Silbus u Tari Karakoçan’nın Karsini (Bazlaman) köyünden olan Doğan ailesi fertlerinin oluşturduğu müzik grubu Silbus û Tari Baba Musa Doğan (1960) ile kızları Gülden ile Gülsefa’dan oluşuyor. Ülkesinde yaşadığı zorluklar ve baskılar nedeniyle12 Eylül süreci ardından 1985 yılında yurtdışına çıkmak zorunda kalan Musa Doğan’ın müzikle tanışması lise dönemlerine dayanıyor. Liseyi Elazığ Karakoçan lisesinde okuyan (1978) ve söylediği Kürtçe şarkılarla beğeni toplayan ancak bu arada da gözaltı ve baskılara maruz kalan Musa Doğan, bağlama çalmayı da kendi çabasıyla bu dönemde öğrenir.
Ailenin büyük çocuğu Gülden (1984) babasının da katkısıyla küçük yaşlardan itibaren müzikle ilgilenmeye başlar. 12 yaşından itibaren piyano dersi almaya başlayan Gülden St.Gallen Müzik Akademesi’nin organize ettiği kilise korosunda yer alır. Ama seyirci karşısına ilk çıkışı aslında daha eskilere dayanıyor Gülden’in. Gülden şu anda bir konservatuar öğrencisi. Müziğini eğitimiyle tamamlamak istediğini söyleyen Gülden şan ve piyano dalında aldığı müzik eğitimini aile grubundaki müzik çalışmasıyla yürütmeyi planlıyor.
Aile orkestrasında yer alan grup elemanlarından olan Gülsefa (1989) 2000 yılından itibaren grubun sayısını üçe çıkarır. Gülsefa’da ablası Gülden kadar erken tanışır sahneyle. Vokalist olarak katıldığı, flütten gitara kadar çeşitli müzik aletleriyle zenginlik kazandırır.
Artık tanınan ve beğenilen bu grubun bir isme ihtiyacı vardır ve 2000′den itibaren gurubun adı “Silbus û Tari” olur. Bu isim Bingöl-Elazığ ve Dersim üçgeninin kesiştiği yerdeki iki kardeş dağın adıdır. Türkçe karşılığı ise aydınlık ve karanlık. Sülbus ve Tari dağları yan yana duran ve dört mevsim boyunca üzerindeki karları erimeyen heybetli iki dağdır.

İsviçre’nin Basel şehrinde bulunan Sefkan Kültür Merkezi (SKM) bünyesinde çalışmalarını sürdüren “Silbus u Tari” ilk meyveleri olan albümleri Rewi’yi (Yolculuk) çıkarır. Bu albümde yer alan ve tamamı otantik olan eserlerin üçünün söz ve müziği Musa Doğan’a ait. Bu eserler Sema Yüce anısına yazılan “Hevale Sema”, sürgün ve gurbet temasını işleyen “Tu yi Denge Evine” Medya TV’nin çıkışının Kürtler arasında yarattığı sevinci anlatan “Xeribi” parçalarıdır.