Depremde ilk yardımın altın kuralları

Depremde ilk yardımın temel noktasını; depremzedenin davranışı oluşturuyor. Kural basit; kaçma imkânı yoksa sağlam bir eşyanın önünde cenin pozisyonuna geçmek. Peki, enkazdan çıkarılan depremzedeye ilk yardım nasıl yapılmalı, neden su içirilmemeli, vücuduna saplanmış bir nesne neden çıkarılmamalı?Deprem kuşağında bulunan Türkiye'de alınacak önlemler ve yapılması gerekenler ne yazık ki hep felaketlerle yüzleştikten sonra gündeme geliyor ve tartışma konusu oluyor. Bunlardan biri de ilk yardım. Hayat normal akışındayken verilmesi gereken ilk yardım eğitiminin önemi, felaket günlerinde daha iyi anlaşılıyor. Çünkü ülkemizde trafik kazalarında da sık sık tanık olduğumuz bilinçsiz ilk yardım uygulamaları, bazen daha büyük acılara neden olabiliyor. Ntvmsnbc, depremde hem kişinin kendisine hem de başkalarına yardımcı olabilmesi için ilk yardımın altın kurallarını acil tıp uzmanlarına sordu.

Öncelikle toplumda afet bilincinin yerleşmesi gerektiğini belirten Türkiye Acil Tıp Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Murat Ersel, Gölcük gibi büyük depremlerden sonra yapılan çalışmaların önemli ama yetersiz olduğunu söyledi. Doç. Ersel, "Afetin soğuk yüzü nedeniyle insanlarımız bunu unutmak ve bir kenara itmek gibi bir tutum içerisinde. Ancak depremle yaşayan bir ülke olarak afet eğitimi almak ve kişisel afet planı oluşturmak, afet bilincinin canlandırılması için gerekli. Temel ilk yardımı da içeren afet gönüllülerinin eğitimini sağlamak da bu bilincin önemli bir ayağı. Bu eğitim hem afetlerde hem de günlük hayatımızda çok büyük bir önem taşıyor" diye konuştu.

Yeditepe Üniversitesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı'ndan Dr. Feridun Çelikmen'e göre de ilk yardım Türkiye'de ihmal edilmiş önemli bir konu. Çelikmen, "Türkiye'nin deprem konusundaki en önemli sorunu kötü bina stoğu. Afet tıbbı ile ilgili alt yapı sorunu ve ilk yardım da diğer önemli noktalar. Afetlerde veya kazalarda ilk yardım konusunu aşmış ülkeler, ilkokullardan itibaren ilk yardım eğitimi veriyor. Bizde ise ilk yardım eğitimi yok denecek kadar az. Temelde bu tür yanlış yaklaşımlar yıllardan beri ülkemizde uygulanıp duruyor ve biz bu yüzden baştan kaybediyoruz" ifadesini kullandı.

İLK YARDIMIN İLK KURALI

Dr. Çelikmen'e göre ilk yardım süreci deprem anında kişinin kendisiyle başlıyor: "İlk yardımın ilk kuralı; eğer 30-40 saniye içerisinde bulunduğunuz yerden dışarı çıkma imkânınız yoksa 4. veya 5. katta iseniz; mutfak tezgâhı, buzdolabı, çamaşır makinesi, büyük mobilya gibi ağır bir eşya bulun, onun önünde yan yatarak cenin pozisyonuna gelin. Bu şekilde hayatta kalma şansınız önemli oranda artar. Böylelikle hem yaralanmaları en aza indirmiş hem de vücut ısısını korumuş olursunuz."

BEBEKLER VE ÇOCUKLAR NEDEN DAHA ŞANSLI?

"Enkaz altında vücut ne kadar küçültülebilirse yaşama şansı o kadar artıyor" diyen Çelikmen, enkaz altında kalan bebeklerin ve çocukların yaşama şansının büyük insanlardan fazla olduğunu belirterek, "Çünkü hipotermi, yani vücut ısısının düşmesi de önemli bir risktir. Bütün canlılar nasıl kış uykusuna yattıkları zaman büzüşerek kendilerin küçültmek ve vücut ısısını idareli kullanmak için uğraşıyorsa, enkaz altında da vücut hacmini küçültmek için cenin pozisyonunda durmaya çalışmak lazım" tespitinde bulundu.

