Selahattin ALTINBAŞ (1939 - 2003),Geleneksel Türk Sanat Müziği Yorumcu ve Bestecileri,Türk Sanat Müziği Yorumcu ve Bestecileri

Udî bestekâr.

1939 yılında, Bandırma'da doğdu.

Müzisyen bir ailenin ferdi olan Selahattin Altınbaş'ın babası kemanî Abdi Altınbaş'tır.
Müziğe daha 7-8 yaslarında iken kemanla başlayan küçük Altınbaş ciddi müzik, nota, nazariyat, solfej derslerini; Saatçi Mehmet Efendi, İzzet Irca ve amcası Izzet Altınbaş' tan almıştır. İlkokulu bitirdiğinde akordeona da ilgi duymuş, babasının aldığı akordeonu hiçbir ders almadan profesyonelce çalmaya başlamıştır. Bu dönemde amcası Udi İzzet Altınbaş'tan çok etkilenerek ud çalmaya karar vermiştir.

1966 yılında TRT'nin açmış olduğu ud sanatçısı sınavını kazanarak Ankara Radyosuna girmiş, bu kurumda ud sanatçisi, koro sefi ve repertuar denetleme kurulu üyeligi yapmıştır. 1999 yılında TRT'den emekli olmuştur.

Altınbaş, beste çalışmalarına 1970'li yıllarda başlamıştır. Şiire karşı çok büyük ilgisi olan bestekâr, beste çalışmalarını genellikle gece yapardı. Ezgileri öncelikle ıslıkla terennüm eder, hemen ardından şarkısına şekil vermeye başlar, daha sonra notaya alırdı. Hayatının son dönemine kadar 77 şarkı ve 3 saz eseri bestelemiş, fakat bunların çoğunu TRT repertuarına vermemiştir.

Milliyet gazetesinin 1977'de açmış olduğu "Yılın Sevilen Şarkıları" yarışmasında "Duydum ki unutmuşsun"(Muhayyerkürdi) ve "Ömrümüzün son demi"(Hüzzam) adlı şarkılarıyla ödül almıştır.

Bestecinin üç erkek ve bir kız çocuğundan ikisi, TRT Ankara Radyosun saz sanatçılarından Aygün Altınbaş(ritm saz) ve Abdi Altınbaş(kanun)'dır.

Selahattin Altınbaş 18 Aralık 2003 günü Ankara'da yaşama veda etti.

- Bestelerinden:
Ömrümüzün son demi sonbaharıdır artık (Hüzzam)
Duydum ki unutmuşsun gözlerimin rengini (Muhayyerkürdi)
Silemezler gönlümden ne aşkımı ne seni (Hüzzam)
Şarkılara sordum söylemediler (Uşşak)
Söyleme bilmesinler bu aşkın bittiğini (Hüzzam)
Dün akşam yolda gördüm seni yıllardan sonra (Uşşak)