Patatesler
Patatesleri fırında daha hızlı pişirmek için, önce 10 dakika tuzlu suda kaynatın, sonra çok sıcak fırında pişirin.
Salçanın küflenmemesi için
Salçayı cam bir kavanoza koyup üzerini zeytinyağı ile örterek küflenmesini önleyebilirsiniz.
Daha lezzetli patlıcanlar için
Patlıcanları pişirmeden önce tuzlayın ve bir süre bekletin. Daha sonra soğuk sütten geçirin ve kurulayın. Patlıcanlar daha lezzetli olacaktır.
Mayonez yaparken
Evde mayonez yaparken, zeytinyağı yerine susam yağını tercih edin. Mayonezin bozulmadığına şahit olacaksınız.
Domates, şeftali ya da armut soymak
Domates, şeftali ya da armut soymanın en etkili yolu, 1 dakika kaynar suda tutup, sonra 1 dakika soğuk suya daldırmaktır. Kabukları hemen çıkacaktır.
Kaşar peynir ve gravyer peyniri kuruduğunda
Kaşar peyniri ve gravyer peynirini kuruduğunda sakın atmayın. Rendeleyerek çeşitli yemeklere kullanabilirsiniz. Ayrıca kaşar peyniri bir süre sütün içinde bekletirseniz yumuşadığını göreceksiniz.
Kültür mantarlarını saklamak için
Satın aldığınız kültür mantarlarını kese kağıdında ağzı kapalı olarak buzdolabının sebze bölümünde saklayabilirsiniz. En az 2-3 gün tazeliklerini kaybetmezler. Mantarları hiç bir zaman plastik torbada muhafaza etmeyin çünkü yapış yapış olurlar.
Soğan doğramak

Soğan doğrarken gözünüzün yaşarmasını en aza indirmek için, kök bölümünü en son kesin.Ayrıca ağzınızda bir parça taze ekmek tutmak da, soğandan çıkan gazıngözlerinize ve burnunuza gelmesini önleyecektir.
Sucukları saklarken dikkat
Sucukları serin bir yere asmak yetmez. Zamanla üstlerini beyaz bir küf kaplar. Bunu önlemek için zaman zaman sucukların üstünü yarıya kestiğiniz bir limonla silin.
Lahana ve karnabahar pişirirken
Lahana ve karnabahar pişirirken çıkan kokuyu önlemek istiyorsanız tencerenin kapağına bir dilim ekmek koyun.
__________________