Peki, enkaz altında kalan birine yardım etmek isterken nelere dikkat edilmeli. Dr. Feridun Çelikmen'in özellikle üzerinde durduğu nokta; enkazdan çıkarılan kişiye bir şey yedirilip içirilmemesi. Çelikmen bu davranışın hayati risk taşıdığını söyledi ve nedenini şöyle açıkladı:

ENKAZDAN ÇIKANA AĞIZDAN HİÇBİR ŞEY VERİLMEZ

"Özellikle kafa travmalarında kişide şuur kaybı varsa ve eğer siz O'na su içirirseniz, sıvının solunum yollarına kaçma riski oluşur, bu da depremzedenin boğularak ölmesine yol açabilir. O yüzden şuur kaybı olan kişiye ağızdan su dahil hiç bir şey verilmez. Enkazdan sağlam çıkarılan birinde şuur kaybı yoksa da asla meyve suyu gibi şeyler verilmez. Çünkü meyve suları potasyumdan zengin sıvılardır. Vücudun en küçük bir yeri dahi ezilse, ezilen dokulardan vücuda potasyum karışır ve potasyum, başta kalp olmak üzere birçok organ için ölümcül sonuçlara neden olur. Ama depremzedenin şuur kaybı veya şuur bulanıklığı yoksa ve bir yerinde ezik bulunmuyorsa, o zaman sadece bir miktar su verilebilir. Damardan sıvı verilecekse de sadece tuzlu su olan serum fizyolojik verilmelidir. Acil tıpta en önemli konulardan biri vücuda sıvı verilmesidir, biz ulaşabildiğimiz hangi organ olursa olsun oradan kişiye serum vermek durumundayız, çünkü bu mayi çoğu zaman hayat kurtarıcı oluyor, bunu verdiğinizde vücuttaki sıvı dengesini sağlamış oluyorsunuz."

EĞİTİMİNİZ YOKSA İLK YARDIM YAPMAYIN

"En temel kural; bilmeyenin ilk yardım yapmamasıdır" diyen Akdeniz Üniversitesi Acil Tıp Anabilim Dalı Uzmanı Dr. Aslıhan Yürüktümen de,"Çünkü yardım etmek isterken kişiye zarar verilebilir" diyor ve yapılması gerekenleri özetle şöyle sıralıyor:

"İlk yardım bilmeyen birinin depremzededen uzak durması gerekir. Bu, trafik kazalarında da çok sık rastlanan bir durum. Çünkü göçük altında kalan kişide ciddi yaralanma, ezilme olabilir. Onu usulüne uygun şekilde çıkarmak çok önemlidir. Dolayısıyla eğer ilk yardım bilginiz yoksa en doğru şey, müdahale etmemek, profesyonel yardıma ulaşmaya çalışmaktır. Uygun şekilde göçük altından çıkarılmış kişilerde sıvı açığı meydana geldiği için böbrek yetmezliği gelişmiş olabilir. Bunlara sıvı verilmesi gerekir ama bu, ağızdan değil, damar yoluyla verilmelidir. Eğer kış mevsimi ise bir de hipotermi gelişmiş, yani vücut ısısı normalin altına düşmüş olabilir. Onun için battaniye gibi bir şeyle ısı regülasyonu yapılmalı. Kanayan yara varsa temiz bir bezle üzerine bastırılmalı, kusuyorsa kusmuğun solunum yollarına kaçmasını engellemek için hasta yan yatırılmalı, bunun dışında da vakit kaybetmeden profesyonel yardım getirilmeli."

