Türkiye***8217;de her gün 1 kadın hayatını kaybediyor. Doğuma bağlı nedenlerden, oluşuyor bu ölümler. 3 ten fazla hamilelikler bebek ölümü üç buçuk katı artıyor.
Birleşik Milletler Nüfus Fonu, Aile Planlaması Hayat Kurtarır, sloganı ile ***8220;Doğum aralıkları en az 2 yıl olmalı***8221; diye yola cıktılar.
BM***8217;de yapılan bir araştırmaya göre, aile planlaması tüm dünyanın sorunu. Yapılan araştırmada, dünyada iki yüz milyon kadın, aile planlamasının anlamını bilmedikleri ve buna bağlı olarak, her sene yirmi üç milyon istenmeyen gebelik yaşanıyor. Yirmi iki milyon kürtaj, yüz elli bine yakın gebeliğe bağlı anne ölümü, 1,4 milyon bebek ölümü gerçekleşiyor.
En fazla bebek ve anne ölümleri, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde görülüyor
Yapılan araştırmada Türkiye***8217;nin durumu pek iyi değil.Türkiye***8217;de her gün bir kadın doğuma bağlı nedenlerden hayatını kaybediyor.

Doğum sırasında annenin hayatını kaybetmesi durumunda bebeğin ölüm riski de 8 kat artıyor.


  1. Anne Sağlığı

BM Nüfus Fonunun vizyonunun, aile planlamasını tüm dünyaya yayıp, çocuk sahibi olma seçimi ve sayısını, anne-babanın birlikte vermesini sağlamak. Ve aile planlamasının yılda 175 bin kadının hayatını kurtaracağı öngörülüyor.