Ev Düzeniİnsanın evi, kalesi gibidir derler. Birçok ihtiyacımızın karşılığıdır evimiz bzim aynamızdır aynı zamanda...
Konuklarınıza zevklerinizi, tutkularınızı ve önceliklerinizi sunduğunuz bir 'hoşgeldiniz' müzesidir. Son konuklar sizi bırakıp gittiğinde tek başınıza sığındığınız liman ve yeniden enerji depoladığınız yerdir. Onu besleyin ki, o da sizi beslesin...
Evinizin ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını aşağıdaki sorulara vereceğiniz cevaplardan anlayabilirsiniz.
Evinize girmek sizi mutlu ediyor mu?
Tamamen dinlenmiş olarak uyanabiliyor musunuz?
Evde çıplak ayak yürürken rahat edebiliyor musunuz?
Gardırobunuz on beş dakikada giyinmenize izin verecek kadar düzenli mi?
Mutfağınız hazırlıksız yakalandığınız bir yemeği en azından makarnayla atlatabilecek kadar donanımlı mı?
Evinizdeki aydınlatma etkili mi? Işıkların bir kısmı kısılabilir mi?
Yatağınız dışında kendinize ait kitap okuyup, telefonla konuşup, televizyon izleyebileceğiniz rahat bir alanınız var mı?
Evinizde iki şişe iyi şarabınız ya da kokteyl yapabilecek gerekli malzemeniz var mı?
Mutfağınız ve banyonuz dahil olmak üzere evinizin her yerinde müzik çalabiliyor musunuz? Ev Düzeni
Bu evin organizatörü kim
Evdeki hayatınızı kolaylaştırmak ve minimum alandan maksimum yarar sağlayabilmek için organize olmak şart. Bunun çok çeşitli anlamları var tabii: Kullanmadıklarınızdan kurtulmak, çok amaçlı üniteler satın almak, yeni düzenlemeler yapmak ya da mevcut sistemleri değiştirmek. Bunları planlamak için ayıracağınız kısa bir zaman, gelecekte size rahatlık, hız ve kolaylık olarak geri dönecektir!

Yapılan araştırmalar, kadınların bir günde 55,2 dakikayı bir şeyler aramakla geçirdiklerini gösteriyor. Bu, yılda 14 gün demek. Eşyalarınızı nereye koyduğunuz konusunda emin olmanızın, size ne kadar fazla zaman kazandıracağını bir düşünsenize...

Öncelikle paniğe kapılmayın, her odayla tek tek ilgilenin. Bir başlangıç olması için, şimdiye kadar rastladığım akılcı çözümleri aşağıda sıralıyorum:

Antrenize koyacağınız bir bankın altına sepetler yerleştirerek, hem bir dinlenme-soyunma köşesi, hem de şemsiye, eldiven gibi detaylar için bir depolama ünitesi yaratabilirsiniz.

Eve gelip ceplerinde ne var ne yoksa buldukları ilk boş masaüstüne boşaltan eşler için sadece onların kullanacağı bir sepeti ya da ahşap tepsiyi, kapının hemen girişine koyun.

Buzdolabınızın yüzeyi artık gözükmüyorsa, kartlarınızı, fotoğrafları renkli tel tokalar yardımıyla duvara asacağınız bir halata saplayın.

Mutfaktaki bir duvarın önüne sadece 15 cm. derinliğinde boydan boya gömme bir dolap yaptırmak, daralma yaratmaksızın, sizi şarap şişeleri, bardaklar, kaseler ve küçük sofra aksesuvarlarından kurtaracaktır.

Yatak odanızın bir duvarının önüne merdiven şeklinde yerleştireceğiniz küp üniteler, hem saklama, hem sergileme alanı oluşturacaktır.

Faturaları, notları, hiç unutulmayacak olanları akıllı bir takvim ile daha düzenli tutabilirsiniz. Üç adet plastik dia koruyucu ile şablon rakam ve harfler satın almak, dia koruyucularını alt alta yapıştırarak ceplere ayrı ayrı rakamları eklemek suretiyle özel bir takvim yaratın.

Ahşap şarap kutularını, baharat kutusu gibi basit bir sona götürmezseniz, pratik bir raf dizisine sahip olabilirsiniz, özellikle cd’ler için! Boş kutuları hizalayın ve duvara monte edin.