ÖNCE KENDİNİZİ GÜVENCEYE ALIN

"Enkaz altından çıkarılan depremzedeye ilkyardım yapmadan önce hem çevre hem de kendi güvenliğimizi sağlamak durumundayız" diye konuşan Türkiye Acil Tıp Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Murat Ersel ise enkazdan çıkarılan depremzedenin önce bilincinin değerlendirilmesi gerektiğini söyledi ve yapılacak ilk yardımı adım adım şöyle özetledi:

DEPREMZEDEYE ŞUUR KONTROLÜ YAPIN

"Öncelikle, 'nasılsın, adın ne' gibi sorularla depremzedenin şuurunun açık olup olmadığı kontrol edilmeli. Şuuru açıksa hastayı düz bir yere yatırarak omurga yaralanmalarına karşı özellikle boynunun iki yanı gömlek gibi bir şeyle desteklenmeli. Eğer bilinci yerinde değilse, başı geriye atmayacak şekilde boyun hareketsiz hale getirilmeli. Nefes alıp vermesine ve nabzına bakarak havayolu ve dolaşımın normal olup olmadığı kontrol edilmeli. Hava yolu açılması gerekiyorsa bu ancak profesyonel kişilerce yapılmalı ve hızla yaşam desteği uygulanmalıdır.

KANAMA VARSA, KONTROL ALTINA ALINMALI

Kanama varsa kanayan yerin üzerine temiz bir bezle basınç uygulayarak kontrol altına alınmalı.

ORGAN KOPMALARINDA YAPILMASI GEREKENLER

El parmak gibi bir organ koptuysa, kopan uzvu temiz bir su ile yıkamak ve nemli bırakmamak gerekiyor. Mümkünse kopan uzvu temiz bir poşete koymak, ayrı bir poşetin içindeki buz veya soğuk su ile birlikte en kısa sürede sağlık kuruluşuna yetiştirmek gerekir. Buz, kopan organın üzerine direkt temas ettirilmemeli.

BURUN VE KULAK KANIYORSA…

Burun kanaması varsa burun ucunu hafif sıkarak ve başı öne doğru eğerek kanama durdurulabilir. Kanın hastanın ağzına gelerek solunum yoluna aspire edilmemesi için başı bir miktar öne eğmek doğru yaklaşımdır. Kulak kanamalarında kanama yeri görülüyorsa, üzerine baskı yapılmalı. Eğer göze saplanmış bir yabancı cisim varsa kesinlikle çıkarılmamalı, en kısa sürede profesyonel yardım alınmalı. Ancak enkaz altında göze toz gibi bir yabancı cisim kaçtıysa bol su ile yıkanabilir.

DEPREMZEDE ŞOKTA İSE BACAKLARI HAFİF YUKARI KALDIRIN

Sık nefes alması, yüzünün çok soluk olması, parmak uçlarının ve dudaklarının morarması, nabzının çok yavaş atması dolaşım sıkıntısını gösterir ve kişi şokta olabilir. Bunun için önce düz bir yere yatırılıp 30 derece yapacak şekilde bacaklarının altına bir yükselti konabilir. Böylece uç noktalardaki kanın hayati organlara gitmesi sağlanabilir. Eğer depremzede şoktaysa mümkünse yalnız bırakılmamalı ve soğuktan korumak için üstüne bir örtü örtülmeli.

VÜCUDUNA DEMİR SAPLANMIŞSA ÇIKARMAYIN

Kazazedenin vücuduna demir, tahta gibi bir şey saplanmışsa onun da olay yerinde çıkarılmaması gerekir. Bu tür nesneler mutlaka hastanede ve ameliyathane ortamında çıkarılmalıdır. Çünkü nesnenin saplandığı yerin çevresinden büyük damarlar geçebilir ve vücut o anda pıhtılaşma sağlayarak kanamayı kontrol altına almış olabilir. Eğer nesne çekilirse aşırı kanamadan dolayı depremzede kaybedilebilir.

KIRIK-ÇIKIKLARI TESPİT EDİN

Kırık-çıkıklarda hayati tehlike yoktur ama ağrıyı kontrol etmek adına küçük bir tahta veya mukavva gibi sert bir malzeme ile kol ya da ayak iki taraftan sabitlenerek yine sağlık ekibinin gelmesi beklenebilir.