Ben de konuyu araştırdım. Çek ödemesi için çekin ciro edilerek İstanbulda bulunan Citibank Genel Müdürlüğüne gönderilmesi lazım.

Citibank Genel Müdürlüğüne ait 0216 524 50 00 numaralı telefondan ÇEK bölümü yetkilileriyle görüştüm. Çekin tahsil edilebilmesi için aşağıdak yöntemi önerdi.

Bunun için Google çekinin arkasını çek sahibinin kendisi imzalayarak ciro eder. Ciro etmek için çekin arkasına Ad Soyad yazılır. Ulaşılabilecek bir telefon numarası yazılır ve imza atılır.

Daha sonra bir talimat yazıyor.

Talimat Şöyle Yazılıyor:


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Citibank Genel Müdürlüğüne

Adıma kesilmiş ve tarafımdan ciro edilen, aşağıda detaylarını belirttiğim ve bu talimata eklediğim çekin/çeklerin bedelinin masrafları içinden düşülmesi kaydı ile aşağıda belirttiğim banka hesabıma EFT yapılmasını rica ederim. (Tarih)

Ad Soyad

(İmza)


ÇEK BİLGİLERİ:
Banka Hesap No:
Çek No:
Çek Tutarı:

EFT YAPILACAK BANKA BİLGİLERİ
Banka Şubesi
Banka Hesap No
IBAN No:
Hesap Sahibi Ad Soyadı
Hesap Sahibi Telefon No:
Hesap Sahibi Adresi:

EKLER:

... Adet Ciro Edilmiş Çek
Nüfus Çüzdan Fotokopisi
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Talimat Bu Şekilde yazıldıktan sonra emniyetli bir yöntemle (Kargo, Taahhütlü Post vs.) Citibank Genel Müdürlüğüne ait aşağıdaki adrese gönderiliyor.

Citibank Genel Müdürlüğü
Çek Departmanı
İnkılap Mahallesi Ömer Faik Atakan Caddesi
Yılmaz Plaza
No: 3 Kat: 1
34768
Ümraniye/İstanbul

Tel: 0216 524 50 00

Yukarda görüldüğü gibi ÇEK ödemesi almak için ayrıca Citibank'ta bir hesap açılmasına gerek yok. 10,50 TL karşılığında istediğiniz bankaya EFT yapıldığını söylediler.

Bu arada ben yine de en iyi yöntemin Google ödeme seçeneğini EFT olarak ayarlamak olduğunu düşünüyorum. Bir bankamatik kartıyla ödemeniz hiç uğraşmadan her zaman cebinizde.