Tüm diyet listelerinde kahvaltı için “1 dilim kepek ekmeği” önerilir, beyaz ekmekten kesinlikle uzak durmamız gerektiği söylenir. Peki neden? Evet, beyaz ekmek kilo aldırır ama neden aldırır?

Son günlerde Nöroloji Uzmanı Güçlü Ildız’ın “Ah şu beynimiz” isimli kitabını okuyorum ve her sayfasında hayrete düşüyorum. Gerçekten ah şu beynimiz ve ah şu vücudumuz dedirten ilginç bir yapıya sahibiz.

Beyaz ekmeğin neden kilo aldırdığını ve diyet yaparken uzak durulması gerektiğini Güçlü Ildız öyle güzel anlatmış ki hemen sizinle paylaşmak istedim.

Un; kepek ve özden oluşuyor, doğal rengi ise kahverengi. Unun rengini beyazlatmak için çeşitli işlemlerden geçiyor sonucunda öz ve kepeğini kaybediyor. Beyaz ekmek yediğimizde, normal şartlarda vücut; ekmeği eritebilmek, faydalı bölümlerini alabilmek için ihtiyaç duyduğu maddeleri ekmeğin özünden karşılıyor ancak işlenmiş unda öz olmadığı için diğer besinlerden aldığımız vitamin ve minerallerden faydalanıyor. Bu durumun sonucunda dengesiz beslenme, yetersiz vitamin alımı ortaya çıkıyor. Vücudun sağlığını koruyabilmesi için gerekli mineral, vitamin desteği sağlanmadığı için daha fazla yemek yeme isteği duyuyoruz ve kısa sürede acıkıp yemek yiyoruz. Tabii ki daha fazla yemek ve özellikle de beyaz ekmek yemek ideal kilo hayalimizden bizi uzaklaştırıyor.

En sade haliyle anlatmaya çalıştığım “beyaz ekmek kilo aldırır” konusunun birçok kişi için faydalı olmasını umuyorum. Meşhur diyet listelerindeki “1 dilim kepek ekmek” şartını daha iyi anladığımız için beyaz ekmek yememeye karşı güçlü bir sebebimiz olduğunu düşünüyorum.

Arzu Karabulut