Kömür alırken nelere dikkat edilmeli


Kışın habercisi olan yaşadığımız bu sonbahar ayında, kışları vatandaşların en temel ihtiyacı olan odun ve kömür fiyatları el yakıyor.

İlden ile değişmekle birlikte odunun ton fiyatı 2,5 milyon, kömürün ton fiyatı ise 4 milyon liradan başlıyor. Odunun ton fiyatı nispeten sabit kalırken, kömür fiyatları serbest piyasada ve belediyelere bağlı şirketlerde farklılıklar gösteriyor.
Ekonomik darboğaz içindeki dar gelirli vatandaşlar, yüksek fiyatlar karşısında yakacak ihtiyaçlarını taksitle alma yoluna başvuruyorlar. Kömür ve odun fiyatları şehirden şehire değişmekle birlikte ortalama olarak şöyle: "Linyit kömürü (Rus): 4 milyon TL, Güney Afrika linyit: 5 milyon TL, petrokok (Amerikan): 5 milyon TL. Dernek başkanlığınca belirlenen odun fiyatı ise 2,5 milyon lira. Serbest piyasada ise; linyit (Rus): 4 milyon 250 bin TL, linyit (G. Afrika): 4,5 milyon TL, petrokok (Amerikan): 5,5 milyon TL. Büyükşehir belediyesine bağlı şirkette ise; linyit (G. Afrika): 4,5 milyon TL.
MAHRUKATÇILAR KORSAN SATICILARDAN ŞİKAYETÇİ
Konuyla ilgili olarak görüşlerini aldığımız Gaziantep Mahrukatçılar Derneği Başkanı Macit Dikbaş, gerek odun ve kömür fiyatlarının yüksek olması, gerekse kaçak satış yapılması sebebiyle satış yapamadıklarını belirterek şöyle dedi: "Biz mahrukatçılar olarak şehir dışındaki sitede bulunuyoruz. Ancak şehir içerisinde korsan satışlar yapılıyor. Burada genellikle bakanlıkça ve büyükşehir belediyesi tarafından yasaklanan kömürler satılıyor. Tabii ki bu durum bize zarar veriyor. Satışlarımız kesiliyor. Buna bir an önce bir çare bulunmalıdır. Çünkü korsan satılan kömürler hem bize zarar veriyor, hem de kalitesiz oldukları için özellikle petrokok kömürü gibi içerisinde kanserojen madde taşıyan kömürler çevre kirliliğine sebep olduğundan, insan sağlığını tehdit ediyor."
YÜKSEK FİYAT İTHAL KAYNAKLI
Ülkemizdeki odun ve kömürlerin yeterli olmaması ve ihtiyacı karşılayamaması sebebiyle bu ihtiyaç maddelerinin dışardan ithal edildiğine dikkati çeken Dikbaş, ithal edilen odun ve kömürün dolara endeksli olması sebebiyle fiyatların yüksek olduğunu dile getirdi.
ODUNUN TONU 2.5, KÖMÜRÜN TONU 4 MİLYON TL
Hızla kışa yaklaştığımız şu günlerde, odun ve kömür fiyatları, yakacak ihtiyaçlarını karşılamak isteyen vatandaşların elini yakıyor. Odunun ton fiyatı 2,5 milyon, kömürün ton fiyatı ise 4 milyondan başlıyor. Bu fiyatların ileriki günlerde daha da artabileceğini belirten Gaziantep Mahrukatçılar Derneği Başkanı Mecit Dikbaş, vatandaşlara, yakacaklarını erkenden temin etmeleri konusunda, uyarıda bulunarak yüksek fiyatların ithalattan kaynaklandığını söyledi.
KÖMÜR ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Uzmanlar, ucuz kömürün avantaj değil dezavantaj getirdiğini belirterek, tüketicilerin kömür alırken dikkat etmeleri gereken hususları ve bir kömürün kaliteli olup olmadığının nasıl anlaşılacağını şöyle açıklıyorlar: Kalitesiz kömür çabuk dağılır, tozlu, taşlı, kirli, pul pul ve sarı görünümlü olur. Kaliteli kömür kükürt ve kül oranı düşük, kalori değeri yüksek olan kömürdür. Her türlü kömür alımında kömürle ilgili tüm belgelerin (Kömür menşei belgesi, İstanbul Valiliği kömür satış belgesi, ocak sevk fişi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı sevk fişi) bulunmasına dikkat edilmeli. Petrokok ve petrol menşeli bağlayıcılı kömürlerin satışı kesinlikle yasaktır. Belgelerin tarihine dikkat edilmelidir. Eksik tartımlara aldanmamak için ocak sevk irsaliyesindeki tartı miktarı ile kantar tartı miktarının aynı olmasına dikkat edilmeli. Kömür parçalarının büyüklüklerinin 40 santimden küçük olup olmadığına dikkat edilmeli.
ÜRETİCİ VE SATICILARIN UYMASI GEREKEN KURALLAR

Kömür üreticileri, İl Mahalli Çevre Kurulu'nun yerli kömürler için belirlediği standartlara uymak, ayrıca gerekli tüm belgeleri kömür taşıyıcılarına vermek zorundadır. Kömür taşıyıcıları araçlarında tüm belgeleri bulundurmak zorundadır. Aksi takdirde şehir içerisine sokulmayacak, satışları engellenecek ve haklarında cezai işlem uygulanacaktır. Boyutları 40 santimetreden büyük olan kömürler şehre sokulmayacak, satışları engellenecek ve taşıyanlar hakkında yasal işleme başvurulacaktır. Üreticiler, taşıyıcılar ve satıcılardan analiz bedelleri kömür sahiplerince karşılanmak üzere numune alınacaktır. Analiz neticesinde uygun olmayan kömürleri üreten, taşıyan ve satan kişiler hakkında yasal işlem yapılacaktır.
AZ YAKITLA ÇOK ISINMANIN PRATİK YOLLARI
Kömürden maksimum seviyede enerji temin etmek için mutlak surette üstten tutuşturulması gerekiyor. Temiz bir bacanın hava ile teması daha fazla olacağı için yanma daha iyi gerçekleşecek, dolayasıyla daha fazla enerji sağlanmış olacak. Odalar soğuk havanın girişini engellemek için iyi bir şekilde yalıtılmalı. Tüplü soba kullananların zehirlenmelere karşı odalarının havalandırılmasını düzenli bir şekilde gerçekleştirmeleri gerekiyor. Kaloriferle ısınan vatandaşların kalorifercilerinin iyi eğitilmelerine dikkat etmeleri gerekiyor. Kalorifercilerin mutlaka sertifikaları bulunmalı. Haftada bir kelebek aralarının temizlenmesi gerekiyor. Kalorifer sistemleri yüksek alevlere göre yapıldığı için yüksek alev çıkartacak yakıtlar seçilmeli.
Kömür alırken nelere dikkat edilmeli hakkinda aciklamalar Kömür alırken nelere dikkat edilmeli konusunda bilgiler.

Anahtar Kelimeler:Kömür alırken nelere dikkat edilmeli, Yakacak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli,Kömür Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar ,kömür satın alırken nelere dikkat edilmesi gerekir