Hamileliğiniz süresince benimsenen beslenme düzeniniz, bebeğinizin sağlığını önemli ölçüde etkiler. Yapılan son araştırmalar, bu etkinin süresinin sanıldığından çok daha uzun olduğunu, yetersiz ve sağlıksız beslenmenin ise, ileride bebekte kronik hastalıklara yol açtığını ortaya koyuyor.

Hamileliğinizde doğru ve dengeli beslenmelisiniz, çünkü bu bebeğinize yapacağınız ilk ve en önemli yatırım olacaktır. Hamileliğiniz boyunca bilinçli beslenmeniz, bebeğinizin sağlığı üzerinde bir ömür boyu sürecek etkiler bırakır. Bunun tersi beslenmenize dikkat etmezseniz, bebeğinizde bazı anomaliler oluşabileceği gibi, ileri ki yaşamında çeşitli kronik hastalıklara da yakalanma olasılığını arttırır. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarıyla, beslenme ve diyet uzmanları, annenin alacağı kilonun ne fazla ne de çok az olması gerektiğini, ikisinin de sorunlara yol açabileceğini önemle vurguluyor.

Takip hamilelikten önce başlıyor

Yetersiz ve dengesiz beslenme, hem anneler hem de bebekler için pek çok risk oluşturabiliyor. Peki, toplumumuzda anne adayları bu konuda ne kadar bilinçli? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yıldız Tunçay: “Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar artık bunu planlayarak yapıyor ve en az iki ay öncesinden uzman doktorlara başvuruyorlar. Bu başvuru sırasında yapılan muayenelerde onların sağlık durumlarıyla ilgili her türlü bilginin yanı sıra, beslenme düzenlerine ait ayrıntılar da alınıyor. Genel sağlık durumu değerlendirildikten sonra, onlara özel bir beslenme planı çıkarılıyor. Özellikle çok kilolu, çok zayıf ya da vejetaryen kişilerin beslenmesi üzerinde önemle duruluyor. Olabilecek sorunlara karşı tüm önlemler baştan alınıyor, çünkü hamileliğin sağlıklı yürümesinin önemli bir koşulu da, annenin sağlıklı beslenmesi ve tabii bebeğin sağlıklı gelişmesi." diyor.

Günümüzde ileri yaş gebeliklerine de oldukça sık rastlandığını ve bunlarda da mutlaka gizli şeker taraması yapıldığını söyleyen Op. Dr. Tunçay, eğer herhangi bir sağlık sorunu yoksa, kadınlara hamile kalmadan iki ay önce folik asit takviyesi yapılmaya başlandığını ve koruyucu amaçla günlük 400 mikrogram folik asit takviyesinde bulunulduğunu da sözlerine ekliyor.

Beslenmenizi doktorunuzla planlayın

Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak, hamilenin bir beslenme uzmanı tarafından takip edilmesinin, tüm toplum sağlığını etkileyen çok önemli bir koruyucu hekimlik uygulaması olduğunu söylüyor. Talak’a göre, ideal olanın 12. haftadan itibaren bir diyetisyene başvurulması ve anne adayının ayrıntılı bilgileri alındıktan sonra, ayda bir kontrollerle tüm hamileliğinin izlenmesi. Şengül Sangu Talak, bu takiplerde amaçlarının tüm besin grupları açısından zengin bir beslenmeyi ön plana çıkarmak ve hamilelik boyunca ihtiyaç duyulan, minerallerden vitaminlere, tüm besin öğelerinin alınmasını sağlamak olduğunu da sözlerine ekliyor.

Uzmanlara göre, hamileliğin boyunca almanız gereken enerji miktarı 2200–2500 kalori civarındadır. Doktorunuzun ve diyetisyeninizin size tavsiye ettiği kadar süt grubu, et grubu, sebze ve meyve grubu, ekmek ve tahıl grubu ve yağ grubu gibi başlıca besin gruplarının hepsinden tüketmelisiniz. Bu dönemde, kalsiyum, demir ve çinko gibi minerallerin, B12, A, C ve D vitaminlerin ve folik asit tüketmenizin önemi de artıyor. Bu mineral ve vitaminleri tükettiğiniz gıdalardan alabileceğiniz gibi, doktorunuzun vereceği besin takviyeleriyle de alabilirsiniz.

Aşırı bulantınızı sorun etmeyin

Aşırı bulantı ve kusma, annelerin hayatlarının en güzel dönemlerinden birisi olan hamileliğin tadını çıkarmasının önünde duran önemli engellerden biri olabiliyor. Nedeni kesin olarak bilinmeyen ve “Hiperemezis Gravidarum” olarak adlandırılan bu bulantı ve kusmalar, 1000 anne adayından 1–10 kadarında görülebiliyor. Genellikle sabahları daha şiddetli olan bulantılar için uzmanların önerisi, uyandıktan sonra yataktan kalkmadan önce, kraker gibi kuru ve tuzlu besinler tüketerek bir süre beklemek. Öğün sayısını arttırmak, sık aralıklarla yemek, mide bulantısını tetikleyen kokulardan uzak durmak ve yemek aralarında yeterli sıvı almak da uzmanların bulantıdan şikâyeti olan anne adaylarına verdiği diğer önerilerden.

Beslenmeniz için öneriler…

Sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz ve sağlıklı bir bebeğe sahip olmanızda, bilinçli beslenmenizin önemi büyüktür. Bunun için, her zaman, uzmanların önerilerine kulak vermelisiniz.

Bunları yapın!

• Zengin kalsiyum kaynağı içeren süt, yoğurt ve peyniri sık sık tüketin.

• Her gün 1 adet yumurta ya da 1 porsiyon etli sebze, kuru baklagil yemeye özen gösterin.

• Kuru baklagil ve bulgur karışımı yemekleri, C vitamini açısından zengin olan sebze ve meyvelerle beraber tüketin.

• Zengin vitamin kaynağı olan taze sebze ve meyveleri düzenli olarak her gün yiyin.

• Sebzelerin, makarna ve kuru baklagillerin haşlama sularını dökmeyin, bunları değerlendirin.

• Şeker yerine demir açısından zengin olan pekmezi seçin.

• Yiyecekleri hazırlarken ellerinizin temizliğine büyük özen gösterin. Sebze ve meyveleri iyice yıkayın, gerekirse sirkeli suda bekletin.

Bunları yapmayın!

• Kansızlığı önlemek amacıyla yemeklerle birlikte çay içmeyin, eğer çok içmek istiyorsanız yemekten 1–2 saat sonra ve açık olarak içmeyi tercih edin.

• Hazır meyve suları, kolalı ve gazlı içecekleri mümkünse hiç tüketmeyin. Taze meyve suyu yerine, meyvenin kendisini yemeyi seçin.

• Çiğ ve füme et ve balıkları, katkı maddeleriyle hazırlanmış salam, sucuk ve sosisleri, hatta hazır gıdaları yemeyin.

• Kafeinli içecekleri (kahve ve çay) günde en fazla 2 bardakla sınırlayın, mümkünse hiç içmeyin.

• Sigara ve alkolü tamamen unutun. Sigara dumanı olan yerlerde bulunmayın.