Mikail Aslan 1972 de Dersim (Hozat) de doğdu.On yaşına geldiğinde ailesi ile birlikte Kayseri’ye zorunlu olarak göç etti. Lise öğrenimini burada tamamladıktan sonra Malatya İnönü Üniversitesinde Matematik okumaya başladı (1991). İki yıllık bir eğitimden sonra politik nedenlerden dolayı okuldan uzaklaştırılınca, hayatına profösyonel anlamda müzik ile yön vermeye karar verdi. Çocukluk yıllarından beri Bağlama ile uğraşan Mikail Aslan, İlk bestelerini Malatya da okuduğu dönemlerde yazar. Yeni kuşak dersimliler belleğinde kaybolan bir hafızanın tekrardan canlanmasında anahtar rolü oynayan Dayika ma,Şuwara Dersımİ vb. besteleri ilk olarak sanatçının kurulus döneminde de içinde bulunduğu Grup Munzur ve Grup Tohum gibi gruplarda seslendirildi. 1995 yılında zorunlu olarak Almanya ya yerleşti. 1999 da yıllardan beridir kendi ana dilinde solo bir albüm yapma arzusu Agereyis (Dönüş) ile hayat buldu.
2000 yılında kendi müziğini avrupa sahnelerine taşımak için jazz geleneğinden gelen iki Alman müzisyen Michael Weil ve Dieter Schmalzried ile beraber Mikail Aslan Ensemle sini kurdu. Daha sonra aynı müzisyenler Klänge Von Euphrat (Fırat dan Tınılar) projesini hayata geçirerek Avrupa nın çeşitli kentlerinde sahneledi. Projenin otantik yönünü güçlendirmek içinde Cemil Koçgün (Bağlama), Yasin Boyraz (Kaval), Zafer Küçük (Mey) gibi yeni müzisyenler topluluğa ilave edildi. Sanatçı bu proje ile otantik müziğini yeniden işleyip orjinal dokuyu temel alarak özellile enstrümantal anlamda sınırları genişletmeye çalıştı.Remayise Munzuri eseri böyle bir arayış sonucunda ortaya çıktı.

2001 Mainz kentinde İki yıllık hazırlıkdan sonra Peter Cornelius Konservatorium da sınavı kazanarak Klasik Gitar öğretmenliğini okumaya başlayan Mikail Aslan, yan ensrtrument olarak da Saksafonu seçti.
Agerayis ile yönünü belirledikten sonra geldigi coğrafyanın tarih, mitoloji ve kimliğini işleyen Kilite Kou (Dağların Anahtarı) albümünü 2003 yılında çıkardı. Bu Albüm Dersim Otantik Müziği açısından önemli bir noktayı temsil ediyordu.
2005 Nisan ayında uzun zamandır hayalini kurduğu, otantik müziğini Senfoni Orkestrası ile buluşturma fikrini hayata geçirdi. Connections - Remayıse Munzuri adlı eser Alman Komponist Gerhard Fischer-Münster ile beraber işlenip, Beethoven ve Bach ın eserleri ile beraber sergilendi. Alman basınında büyük ilgi gören bu eser, çeşitli Radio ve TV de de yayınlandı. Bu dönemlerde okuduğu okuldan mezun olan Mikail Aslan, Temmuz ayında Miraz (Maya) adlı albümünü tamamladı. Geçmiş kuşaklardan otantik dokusunu miras olarak alıp bunu diger müzik gelenekleriyle bağlantısını kuran Mikail Aslan, her ne akımdan olursa olsun bireysel bir kimlik oluşumundan sonra dünyanın bütün muzikal tınılarının yanyana işlenebileceğini gösteriyor bu albümünde.
Kaynak: Bydigi Forum http://www.bydigi.net/biyografi/25929-mikail-aslan-biyografi.html#post200709
Bu çalışmaları dışında ayrıca iki belgesel filmin de müziğini yaptı. Barbara Trottnow tarafından yapılan bu filmler ZDF, arte, 3sat gibi TV lerde yayınlandı. Kadir - der Baumwollbauer (2003) ve Em
Albüm Adı:ZERNKUT / SiMYA Firma / Yıl:Kalan Müzik / 2008Devam


Albüm Adı:Miraz / MayaFirma / Yıl:Kalan Müzik / 2005Devam


Albüm Adı:Kilite Kou / Dağların AnahtarıFirma / Yıl:Kalan Müzik / 2003Devam


Albüm Adı:AgerayisFirma / Yıl:Kom Müzik / 2000Devam


ine aus İncesu (2005Web SiteGelişmelerden haberdar olmak için e-posta listemize katılabilirsiniz.

Ekle Çıkar

Konserler


Mikail Aslan Ensemble-Basel

..
Yer: Basel
Tarih: 26.02.2010Mikail Aslan Ensemble-Frankfurt

Schmidtsrasse 12 Um 21; 30 Uhr
60326 Frankfurt


Yer: Das Bett, Kommunikationsfabrik-Rebstock(messe)
Tarih: 27.02.2010Mikail Aslan Ensemble-Dortmund

...
Yer: Dortmund
Tarih: 28.02.2010Mikail Aslan Ensemble-Wupertal

Newroz
Yer: Wupertal
Tarih: 06.03.2010Mikail Aslan Ensemble-Hamburg

Newroz
Yer: Hamburg
Tarih: 20.03.2010Mikail Aslan Ensemble-London

Newroz
Yer: London
Tarih: 21.03.2010Mikail Aslan Ensemble-Giessen

Solo Konzert
Yer: Giessen
Tarih: 24.03.2010Mikail Aslan Ensemble-Den Haag

Newroz
Yer: Den Haag
Tarih: 27.03.2010Qocgiri Die Verschlossene Truhe Dèrsims