Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  ciwan_24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Aileden Biri
  Üyelik tarihi
  05.Şubat.2010
  Mesajlar
  694
  Konular
  470
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Sokağın Gerçek Sesi: Sokak Sanatçıları  Hayatın rengi ve ritmi olan sokakları sanatlarıyla yansıtmaya çalışan “sokak sanatçıları”, maruz kaldıkları tüm baskılara rağmen sokakları boş bırakmamakta kararlı. Polis ve zabıtaların bitmeyen engelleriyle karşılaşan sokak sanatçıları, sanatı süslü salonlardan çıkarıp sokaklara taşımaya devam edeceklerini söylüyorlar. Sokak sanatçıları, “insanlar sokakta sanatla çarpışmaması halinde karanlık bir çağa sürüklenileceği” görüşünde birleşiyor.
  Sanatın şatafatlı gösteri salonlarında sadece elit bir kesimin ulaşabileceği ya da ilgilenebileceği bir uğraş olarak gösterilmeye çalışılmasına rağmen aslında hayatın rengini ve ritmini yansıtması nedeniyle sanatın ta kendisi olan sokaklar, buna karşı direniyor. Renklerini ve seslerini kaybetmemek için egemen sistemin önlerine koyduğu formların ve kalıpların dışında kalarak özgünlüğünü ve özgürlüğünü korumakta ısrar eden sokakların en ısrarlı direnişçileri ise, ‘sokak sanatçıları’. Bulundukları şehirlerin en işlek caddelerinde ya da bir metro istasyonunda sanatlarını en özgür biçimde kitlelerle buluşturmak isteyen sanat emekçileri, polisler ve zabıtaların baskısıyla engellenmeye çalışılıyor. Maruz kaldıkları bu baskılara karşı özgürlüklerini savunmaya geçen sanatçıları, internet üzerinden başlattıkları “Sokak Sanatlarına Özgürlük” kampanyasıyla sokağın özgürlüğünü savunan herkesi duyarlı olmaya davet ediyor.

  Sanatın süslü salonlardan çıkıp, sokaklarda olması gerektiğine inanan pandomim sanatçısı Janset Karavin, sokaklarda olmasını, “İnsanları sanatla çarpıştırmaya çalışıyoruz ve öyle inanıyoruz ki insanlar sokakta sanatla çarpışmazlarsa karanlık bir çağa doğru ilerliyor insanlık, dolayısıyla bunun gibi eylemler yapıyoruz” sözleriyle tarif ediyor.

  Sokağın neresi yasak?

  Sanatını icra ettiği Kadıköy sokaklarında maruz kaldığı baskılardan ötürü yaklaşık bir yıldır bu kez Taksim İstiklal Caddesi’nde pandomim performansını sergilediğini aktaran Karavin, kimi zaman çeşitli sudan gerekçelerle, kimi zaman ise hiçbir gerekçede bulunmaksızın burada da baskılara maruz kaldığını dile getiriyor. Kendilerini ‘devlet’ olarak tanımlayan memurların sürekli bir yasak mantığıyla kendilerini engellemeye çalıştığını ifade eden Karavin, bu sürekli yasak mantığına karşı “Hangi suçu işlediğimizi falan söylerlerse ben çok memnun olacağım” sorusuna cevap arıyor.
  İnsanların karanlık bir çağa doğru ilerlediğine tekrar vurgu yapan Karavin, çıkışın da ancak sanatla olabileceğini savunuyor. Karavin, sanatın yeryüzünde ilk silinmeye çalışılanlardan olduğuna dikkat çekerek, “Her türlü güç odakları ilk önce sanat eseri üzerinde tahakküm kurmaya, onu yönetmeye çalışıyor. Yani ipleri sanata takmaya çalışıyor. Sanatçının bağımsız olabilmesi için ise, yaratığı eseri sokakta doğrudan doğruya insanlarla buluşturabilmesi gerekir, bu yüzden sokağa çıkıyoruz” diyor.


  Dünya sokaklarını gezdi


  Karavin gibi sanatını sokaklarda, üstelikte dünya sokaklarında icra eden bir diğer sokak sanatçısı ise Tristan Trevvissick isimli gezgin. Trevvissick, aynı cadde üzerinde Karavin’den birkaç metre ötede Avusturalyalı Aborjinlerin çaldığı bir müzik enstrümanı olan Didgeridoo’dan folklorik müziğin ezgilerini İstanbul’un gürültüsüne karıştırıyor. Dünya sokaklarını gezip, müziğini halklarla buluşturan Trevvissick, Didgeridoo isimli yaklaşık iki metre uzunluğundaki üflemeli çalgıyı Himalaya dağlarında kendi elleriyle yapmış. Müziği ile seyahat ettiğini ve sokakların yeni insanlarla tanışmak için en iyi yer olduğunu dile getiren Trevvissick, insanlarla kendi müziğini paylaşmak istediğini ve yeni şehirleri deneyimlemeyi sevdiğini söylüyor. 20 gündür İstanbul’da olduğunu ve Sofi müziği, yerel müzik, Anadolu müziği hakkında bir şeyler öğrenmeye çalıştığını belirten Trevvissick, “Benim yaptığımı herkesin yapabileceğini düşünüyorum bunun için sadece yüreğinizi takip edin, gerçekten ne yapmak istediğiniz mühimdir, ondan sonra artist olmak, müzisyen olmak size kalmış” diyor.

  ‘Bize hayvanmışız muamelesi yaptılar’

  Gezdiği dünya sokaklarında görmediği baskıya Trevvissick, birkaç haftadır bulunduğu Türkiye’de tanık oluyor. Bu süre zarfında 5 kez polisler tarafından engellenmek istendiğini paylaşan Trevvissick, sadece müzik yapmasına rağmen buna engel olmak isteyen polislerin kendisine “hayvan muamelesi” çekmesinden şikâyetçi. Benzer bir müdahalede caddede sanatını sergileyen tüm sokak sanatçıları ile birlikte ite kaka caddeden uzaklaştırıldıklarını söyleyen Trevvissick, bu anlamsız engelin çözümünün kendilerine biraz olsun saygı duyulmasından geçtiğini ifade ediyor.

  DİHA

 2. #2
  mustafa6333 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  28.Mayıs.2012
  Mesajlar
  3
  Konular
  0
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0
  slm spas gele hewal

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •