Bayılma Durumunda Neler Yapılmalıdır?


Kalp vuruşlarının soluk alma hareketlerinin gerçekten ya da görünüşte durmasıyla meydana gelen bilinç kaybına "bayılma" denir. Sinir sistemi çok duyarlı olanlarda bayılmalara daha çok rastlanır. Aşırı heyecan korku tartışma güneş çarpması tiksindirici kokular diş çekilmesi kan görmek çok keskin bir sancı ağrı gibi durumlar bayılmalara yol açabilir. Bayılmadan önce baş döner gözler kararır karında bir boşalma olur. Çok kez kulaklar da çınlar. Hasta ayakta duramayacak hale gelir. Beyinden kan çekilir.

Bunun sonucu olarak yüz de sararır. Nabız duyulmayacak kadar yavaş atmaya başlar. Eller soğur dudakların kırmızılığı kaybolur. Buna karşılık alın ve yüz soğuk soğuk terler. Sonunda hasta kendini kaybederek düşer. Hasta birkaç dakika içinde yavaş yavaş ayılır kendine gelir. Önce yüzün rengi düzelir kalp vuruşları dolgunladır. Hasta derin bîr uykudan uyanırmış gibi bilincine kavuşur.

Bayılan bir kimseyi ayıltmak için hastayı açık havaya çıkarmalıdır. Hastanın başının altına bir yastık konmalıdır. Ancak başın omuzlardan daha aşağıda kalmamasına da dikkat edilmelidir. Kanın başa doğru akmasını kolaylaştırmak için ayakların yukarıya kaldırılması da yararlıdır. Bu arada kan dolaşımına engel olabilecek kuşak kemer boyunbağı korse vb. gibi giyim eşyaları da gevşetilmeli ya da büsbütün çıkarılmalıdır.

Hastanın yüzüne soğuk su serpmeli aynı zamanda eter yoksa sirke koklatılmalıdır. Dilin arkaya kaçarak boğazı tıkaması önlenmeli bir mendil ya da varsa bir pensle dışarı çekilmelidir. Bu tedbirler alınmakla birlikte bayılmanın asıl nedenini araştırmak ileride gelecek daha kötü durumu önlemek esas kural olmalıdır.