Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Kılıç, hareketli bir yaşamın, sağlıklı olmanın ön koşullarından birisi olduğunu belirterek, spor yaparken kullanılan malzemelerin içinde en önemlisinin ayakkabı olduğunu söyledi. Yapılan sportif aktiviteler sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar olduğunu belirten Prof. Dr. Alper Kılıç, "Kişi genel bir sağlık kontrolünden geçmeli ve bu kontroller periyodik olarak tekrarlanmalıdır. Yaşa, cinsiyete ve vücut yapısına uygun spor dalı seçilmeli, spor dalına ve harcanan enerjiye uygun beslenme ve sıvı alımı sağlanmalıdır" dedi.

Yürüme sırasında ayaklara vücut ağırlığının 3 katı yük biner
Yapılacak spor dalının kurallarının mutlaka bilinmesi, spor yapılacak ortam, zemin, iklim ve hava koşulları gözönüne alınması gerektiğini belirten Kılıç, "Spor yaparken kullanacağımız malzemeler arasında belki de en önemlisi spor ayakkabılarıdır. Çünkü ayaklar vücut ağırlığının yanısıra, hareket sırasında çok değişik yönlerde yüklenmeler ve zorlanmalarla karşılaşırlar. Yürüme sırasında ayaklara binen yük vücut ağırlığının 3 katı kadarken, koşma sıçrama hareketleri sırasında bu rakam 5-6 kata kadar çıkmaktadır. Sağlıklı bir ayakta; ayağı uzunlamasına ve enlemesine kateden 2 adet ark vardır. Bu arklar hareket ve yüklenmeler sırasında esneyerek, en iyi yük dağılımını ve tutunmayı sağlarlar. Ayrıca, spor yaparken ayak parmaklarının da çok hareketli olduğunu unutmamak gerekir" dedi.

Prof.Dr. Alper Kılıç'a göre spor ayakkabı alırken bunlara dikkat!


  • Ayakkabı ayağı tam kavramalı, ne sıkı, ne de bol olmalıdır.
  • Ayakkabının iç tabanı ayağın doğal arklarını desteklemeli, ayakkabı iyi havalanmalı, teri kolayca uzaklaştırmalıdır.
  • Ön kısmı ayak parmaklarının hareketlerine izin verecek kadar esnek olmalı,
  • Ayağı kavramada, istenilen ayarı yapabilmek için, bağcıklı ayakkabılar tercih edilmeli,
  • Hafif olmalı ve enerji sarfiyatını azaltmalı,
  • Tabanı ayakkabının en önemli parçasıdır. Her spor dalı için ayrı özellikler göstermekle birlikte, özellikle topuk tarafı yastıkçıklı, darbeyi emen özellikte olmalı,
  • Her spor dalı için o sporu yapmaya müsait ayakkabı kullanılmalıdır.