Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde HPG gerillası Cengiz Özek'in (Êriş Dildar) cenaze törenin ardından taziye evine doğru yürüyüşe geçen kitleye polis saldırdı. Saldırı sırasında sırtından giren göğsünden yaralanan Özgür Taşar kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Bugün akşam saatlerinde cenaze törenin ardından ailesinin evinin bulunduğu Cumhuriyet Mahallesi'ne doğru yürüyüşe geçen kitleye polis tazyikli suyla müdahale etti. Şemdinli Yolu üzerinde yaşanan olaylarda 15 yaşındaki Özgür Taşar, Veysi Yıldırım ve ismi öğrenilemeyen 1 kişinin yaralandığı belirtildi. Yaralılar Yüksekova Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken, hastanenin başhekimi, Taşar'ın göğsünden kurşunla yaralandığını doğruladı. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra da Taşar'ın hayatını kaybettiği bildirildi.

Taşar'ın vücudun arka kısmından giren kurşunla vurulduğu ve kurşunun da bir polis panzerinin üzerinden atıldığı bildirildi. Görgü tanıklarının ifadelerine göre Taşar Şemdinli minibüs yazıhanesinde beklerken, cama isabet eden kurşunla yaralandığı ve ardından yaşamını yitirdi. Yüksekova Devlet Hastanesi morguna kaldırılan Taşar'ın cenazesi, otopsi için bu akşam Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gönderileceği öğrenildi.

Hastaneye kaldırılan yaralılardan Veysi Yıldırım ise sırtından aldığı kurşun Hakkari Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Yıldırım’ın sağlık durumunun iyiye gittiği bildirildi.

ÜÇER: ATEŞ POLİS PANZERİNDEN AÇILDI

BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, Yüksekova'daki olaylarda yaşamını yitiren Özgür Taşar'ın polis panzerinden açılan kurşunla yaşamını yitirdiğini öğrendiklerini açıkladı.

Yüksekova'da bulunan BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, ANF'ye bilgi vererek, Özgür Taşar'ın ailesiyle ve savcıyla görüştüklerini belirtti. Üçer, şunları aktardı: "Şu an yaşamını yitirmiş bir çocuk ve yaralılar var. Görgü tanıkları savcıya ifade verdiler. Biz de o sırada savcının yanındaydık. Görgü tanıklarının ifadesine göre yaşamını yitiren Özgür Taşar işyerinde beklerken, işyerinin önünden geçen panzerden ateş açılıyor. Açılan ateş sonucu sırtından aldığı kurşunla yaşamını yitiriyor. Kurşun arka bölgesinden girmiş ve ön taraftan çıkmış durumda."

Şu an ölüm raporu düzenlendiğini söyleyen BDP'li Özdal Üçer, "Burada kapsamlı otopsi imkanı olmadığı için Van'a gönderilecek. Otopsiden sonra delillerin karartılmasına izin verilmemesini bekliyoruz. Umarız görgü tanıklarının ifadesi esas alınır" dedi. Özgür Taşar'ın bedeninde olayın çözülmesine sebep olacak objelerin bulunduğunu açıklayan Üçer, "Kürtlerin kaderi bu. Kaç yaşında olursa olsun, kader aynı oluyor" dedi.

Taşar'ın ailesiyle de görüştüklerini söyleyen Üçer, "Gerginler, öfkeliler ama sağduyularını kaybetmiyorlar" dedi.