YÜKSEKOVA GENÇLİK MERKEZİ PROJESİ
( 2010 - 30 - 0681 )

Proje Yürütücüsü : Yüksekova Köylere Hizmet Götürme Birliği
Proje Türü : Sosyal Içerme
Proje Bütçesi : 180.000 TL
Proje Süresi : 12 Ay
Proje Amacı : Yüksekova ilçesinde köyden kente göçmüş terör mağduru, kenar mahallelerde yaşayan ancak maddi imkansızlıklardan dolayı eğitim ve öğretim faaliyetlerinden yeterince yararlanamayan öğrencilere destek sağlanması, istenilen düzeyde eğitim almasına yardımcı olunan öğrencilerin üniversitelere yerleşmelerini, il dışında ve il içinden iyi liseler kazanmalarını sağlayarak ilin sosyal ve kültürel düzeyinin arttırılması, bu çerçevede ilçe merkezinde bir etüt merkezi oluşturularak ücretsiz sınavlara hazırlık eğitimlerinin verilmesi.
Proje Faaliyetleri : Geçlik merkezi oluşturulması, masa tenisi, futbol, resim, ebru kursu, fotoğrafçılık vb. kültür, sanat ve spor kursları ,kültür, sanat ve spor etkinlikleri kapsamında, müzik,şiir dinletisi, sergi düzenlenmesi.Spor turnuvaları, düzenlemek, mesleki eğitim,beceri kazandırma kurslarının düzenlenmesi kapsamında fidan yetiştiriciliği kursu ile istihdama yönelik çalışmalar yapmak, ilköğretim, ortaöğretim ve LGS,LYS sınavlarına hazırlanan öğrencilere etüt imkanları sunma, bilgilendirme ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetler yapılması.

Projenin Sonuçları: Yüksekova ilçesinde bir adet etüt merkezi ve bir adet gençlik merkezi oluşturuldu. Etüt merkezinde 300 öğrenci LGS,LYS kurslarına katılarak üniversiteye hazırlandı. Gençlik merkezinde gerçekleştirilen sportif aktivite, kültürel kurslara ve kültürel etkinliklere mahalleden ve ilçeden toplam 8000 kişinin katılımı sağlandı. Proje kapsamında mahalle halkına yönelik aile içi şiddetle mücadeleye yönelik, kadın haklarına ilişkin bilinçlendirmeye yönelik ve aile içi iletişimi konularında bilgilendirme bilinçlendirme faaliyetleri yapıldı.
Yararlanıcı Kişi Sayısı : 8 300 kişi
Proje Koordinatörü : Fettah TEKİRDAĞ