Bir çokları tarafından müzik dünyasının Google'ı diye adlandırılan hızlı müzik arama motoru Fizy.Com.'a bu günlerde bir şeyler oluyor. Site, kullanıcılarının karşılaştığı bir takım sorunlar nedeniyle hızla traj kaybediyor.

22 Aralık 2008'de Ercan Yaris isimli bir Türk girişimci tarafından kurulduktan sonra, kısa sürede dünya çapında üne kavuşan site, The New York Times gazetesi tarafından denenmesi tavsiye edilmiş, Ocak 2011'de Mashable ödüllerinde Last.fm, Pandora ve Tracksfor gibi ünlü müzik servisleri arasından sıyrılarak "Dünyanın En İyi Müzik Servisi" ödülünü kazanmıştı. Bazı haber kaynaklarında Google'ın bu siteye talip olduğu haberi bile yapılmıştı.

MÜYAP'ın müzik eserlerini telif hakkı ödemeden yayınladığı gerekçesiyle açtığı davadan sonra, site, 28 Aralık 2010 tarihinde bir süreliğine kapatılmıştı. Bu süreçte, Türkcell'e satılmasıyla telif hakları sorununu çözen site, Nisan 2011'de tekrar yayına başladı.

Başladı başlamasına da, daha da popülerleşmesi beklenen site, giderek eski halinden uzak bir görüntü sergilemeye başladı.

Sade olduğu kadar derinlemesine dolu olan ve The New York Times gazetesine göre 75 milyarın üzerinde mp3 içeren sitenin listesine Coca Cola sponsor olmuş, daha sonra müzik parçaları arasına reklamlar alınmış, sitenin anasayfasına girişlerde konser ilanları verilmiş hatta canlı konserler bile yayınlanmıştı.

Sitenin arama motorundaki Türkçe karakter uyumsuzlukları giderilmiş, tam da şaha kalkması için her şey hazır iken giderek traj kaybetmesi bir türlü anlaşılamamıştı.

Nedir Fizy.Com'a traj kaybettiren?

"Dünyanın en hızlı müzik arama motoru" sloganıyla kullanıcılarına hizmet veren sitenin hızına söylenecek bir şey olmasa da yayınlarının sürekliliğinde yaşanan kesintiler, kullanıcılarını küstürmüş gibi görünüyor.

Öyle ki; bazen "Fizy 15 dakikalığına kapalıdır. Yine de eğlenebilirsiniz" yazısını müşterilerine sunan site, bakım halindeyken bile kullanıcılarını müziksiz bırakmamış, fakat kendilerine dayatılanı değil de, kendi özgür iradeleriyle müzik dinlemeye alışan kullanıcılar, 15 dakikalık bakımın gecikmesiyle sitelerini terk etmişler, Fizy'nin adeta kopyası olan Muziky.Com gibi alternatif müzik kanallarına yönelmişlerdir.

Bu günlerde sitenin yayınındaki kesilmeler devam etmekte, bu da Fizy açısından daha fazla traj kaybı anlamına gelmektedir. Çünkü online hizmet kullanıcıları, kendilerine onlarca alternatifin göz kırptığı bir ortamda, alışkanlık ve bağımlılıklarını kolayca terk edebilmektedirler.

Dileriz dünyaca üne sahip müzik arma motorumuz Fizy.Com sorunlarını hızla çözer ve kullanıcıları ile arasındaki gönül kırgınlığını hızla giderir. Aksi takdirde Fizy'de müzik dinlemeye alışmış müzikseverlerin onlarca alnernatifi mevcuttur.

Bu arada, Çalışanlar.Net kullanıcılarından Fizy.com ile yeni tanışanlara bir kaç hatırlatma ve tavsiyede bulunalım:

Fiyz, müzik parçalarını çalmadan önce bilgisayarınızın önbelleğine indirdiği için, kotalı internet kullanıcılarının dikkatli kullanması gereken online müzik dinleme aracıdır. Zira her dinlediğiniz müzik parçası kotanızın azalmasına neden olur.

Fizy mood uygulaması, dinlemek istediğiniz modu seçtikten sonra, size ruh halinize uygun "şöyle karışık bir müzik ziyafeti" sunar. Bu uygulama, dinlemek istediği şarkıyı tam olarak bilemeyen ya da arama yapma ile uğraşmak istemeyen kişiler için Turkcell sponsorluğunda Fizy orjinal içeriği ile oluşturulmuş bir özelliktir.

Dinlemek istediğiniz müzik ile ilgili bir kaç kelime ya da artist ismi yazmanız yeterlidir. Şaşıracağınız kadar seçenek sıradan ya da karışık dinlenmeye hazır halde listelenecektir.

Fizymix uygulaması ile değişik tarzlarda bir potfori seçenekleri listelenir. Premium üyeler içindir.

Premium üyelik ücretli olup Fizy.Com da gelecekte, diğer örnekleri gibi paralı mı olur henüz belli değildir. Zira bu konuda resmi açıklama yapılmamıştır.