Hücre bölünmesi durduruldu


Bilim insanları hücre bölünmesini durdurmayı başardı. Bu sayede kanserin vücutta yayılımının da durdurulması mümkün olacak.

İnsan yaşamının sürekliliğini sağlayan anahtar sürece hücre bölünmesi deniyor. İnsan bedeninde bir günde milyonlarca kez hücre bölünmesi yaşanıyor. Yaşamın devamını sağlayan hücre bölünmesi, aynı zamanda kanserin de vücutta yayılımasını sağlıyor.

Bilim insanları, hücre bölünmesini sağlayan proteini kontrol etmeyi başardı. Bu protein dizginlenince, hücre bölünmesinin de durduğu gözlemlendi. Protein durdurulunca, bölünmenin eş kromozomları hücrenin çekirdeğine geri dönüyor, böylece şimdiye dek imkansız gözüyle bakılan bir süreç meydana geliyor.

Araştırmayı gerçekleştiren Oklahoma Medical Research Foundation (Oklahoma Tıp Araştırmaları Vakfı) uzmanı Gary Gorbsky, hücre bölünmesinin durdurulmasının bir zamanlama işi olduğunu, uzun süre beklenmesi halinde ise, bölünmenin geri döndürülemediğini belirtiyor.

Dr. Gorbsky, hücre bölünme sürecinin ilk kez geri döndürüldüğünü, bu yolla kanserli hücrelerdeki bölünmenin de durdurulmasıyla kanserin yayılmasının kontrol altına alınabileceğini vurguluyor