Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Aileden Biri
  Üyelik tarihi
  10.Ocak.2009
  Mesajlar
  7,879
  Konular
  6308
  Aldığı Beğeni
  1
  Verdiği Beğeni
  0

  İşitme Kaybı

  İşitme Kaybı  HER ON KİŞİDEN BİRİNDE İŞİTME KAYBI VARDIR VE BU KAYIP NORMAL KONUŞMAYI VE ANLAYABİLMEYİ ETKİLER. AŞIRI SESE MARUZ KALMA İŞİTME KAYBININ EN SIK SEBEBİDİR. GÜRÜLTÜ SONUCU MEYDANA GELEN HASARA, İŞİTME SİNİRİ İLE İLGİLİ İŞİTME KAYBI DENİR.

  İşitmenin fizyolojisinde, herhangi bir ses kaynağı kulağa, titreşim veya ses dalgaları dediğimiz bir şekilde gelir ve dış kulak yolunda bu titreşim kulak zarına iletilir. Kulak zarındaki titreşimde orta kulakta üç adet bulunan küçük kemikçikleri titreştirerek, sesin iç kulaktaki mekanizmaya transferini sağlar. İç kulakta algılanan ses, işitme siniri dediğimiz liflerle beyne transfer edilir ve bu şekilde ses algılanır. Aşırı sese maruz kalma, işitme kaybının en sık sebeplerinden bir tanesidir, bu tür işitme kayıplarında genellikle gürültülü ortam, kişinin çalışma ortamı ya da kötü alışkanlıkları sebebi ile çok gürültülü ortamda müzik dinlemek gibi sebepler rol oynar. Bu tür işitme kayıplarına Nörosensoriyal işitme kaybı denir, yani işitme sinirinde oluşan harabiyetten kaynaklanan işitme kayıplarıdır. Bu tür işitme kayıplarının geri dönüşümü söz konusu değildir, bir ilaçla, cerrahi müdahaleyle ya da işitme aletleri kullanılarak, oluşmuş olan işitme kayıplarının geriye dönüşümü söz konusu değildir. Bu nedenle yapılması gereken, bu tür işitme kayıplarının oluşmasını engellemek ya da zaten bir işitme kaybı oluşmuş ise daha fazla ilerlemesini engelleyici bir takım tedbirler almaktır.

  SESİN ŞİDDETİ DESİBEL OLARAK ÖLÇÜLÜR, PEK ÇOK UZMAN 85 dB’DEN DAHA FAZLA SES MARUZ KALMANIN ZARARLI OLDUĞU KONUSUNDA HEMFİKİRDİR.

  Çok silik bir sesi 0 dB olarak kabul edersek, örneğin kütüphanede fısıltılı konuşma 30 dB, oda içerisindeki normal konuşma 60 dB, kamyonun trafikte çıkardığı gürültü 90 dB, rock müziği ya da disko ortamındaki 115 dB ve bir jet motorunun, uçağın çıkardığı ses de 140 dB tutmaktadır. Pek çok uzman 85 dB üzerindeki sesin bulunduğu ortamlarda, belirli bir süre geçirildikten sonra, işitme kaybı oluşabileceğini savunurlar. Bu açıdan özellikle gençlerde walkman kullanımı ya da rock konserleri, disko ortamlarında gürültüye bağlı işitme kayıplarına daha çok karşılaşılabilinir. Gürültü, işitme kaybının ötesinde başka bir takım mekanizmalarda da zararlar oluşturur, kişinin mide asidini yükseltir, sinirlilik hali yapar, işitme kaybının dışında kulakta tinnitus dediğimiz çınlamaya yol açabilir, kalp hızı ve kan basıncında artışlara sebebiyet verebilir.


  GÜRÜLTÜLÜ İŞ YERLERİNDE ÇALIŞAN KİŞİLER, İÇ KULAK HASARINDAN KORUNMAK İÇİN MUTLAKA KULAK TIKAÇLARI KULLANMAK ZORUNDADIR. GÜRÜLTÜLÜ İŞ YERLERİNDE ÇALIŞMA SÜRELERİNİN AYARLANMASI, KULAKLARIN KORUNMASI AÇISINDAN ÖNEMLİDİR. AYRICA BU İŞ YERLERİNDE ÇALIŞANLAR, YILDA BİR KEZ OLMAK ÜZERE ODYOMETRİK ÖLÇÜMLERE TABİ TUTULMALIDIR.

  Özellikle ticari ortamlarda, sanayi toplumunda, 85 dB üzerinde gürültüye devamlı olarak maruz kalınması durumlarında, işveren ya iş saatlerini kısıtlamaya gider ya da ortamdaki gürültüyü azaltmak için bir takım önlemler alır. Örneğin 90 dB için en fazla maruz kalma süresi 8 saat olarak düşünülmelidir, 95 dB için 4 saat, 100 dB için 2 saat olarak düşünülmelidir. Korunmuş bir kulak için, en fazla 115 dB’de 15 dakika bulunmak işitme kaybı oluşması için yeterlidir, bunun ötesi kabul edilemez. Hele ki 140dB gibi akustik travma yaratan çok şiddetli seslerde sürede önemli değildir, bu şiddette bir sese maruz kalındığında geri dönüşümü olmayan, nörosensoriyal işitme kaybıyla karşılaşılabilinir. 85 dB ya daha gürültülü ortamlarda çalışıldığı takdirde, kulak koruyucuları dediğimiz, kulak tıkaçları veya kulak maskeleri tavsiye edilmektedir. Tıkaç ya da kulak maskesi kulağa iyi oturduğu taktirde yaklaşık 15 ila 30dB koruma sağlar. Kulak tıkaçları daha çok alçak frekanslarda, yani pes tonlarda, kulak maskeleri ise tiz frekanslarda koruyucu etki sağlar. Kabul edilen bir diğer kriter de, kişi eğer 105 dB’nin üstündeki gürültülü bir ortamda çalışıyor ise hem kulak tıkacı hem de kulak maskesinin birlikte kullanılması uygundur. Çünkü bu kullanımda her birinin ayrı ayrı kulanılmasından daha fazla kazanç sağlanır. Gürültülü ortamlarda sesleri mümkün olduğu kadar kamufle edemiyorsak, çalışan kişilerin, çalışma saatlerini daha az olarak ayarlamakta fayda vardır.

 2. #2
  AFACAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Gelişen Üye
  Üyelik tarihi
  10.Temmuz.2011
  Mesajlar
  67
  Konular
  23
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0
  GÜzel tŞk ler

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •