Arama Motorları Nedir!Arama motorları, internet üzerindeki web sitelerini başlıklarına, açıklamalarına, anahtar kelimelerine ve içeriklerine göre indeksleyen sistemlerdir.Bunlar da diğerleri gibi bir web sitesidir ve arama motorlarında ilgili anahtar kelimelerle arama yapıldığında bu sistemlerin üst sıralarında görünür olmak, bir firma için en iyi reklamlardan biridir.
Bir web sitesinin dizaynı ne kadar güzel, içeriği ne kadar zengin olursa olsun, arama motorlarına kaydedilmediğinde ziyaretçisi yalnızca site sahibi olacaktır. İnternet kullanıcıları, aradıkları hizmet veya ürüne ulaşmak için anahtar kelimeler ve arama motorlarını kullanırlar. Arama Motorlarının amacı; ziyaretçileri kısa yoldan aradıkları web sitesine ulaştırmaktır.
Bugün internette arama yapan her 5 kişiden 4’ünün Google arama motorunu kullanmakta bu da Google’ın en popüler olduğunu göstermektedir. Diğer büyük arama motorları Yahoo, MSN, Altavista… vb sürekli yeni yazılımlarla desteklenmekte ve daha çok ziyaretçi tarafından kullanılmaktadır. Artık internet kullanıcıları aradıklarını Arama Motorlarına birkaç anahtar kelime yazarak bulabildiğinden, eğer Arama Motorlarında kayıtlı değilseniz sizi tanıyıp web sitenizin tam adresini bilmediği sürece hiç kimse sitenizi bulamayacaktır.
Büyük Arama Motorlarının spider(örümcek) adı verilen küçük programları, belirli aralıklarla web sitelerine gelir ve indeksler ancak her zaman bulamayabilir. Bu nedenle web sitesinin manuel olarak kaydedilmesi gerekir

İnternette milyonlarca web sitesinin bulunması ve her geçen gün sayılarının artıyor olması, web siteleri arasındaki rekabeti de kızıştırmakta olduğundan, istediğiniz anahtar kelimelerde sitenizin bulunmasının zor olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Veya web sitenizi arama motorlarına kendiniz kaydetmeyi de düşünebilirsiniz. Bu durumda günler hatta haftalarınızı bu işe ayırmanız gerekecektir. Zira web sitenize ait her türlü bilgi girişi ilgili kategoriye tek tek manuel olarak yapılmaktadır