Özgen GÜRBÜZ (1951)

Merzifon'da doğdu.
İlk ve Orta öğrenimini Kastamonu'da bitirdi.
Yüksek öğrenimini , İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarını ve ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirerek tamamladı.

Müzik çalışmalarına babasından gördüğü büyük destek ve teşvikle başladı.
İlk çalgıları ; Melodika ve Mandolin oldu. Lise son sınıfta , Kastamonu Lisesi'nde öğrenciliği sırasında ; öğretmenleri Sevgi Ersoy ve Erol Dikeç'in teşvikleriyle beste denemeleri yaptı.

Üniversite öğrenciliği sırasında , Orta Doğu Teknik Üniversitesi Türk Müziği Korosu'nda , Erol Sayan yönetiminde çalışmalara katıldı. 1976 yılında , İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Müziği İcra Heyeti'nde misafir Tanbur sanatçısı olarak çalıştıktan sonra , 1977 yılında açılan sınavı kazanarak Kültür Bakanlığı İstanbul Klasik Türk Müziği Devlet Korosu'nda Tanbur ( ses ) sanatçısı kadrosunda görev yapmaya başladı.

Daha sonra , öğrenim durumu sebebiyle Ankara'ya döndü. Ankara Radyosu yayınlarına 1982'den sonra kadrolu Tanbur sanatçısı olarak katılmaya başladı.

Bir süre yurt dışında mühendislik yaptıktan sonra TRT'ye geri döndü.döndü. Halen TRT Müzik Dairesi Başkanlığında Türk Sanat Müziği Müdürü , Ankara Radyosunda Lavta ve Tanbur Sanatçısı , Ankara Radyosu Türk Sanat Müziği Çocuk ve Gençlik Korolarında , şef , eğitici , Müzik Dairesi Başkanlığı Türk Sanat Müziği ve Pop Müzik Denetleme Kurulları'nda görev yapmaktadır.

Milliyet Gazetesi'nin düzenlediği 'Yılın En Sevilen On Şarkısı' anketlerinde değişik yıllarda ödüller kazanmıştır.

THM ve TSM üzerine araştırma ve kitapları vardır.

TRT Türk Sanat Müziği Repertuarında yayınlanan 16 bestesi bulunmaktadır. TRT Repertuarına kabul edilenlerle birlikte sözlü ve enstrümantal olmak üzere , 20 civarında eser bestelemiştir

- Bestelerinden:
Yeniden doğarım görsem yüzünü (Hicaz)
Gel sevgimle çiçeklenen gönül (Hüzzam)
Ateş alevde değil, asıl közde gizlidir (Nihavend)
Yıllar oldu şu gönlüm sevda nedir bilmedi (Rast)
Hasret makamında bir şarkı söyle (Segah)