İngiltere Kalp Vakfı, ilk yardım konusunda bugüne kadar önerdiği yöntemlerde kayda değer bir değişikliğe gidiyor. Birini hayata döndürmek için yapılan ağızdan ağıza solunum da bunlardan biri.Hayat öpücüğüne artık gerek olmadığı mesajı, eski futbolcu Vinnie Jones'un rol aldığı bir televizyon reklamıyla kamuoyuna duyuruluyor.

İngiltere Kalp Vakfı, ağızdan ağıza solunumun birçok insana itici ve hastalık kapma korkusuyla kaygı verici geldiğini söylüyor. Vakıf, kalp krizi geçirdiğinden şüphelenilen birinin göğüs bölgesine bastırarak müdahale etmenin en ideal yol olduğu mesajını yaygınlaştırmayı ve ilk yardım konusunda kamuoyunu daha bilgili ve faal hale getirmeyi umuyor.

İngiltere'de yaklaşık 2 bin kişiyi kapsayan yeni bir anket, kamuoyunun yarısının ilk yardım müdahalesinden kaçındığını ortaya koydu. Ankete yanıt verenler, hayat öpücüğü uygulamanın iticiliği ya da zorluğunu belli başlı kaçınma nedenleri arasında sayıyor.


HAYAT ÖPÜCÜĞÜ YERİNE DÜZENLİ KALP MASAJI ÖNERİLİYOR
İngiltere Kalp Vakfı yetkililerinden üst düzey kardioloji hemşiresi Ellen Mason, tecrübeli biri tarafından gerçekleştirilen ağızdan ağıza solunumun yerini hiçbir şeyin tutmayacağını, fakat bu konuda eğitim almamış bir kişiye en ideal yardım şekli olarak göğüs çeperine bastırmayı tavsiye ettiklerini söyledi.

Ellen Mason, İngiltere'de her yıl 30 bin kişinin kalp krizi geçirdiğini ve bu vakaların en az yarısının başkalarının yanında gerçekleştiğini belirtiyor. Fakat buna rağmen, sıradan insanların panik yaşayarak ilk yardımdan kaçındığını bildiren İngiltere Kalp Vakfı, olabildiğince çok sayıda kişiyi ambulans gelene kadar ilk yardıma girişmekten korkmamaya davet ediyor.