Ayağınızın altına batan oyuncaklar için, yapı-marketlerde satılan plastik alet kutularını (ki içindekiler yere boşaltmadan görülsün) ya da aslında ayakkabılar için yapılmış cepli bez askıları deneyin.

Karyolanızın altı, tekerlekli üniteler sayesinde çok kullanışlı bir alana dönüşebilir.

Metal meyve sepetleri, küpelerinizi asmanız ve aradığınız anda bulmanız için iyi bir seçenek.

Evinizin hiç ummadığınız bir köşesinde nefis bir depolama alanı keşfedebilirsiniz. Bir nişin içine raflar asmak; koridor kapısının üzerine kapaklı bir dolap monte etmek, merdiven kenarlarında göme kitaplıklar oluşturmak gibi. Evinizin içinde bu amaçla bir tur atın bakalım...

Benim ‘odda’m

Çözümlenmiş modüler sistemleri oda konsepti içinde sunan Odda, ‘çocuklara özel yaşama alanları’ yaratıyor. Boya ve diğer malzemelerini AB standartlarında tutan Odda’nın, renk ve formlarından etkilenmemek mümkün değil. Tel: (0212) 287 05 06Şapka kutuları

Şapka kutularının işe yaramayacaklarını düşünmeyin. Eldivenlerinizi, fularlarınızı şapka kutularında muhafaza edebilirsiniz. Böylece dolapların gözleri de tıka basa eşya ile dolmamış olur.

Sehpaları boş bırakınSalonunuzdaki sehpaların eşya deposu olmadıklarını sakın unutmayın. Bunların üzerine süs tabağı gibi eşyalar koyduğunuz zaman salon dağınık görünür. En iyisi sehpaların üzerini boş bırakmak.


Not defteri
Evinizde her zaman kullanmadığınız eşyayı belirli bir yere, örneğin bir dolaba kaldırırsınız. Bu işi yaparken elinizde bir not defteri bulundurun. Ortadan kaldırdığınız eşyanın bir listesini yapın.
Mutfağınızı büyütün

* Çok sayıda mutfak dolabı, özellikle de koyu renkli materyallerden yapılmış olanlar, mutfağınızı olduğundan daha küçük ve karanlık gösterir. Dolayısıyla açık renkli, hantal görünümlü olmayan az sayıda dolap tercih edin.
* Ekstra erzak dolaplarını ortadan kaldırmak için yüksekteki bir dolabı kiler dolabı haline getirin. İçine yerleştireceğiniz çekilebilen raflar, döner altlıklar, eğimli kutular mini kilerinizin kullanışlılığını ve kapasitesini artıracaktır.
* Dolapları tavana yakın monte ederek, yükseklik oluşturun. Veya dolapları en uzunundan başlayarak en kısa olana doğru sıralayın. En sondaki kısa dolabın altına da cezve ve kepçe takımlarınızı asın.
* Önü açık raflar ve dolaplar mekanı daha geniş gösterir. Pastel renkler, cam kapaklar, kabloları gözönünden kaldıracak kaplamalar mutfağınızı aydınlatacaktır.
* Dolapları, tezgahı ve beyaz eşyaları bir üçgen oluşturacak şekilde yerleştirin. Böylece buzdolabı, fırın ve lavabo arasındaki hareket alanınız genişleyecektir.
* U şeklindeki tezgah dizilimi geniş mekanlara uygun olduğundan siz, L şeklinde ya da tek duvara monte edilmiş tezgahları tercih edin.
* Mutfağınızı renklendirirken, ışığın geliş yönünü dikkate alın. Sabah güneşini selamlayan doğu pencereleri için; sarı veya portakal gibi güler yüzlü sıcak renkleri, güneye bakan mutfaklar için; ılımlı tonları ve naturel renkleri seçin. Işık kuzeyden geliyorsa; parlak renklerle vurgulanan açık tonları, batıdan geliyorsa; renk paletinde maviden mora doğru uzanan daha soğuk renkleri tercih edin.
* Duvarları kaldırın. Eğer mutfağınızın balkonu varsa balkonu içeriye alarak, bitişiğinde yemek odası varsa aradaki duvarı açarak yer kazanın.
Ev Düzeni hakkinda aciklamalar Ev Düzeni konusunda bilgiler.

Anahtar Kelimeler:Ev Düzeni,ev düzeni nasıl sağlanır,ev düzeni ve temizliği,ev düzeni nasıl olmalı