؤول المجتمع إلى المصير الوخيم لأولئك القوم، وبالتالي تكون المسلمة أنموذجاً عدلاً لمن أراد الخير من نساء العالمين.

  إن هذه القضية تحتاج لخطط مرحلية متتابعة، ومؤسسات وبرامج ومشاريع متعددة لصياغة أي مشروع تجاه المرأة وتنفيذه، الذي يمكن أن تؤسس هذه الوثيقة لأحد أركانه؛ ولذا يجب على أهل العلم الشرعي بالتضامن مع أهل الاختصاص الاجتماعي والاقتصادي والتربوي ونحوهم، التداعي لصياغة التوجه الأسلم في قضايا المرأة كالتعليم والعمل والترفيه وغيرها، ولتحديد البرامج العملية لتحقيق هذه التوجهات المهتدية بأحكام الشريعة، ولرسم الآليات الواقعية لتنفيذها. على أن تكون هذه التوجهات والبرامج قائمة على أساسيين:
  الأول: الثوابت الشرعية، من عقائد وأحكام ومقاصد.
  الثاني: الملاءمة الواقعية لمستجدات الحياة.
  وذلك لتحقيق الحماية السليمة للمجتمع؛ ولفتح النوافذ الصحية ليعيش الناس حياة طيبة بواقعية، وأن لا يترك أهل العلم والاختصاص هذه الأمور الخطيرة بيد من لا يفقه دين الله ومقاصد شرعه وأحكامه, أو للمنهزمين ثقافياً ومعنوياً من أبناء المسلمين أو يسلموها للواقع ليفرض حلوله, التي قد لا تكون وفق المصلحة الشرعية التي تكفل الخير للناس.

  إن هذه التوجهات والبرامج يجب أن تنتج عن علم صحيح بالشرع و إدراك غير موهوم لواقع المتغيرات الحياتية، فرصا وتحديات. فلا تشطح بمثاليات يشق على الناس إقامتها في واقعهم، ولا تخضع لواقع فتسايره على حساب مقاصد الدين وأحكامه الشرعية .
  إن المسارعة في تدارك الأمر باللقاء بين علماء الشريعة وبين المخلصين من المختصين في التغيير الاجتماعي، والأنظمة، والاقتصاد، والتربية، أمر في غاية الأهمية، للوصول إلى هذا الواجب الشرعي الذي لا يسع تأخيره أو تأجيل البدء فيه.

  إن من المهم إدراك أن أحوال الناس السلوكية والمعيشية - بغض النظر عن خيرها وشرها أو مصادماتها مع ما يدين الناس به- يمكن أن تتحول مع الزمن إلى "قيم" ومتطلبات أساسية، تطلب لذاتها بغض النظر عما تحققه، وحينئذ يصعب الترشيد فضلا عن المواجهة والتغيير.
  ولعل من البشائر, والحوافز لبذل الجهد, أن نذكر بأن الإسلام هو أسرع الأديان انتشاراً في العالم، ولله الحمد والمنة. وأن أكثر من يسلم في العالم، والغربي منه خاصة، هم من النساء، رغم الحملات الدؤوبة لتشويه الإسلام، وتشويه وضع المرأة فيه. وما ذلك إلا لشدة ما تعانيه المرأة الغربية، في واقع أمرها، من جور وعنت الحياة وفق المبادئ والأنظمة البشرية غير المهتدية بالهدي الرباني، ولظمئها إلى الحرية والكرامة الحقيقية في ظل شريعة رب العالمين
  ..


Benzer Konular

 1. ERKEK SEVERSE neler yapar....
  Konu Sahibi mewanım Forum İlginç Konular
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 16.Ağustos.2010, 18:42
 2. Kadın ve Erkek Arasındaki Farklılıklar ...
  Konu Sahibi Byn Dream Forum Erkekçe Forum
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 02.Şubat.2010, 14:06
 3. Gayri müslimle evlenmek
  Konu Sahibi DaĞLaRıN KıZı Forum İslamiyet
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Ocak.2010, 13:12

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •