Gebe olduğundan şüphe eden birçok kadının ilk yaptığı gebelik testi, hemen bir eczaneye gidip gebelik testi almaktır. Eczaneden alınan gebelik testleri hem daha ucuz hem de kendi başınıza kolayca yapabileceğiniz bir yöntemdir. Bunun yanında son derece özel bir gebelik testidir. Zira bu tür gebelik testlerinin sonucunu sadece siz bilebilirsiniz, sizden başka kimse öğrenmez. Çoğu kadın için bu durum çok önemlidir. Zira çoğu kadın gebe olup olmadığını ilk kendi öğrenmek ister ve bazı durumlarda da kimsenin sonucu öğrenmesini istemez.
Yalnız evde yapılan bu tür gebelik testleri her zaman doğru sonuçları vermeyebilir. Hatalı sonuçlar veren gebelik testleri kadınlarda hem psikolojik hem de fiziksel açıdan travmalara sebep olabilir. Bu sebeple gebelik testlerini kullanırken oldukça dikkatli olunmalıdır.
Gebelik testi nasıl yapılır?
Gebelik testlerinin kendine özgü özellikleri vardır. Bu sebeple eczanelerden alınacak olan gebelik testleri mutlaka kullanma talimatına göre kullanılması gerekir.
Gebelik testinde uygulanacak en kolay yöntem, bir kabın içine konacak idrarın içine gebelik testi çubuğunu koyup bir süre beklemektir. Belli süre sonunda çubukta çıkan çizilere göre gebe olma durumu veya gebe olmama durumu değerlendirilir.


Gebelik Testi En Erken Ne Zaman Sonuç Verir?

Gebelik testinden sonuç alabilmek için yumurtlamadan sonra 8***8211;9 gün uygundur. Lakin yumurtlamanın geç gerçekleşmesi sebebiyle bazen negatif sonuçlar çıkabilir. Yani bu günlerde yapılan gebelik testlerinden negatif sonuç çıkması, gebe olunmadığı anlamına gelinmez. Bu sebeple garanti sonuç süresi için, adet döneminin beklenmesi ve adet gerçekleşmezse gebelik testinin yapılması daha garanti sonucu verir. Adet geciktiği zaman gebelik testi yapıldığında sonuç yine negatif çıkarsa, 1hafta sonra gebelik testi tekrar yapılmalıdır.
Gebelik Testi Nasıl Yorumlanır?
Piyasada birçok marka ile karşınıza çıkan gebelik testleri vardır. En doğru sonucu alabilmek için gebelik testinin kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyup, dikkatlice uygulamalısınız. İdrar testi ile yapılmış olan gebelik testlerinin sonucunda genelde 3 pencereye bakılır. Bu pencerelerden birine idrar damlatılır ve diğer iki pencereden de gebelik testinin sonucu görülür. Bu iki pencereden biri testin doğru yapılıp yapılmadığını gösterir, diğer pencere ise gebelik testin pozitif ya da negatif sonucunu gösterir.