Hedefi dolarak değil duyarak doymayı sağlamak olan hipnoz ehil ellerde üç ayda 10 kilo verdirmeyi vaat ediyor.

Hipnoz ile nasıl ne kadar sürede zayıflanır? Hipnoz kimlere uygulanabilir? Hipnoz ile birlikte diyet de yapmak gerekir mi? Tüm bu soruların yanıtlarını Hipnoz Uzmanı Dr. Ali Özden Öztürk pudra.com’a veriyor.

Hipnoz nasıl zayıflatır?

Hipnoz ile zayıflama yediğinin farkına vararak vardığı ile kanaat ederek duyum ile doyuma ulaşarak oluyor. Yemeğe taktığımız belirli isimler bizim için çok önemli. Mesela hayatımızda yeme ile bağdaştırdığımız birçok isim vardır: acı tatlı ekşi tuzlu sıcak soğuk ılık sert yumuşak ham olgun... Aslında bunlar bizim insanlara verdiğimiz payelerdir: Ne kadar olgun bir insan çok sert bir adam bu bana tuzluya mal oldu suratını ekşitti gibi.

Duygularımızı kayıtlı olan belirli hislerimizle ifade ediyoruz. Hipnoz ile kilo verme sırasında kişilerin kendi hayatlarındaki haz duygusunu artırdığınızda günlük yaşantılarında da daha ılımlı daha sakin daha verimli olmalarını sağlıyorsunuz. Bu da hipnozun kazandırdığı moral desteği ve hayatta tatmin olmayı sağlayan ikinci kazancı.

Hipnoz ile zayıflama yöntemi kimlere uygulanabilir?

Önce teşhis konulur sonra teşhisin gereği olan tedavi uygulanır.

* Herhangi bir hormonal sorun varsa
* Beslenme davranışında problem varsa
* Kişiyi hayat standardında yemeye iten unsur varsa bunlar göz önüne alınır.


Bu üç perspektif içinde değerlendirdiğimiz hastaya bunların kombinasyonu ile ya da hangisi önemliyse ona yönelik olarak yardımcı oluruz. Örneğin beslenmeye iten davranışlarında problem varsa nelere kızdığında neleri yediğini tespit ederek onun çözümünü buluruz.
Yeme alışkanlıklarında tercih etmesi gereken şeylere yönelik daha çok hoşlanma duygusu hissetmesini sağlarız.

Mesela tatlıya çok ilgi duyup beslenme alışkanlığında tatlıyı seçen bir insanın ailesinde diyabet unsuru olup olmadığını konuşmak gerekir. Teni kuru ya da çok terli olan kilolu bir insanın tiroit durumunu göz önüne almak lazım. Hırslandığında kızdığında yiyen bir insanın aslında ağzına alıp çiğnediğinin kızdığı kişi olduğunu fark etmesi gerekir. Ağzına alıp çiğnemek yerine o kişiyle sorununu çözmesi gerektiğini empoze ederiz.

Yeme alışkanlığının sebebine yönelik olarak duygularını değiştirdiğinizde bir de severek yemesini sağladığınızda sorunu çözmüş olursunuz.

Kilolu olan kişilere sorununun tedavisinde gerektiğinde farmakolojik destek vermek gerekir. Mesela tiroit fonksiyonları sorunu ya da hormonal değişiklikleri varsa onlara yönelik tedavi de uygulanması gerekir.

Hipnoz ile ne kadar sürede zayıflanır?


Bir tedavi programı içinde temel olarak üç ayda 10 kilo verme ritmini yaklaşık 7 seansa yayarız. Başlangıçta haftalık periyotlarda kilo vermesini takip edip verimlilik varsa 15’er günlük aralarla takip ederek verimlilik devam ediyorsa bir aylık periyotta takip ederek uygularız. Kişi isterse aldığı haz ile doyar. Mühim olan kazandığınız o yetiyi kullanma ihtiyacı duymanız.
Kendi bedeninizde meydana gelen bu değişimi zevk alarak sürdürmeyi hayat boyu tercih ederseniz sağlıklı bir beslenme sistemi içinde kilonuzu korur ya da gerektiğinde verirsiniz. Duygusal tatminin olduğu yerde kilo geri alımı mümkün olmaz. Ama besinleri sınırlarsanız özlem duyduğunuz şeyi daha sonra daha fazla yer ve kilo alırsınız. Ama hipnozla bu mümkün değildir.

Hipnoz ile zayıflamak isteyen kişinin diyet yapmasına gerek var mı?

Elbette belli diyetetik özelliklere uymak gerekir. Yediğiniz yağ şeker ya da protein grubunun önemini bilmelisiniz. Hipnoz ile aşırı karbonhidrata yüklenmiş bir insanın zayıflayacağını söylemek mümkün değil. Ama önemli olan kişinin tabağındaki özelliklerden haz alıp doyuma ulaşmayı öğrenmesidir. Gram olarak sınırlamalar getirmek yerine arzu ettiğinde haz alıp doyuma ulaşmasını telkin ederiz. Hayatında kullandığı doğal beslenme sistemleri içinde düzenleme yaratırız. Önemli olan kişinin dolarak değil duyarak doymasını sağlamaktır.

Hipnoz ile zayıflamada uzmanı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Bu konuda deneyimli olan kişileri tercih etmek lazım. Hipnozu kullanacak kişinin mutlaka hekim klinik psikolog veya psikolojik yaklaşımları iyi bilen bir hekim olması gerekir. Hipnoz ancak bilen kişinin elinde olduğunda yararlıdır.

__________________