hem aslan hem kaplan! liger

Hem AsLan, Hem KapLan Gücünde. İşte LİGER!!!

O büyük kediler familyasının en dev üyelerinden biri. Hem kaplan gibi çizgileri hem de aslanlardan aldıkları noktaları vardır. Ayakta durduklarında 4 metre kadar olabilirler. Kimlerden mi bahsediyoruz? Tabii ki Liger***8217;lardan...

Liger, aslan ile kaplanın çiftleşmesinden ortaya çıkmış. ***8216;Aslanın ana vatanı Afrika, Kaplanın ana vatanı Asya ise nasıl çiftleştiler?***8217; sorusunu duyar gibiyiz. Elbette laboratuarda üretilmediler. 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana bu hayvanların doğal bulundukları yerlerden ayırılıp hayvanat bahçeleri ya da sirkler gibi merkezlerde bir arada tutulmalarının sonucunda Ligerler dünyaya gelmişler. Sonradan, doğal olmayan yollarla dünyaya ***8216;merhaba***8217; demiştir ama büyük kediler familyasının en dev üyesi odur.
Ortalama bir erkek aslan 250, bir erkek kaplan 220 kilogram olarak yaşamlarını sürdürürken, aslan baba ile kaplan anneden doğan Liger***8217;ların vücudunda büyümeyi durdurucu bir şey bulunmaz ve ölene kadar büyüyüp serpilebilme ****bolizmasına sahiplerdir. ***8220;Hadi canım, ne kadar büyüyebilir ki***8221; diye soranlara örnek verelim: Sibirya kaplanı'nın iki katı büyüklüğüne erişebilirler...
Bazen bir aslan gibi kükreyip kaplan gibi puflayabiliyorlar. Büyük kediler arasında yer alan bu türün erkekleri neredeyse bir aslan ve bir kaplanın toplam kilosu kadar ağır. Günde yaklaşık 13,5 kilogram çiğ et tüketiyorlar.
Bugün dünyada 30 kadar liger yaşıyor. Bu hayvanın nesli tehlikede değil. Çünkü aslında zoologlar ve diğer bilim adamları ligeri bir tür olarak bile kabul etmiyor.