Çocuk ilk yardımı

Çocukluk çağında yaşanan yanıklar, suda boğulma, trafik kazası ve zehirlenme gibi önemli kazalar acil yardımı gerektirebilir. Bu yüzden ailelerin bilinçli bir şekilde, panik yapmadan ilk müdahaleyi yapması, olumsuz durumların yaşanması riskini en aza indirir.Hamileliğiniz sırasında bayılma, kanama gibi durumlar, çocuğunuz olduktan sonra da boğulma, zehirlenme gibi tatsız olaylar yaşama olasılığınız olabilir. Acil müdahale gerektirecek bu gibi durumlarda paniğe kapılabilir ya da hemen bir yakınınızı, doktorunuzu veya ilk yardım hattını arayabilirsiniz. Peki, böyle bir durumda soğukkanlı davranarak uygulayabileceğiniz ilk yardım teknikleri hakkında bir fikriniz var mı? Bu gibi durumlarda neler yapabileceğinizi Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktör Dr. Barış Mutluer sizler için anlattı. Benim başıma gelmez demeyin, ilk yardım konusunda mutlaka bilinçlenin...

ÖNLEMİNİZİ ÖNCEDEN ALIN
Çocukluk çağlarında yaşanabilen en önemli kazalar; trafik kazası, yanıklar, suda boğulma, zehirlenme ile besin ve yabancı madde yutulmasıdır. Her anne-babanın bu konularda önlem alması gerekir:

Büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar, düzenli olarak bir çocuk doktoru tarafından takip edilmelidir. Bu şekilde, olası bir ağır hastalık acil durumlara sebep olmadan erkenden teşhis edilebilir.

Aşılarının belirtilen düzende yaptırılması gereklidir.

Çocuklar taklit ederek öğrendiklerinden, onların önünde ilaç içilmemesi gerekir. Zira çocuk ilk fırsatta eline geçen bu ilaçlardan içmeye kalkışacaktır.

Tüm elektrik prizleri, güvenlik için çocuk kilitleriyle kapatılmalıdır.

Çamaşır suyu, kezzap, lavabo açıcılar gibi temizlik malzemeleri kesinlikle açıkta ve çocukların ulaşabileceği bir yerde saklanmamalıdır.

Araçlarda, 12 yaşından küçük çocuklar kesinlikle ön koltuğa oturtulmamalıdır. (Bebeğim ve Biz)

HAMİLELERDE ACİL DURUMLAR
Bayılma: Doğumu yaklaşmış bir kadının bayılması durumunda, sırtüstü değil, sol tarafına ve yan yatırılmalıdır.

İlk aylarda kanama: Hamileliğin 8. haftasında kanama nedeni, dış gebelik belirtisinden kaynaklı olabilirBu gibi bir durumda paniğe kapılmadan, kanama az da olsa vakit kaybetmeden derhal doktora gidilmelidir.

Düşük: Hamileliğin 23. haftası içinde görülebilen kanamaların bir başka sebebi de düşük yapılmasıdır. Böyle bir durumda belirtinin şiddetine göre ya doktora ya da sağlık kurumuna gidilmelidir.

Hamileliğin sonunda kanama: Hamileliğin 23. haftasından sonra yaşanabilecek ağrılı ya da ağrısız her tür kanama durumunda hemen doktora gidilmelidir.

Amniyon kesesi: Dölyatağında bebeği sarmalayan zar, normal koşullarda doğum başlangıcında yırtılır. Böyle bir durumda, bebeğin enfeksiyon kapmaması için acilen doktora gidilmesi gerekir.

ÇOCUKTA BUNLARA DİKKAT EDİN!
Genel olarak acil bir durumda şu belirtilerin olup olmadığına dikkat etmekte fayda vardır:

Çocuk her zamankinden farklı davranıyorsa

Normalden fazla uyuma eğilimindeyse

Devamlı bir huzursuzluk hali içindeyse

Çevresiyle ilgilenmiyor ve cevap vermiyorsa


Nefes almasında anormal bir hal varsa

Bebek, memeyi veya mamayı kabul etmiyorsa

Dudaklar ve cilt mavimsi bir renk almışsa sorun olabilir.

Yüksek ateşle bilinç bulanıklığı varsa bir sorun olabilir.

EVDE YAPILMASI GEREKEN MÜDAHALELER
Evde ilk yardım ihtiyacı olan biri için uygulayabileceğiniz metotlar şöyle:

Acil bir durumla karşı karşıya kalındığında soğukkanlılığı korumak ve acil yardım ekiplerine haber vermek gereklidir.

Çok yüksek ateşi olan bir çocuğa, ateş düşürücü verdikten sonra, ılık banyo yaptırmak uygun olacaktır.

Çocuk havale geçiriyorsa, düz bir zemine yan yatırıp başını hafifçe arkaya eğip havale durana dek beklemek gerekir.

Çocuk ilaç ya da temizlik malzemelerinden içtiyse, zaman kaybetmeden acile gidilmesinde fayda vardır. Kesinlikle kusturmamak gerekir, çünkü asitli madde alımı olmuşsa geri çıkarken tekrar yakacaktır.