Dünyanın ilk tapınağı: GöbeklitepeArkeoloji uzmanlarına göre şu anda Dünya’da süren en önemli kazı Göbeklitepe kazısıdır. Şanlıurfa’ya 15 km. uzaklıktaki Göbeklitepe Mevkii’nde Prof. Klaus Schmidt başkanlığında yürütülen kazılar sonucu ortaya çıkan bulgular Neolitik dönem arkeolojisi ile ilgili mevcut inançları değiştirecek niteliktedir.

Göbeklitepe bulgularına kadar organize din ve tapınak yapılarının M.Ö. 6000 – 7000 yıllarında avcı toplumundan yerleşik toplama geçişle başladığı inancı yaygındı. Ancak M.Ö. 10.000 yıllarına rastlayan Göbeklitepe’de, bölgede herhangi bir yerleşmeye ait bulgu olmamasına rağmen, ortaya çıkan tapınak ve tapınak elemanları, tapınak inşasının yerleşik topluma geçmeden çok önce başladığını göstermektedir.

Şu ana kadar Göbeklitepe tapınaklarından eski, tespit edilmiş herhangi bir yapı yoktur. Göbeklitepe’de karşılaşılan dünyanın ilk binaları, mimarlık tarihinin de yeniden yazılmasına neden olacaktır. Bu konferansta Prof. Klaus Schmidt başlangıcından bugüne Göbeklitepe kazı ve bulgularının arkeoloji ve mimarlık tarihi açısından önemini anlatacaktır