Sulukuleli çocuklar seslerini sanatla duyuruyorSabancı Vakfı'nın hayata geçirdiği "Fark Yaratanlar" programı, toplumsal gelişmeye katkıda bulunan sıradışı kişilerin olağanüstü öykülerini anlatmaya devam ediyor. Programın yeni fark yaratanı Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Konservatuarı işbirliğiyle hayata geçirilen Sulukule Çocuk Sanat Atölyesi oldu. Sulukuleli çocuk ve gençleri birarada tutmak ve yok olma tehdidi altındaki Roman kültürünü canlandırmak amacıyla kurulan Sulukule Çocuk Sanat Atölyesi, 2010 yılından bu yana gençlere müzik eğitimi veriyor. İTÜ Konservatuarı öğretim üyelerinin bu anlamlı girişim hikayesi Twitter ve Youtube'da yayınlanıyor.

ÇOCUKLARA MÜZİK VE DANS EĞİTİMİ

Sulukule Çocuk Sanat Atölyesi İTÜ Konservatuarı öğretim üyelerinin, Sulukule mahallesinde kuşaktan kuşağa aktarılan müzik kültürünü yaşatma fikriyle hayat buldu. Atölye Sulukule Mahallesi'nin yıkılmasıyla dağılan Roman topluluğun gençlerini ve çocuklarını biraraya getirmek, Roman kültürünü ayakta tutmak ve gençlere müzik eğitimi vermek amacıyla kuruldu. İstanbul Avrupa Kültür Başkenti 2010 Ajansı'nın maddi desteğini alan atölye Sulukule Roman Derneği ve İTÜ Konservatuar işbirliğiyle 2010 yılında eğitime başladı. Şimdiye kadar 150 çocuğun eğitim aldığı atölye, haftada 80 çocukla eğitim hayatına devam ediyor. Atölyeye katılan genç müzisyenler haftanın 7 günü, İTÜ Konservatuarı mezunu müzisyenler ve İTÜ öğretim görevlilerinden ritim, keman, nota bilgisi, dans ve gitar dersleri alıyor. Atölyede müzik eğitiminin yanı sıra İngilizce ve okul eğitimine destek olmak amacıyla etüt çalışmaları da yapılıyor. Atölye ilk ve ortaöğretime devam etmeleri konusunda da gençleri teşvik ediyor. Profesyonel olarak müzikle uğraşan gençlerin yanı sıra konservatuar ya da üniver-site öğrenimine devam etmek isteyen gençler de atölyeye katılabiliyor.


ÇOCUKLAR KONSERDE BOY GÖSTERİYOR

Sulukule Çocuk Sanat Atölyesi'nin çocukları şimdiye kadar Babylon, Garaj İstanbul ve Simon Bolivar Orkest-rası'nın etkinliklerinde konserler verdi. Genç sanat-çılar halk dansları ve hiphop olmak üzere birçok farklı sanat alanındaki gösterilerde yer aldı. Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar programında 2009'dan bu yana 67 'Fark Yaratan' kişinin öyküsü yayınlandı.