Hamilelikte Ne Kadar Kalori AlınmalıKalori bir ısı ünitesidir. Vücut bir makine gibi çalışır. Vücuda gi­ren besinler, ciğerler vasıtasiyle oksijenle temas edince yanarlar. Bu yanma ısı yapar, yani enerji meydana gelir. İnsanın yaptığı her ha­reket enerji harcamasına sebep olur, enerji kaybolur; Vücut bu kay­bı gidermek için besin alır. Bu nedenle gıdaların besleyici değerleri ısıyla, yani yanarken çıkardığı enerji ile ölçülür. Ünite kaloridir. Ka­lori bir kilo suyu bir derece ısıtmak için gereken ısı ölçüsüdür. Bir gram yağ yanarken sekiz kalori verir, demek ki bir kilo suyun ısısı­nı sekiz derece yükseltir. Her türlü yağ vücut tarafından emilip yan­dıktan sonra aynı ölçüde enerji verir. Size günde 2500 kalori gere­kir demek, bir sobanın oda ısısını on sekiz derecede tutması için gün­de 10 kg. kömür atmak gereklidir demekten farksızdır.Kalori ölçüsü harekete ve yaşa bağlıdır: Bir erkeğin bir kadın­dan, bir gencin br yaşlıdan daha fazla kaloriye ihtiyaçları vardır.Hamile bir kadına, çocuğunun beslenmesi için günde 2500 ka­lori gerekir. Normal zamanda 2000-2800 kalori ona yeterlidir. Aşağıdaki özel durumlar söylediklerimizin dışında kalır:

Cok genç ve oluşumunu henüz tamamlamamış bir kadın günde 3200 - 3600 kalori almalıdır. Bu arada sütü (günde 1 litre) ve pey­niri artırmalıdır. Cok yorucu bir işi olan kadın günde 3200-3600 kalori almalı, şekeri, yağı, B ve C vitaminlerini artırmalıdır. Fakat doğuma ya­kın beslenmeyi azaltmalıdır.Daha önceden birçok çocuğu olan bir kadın günde 3000 - 3200 kalori almalı, şekerli ve proteinli besinleri artırmalıdır. Doktor hamileliğin başında B ve C vitamini, altıncı aydan sonra kalsi­yum verir.

İkiz bekleyen bir kadın, hamileliğin ikinci yarısından sonra da­ha çok et yemeli, süt içmeli ve tuzsuz bir rejime girmelidir. Dok­tor, B ve C vitamini, demir ve kalsiyum verir. Kalorinin bir be­sinin ağırlığı ile hiç bir ilgisi yoktur. İki kilo domates de 100 gr. şeker de 400 kalori verirler.Bazı besinler kalori bakımından zengindirler: Yağ, nişastalı gı dalar vs. Diğer bazıları fakirdirler: Yeşil sebzeler, meyveler vs. Bun­ları bilmeniz ve hamilelikte 9 -10 kilodan fazla almamanız gerekir. Bunun için belli başlı besinlerin kalori değerini gösteren bir liste yaptık. Bu listede göreceğiniz gibi, pasta çeşidinden, gerekli olma­yan besinler daha fazla kalori verirler.Fazla yağlanırsanız, besinlerinizin arasından önce bunları çıkar­tacaksınız. Ekmeği de bırakmanız iyi olur. Kaymağı alınmış süt içer­seniz, kaymağı alınmamış süte oranla aynı kalsiyumu alırsınız, fa­kat yağı daha azdır.Yemek aralarında bir şey yemeyin. Abur cubur yenen ufak te­fek şeyler zararsız sanıldığı halde daha tehlikelidir. Bir parça turta, bir biftekle birlikte yenen suda pişmiş iki patatesin verdiği kaloriyi verir. Yemek aralarında çok açlık duyarsanız, iştahınızı kesmek için rafadan bir yumurta, haşlanmış soğuk bir parça et veya iki şeker, rejim için hazırlanmış çukulatadan bir parça yiyin. Yiyeceklerinize müm­kün olduğu kadar az tuz koyun, tuz suyu emerek sizi Şişmanlatır.