Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Onur Üyesi
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesajlar
  9.218

  Standart Türk sineması' nda kürtler

  TÜRK SİNEMASI' NDA KÜRTLER Türk sineması' kürtlerTürkiye sinemasi tarihi boyunca Kürtler’i Kürt olarak yansitmaktan kaçinmistir, bir anlamda inkar etmistir Kürt gerçekligini. Türkiye’deki inkarci devlet yaklasiminin bir sonucu olarak her alanda inkar ve reddedilen kürtler beyaz perde de kendilerine yer bulamamislardir. Beyaz perdede Kürtler Kürt olarak degil “Inek Saban” tiplemesi ile yansitilmislardir çogunlukla. Türkiye sinemasinda Kürt konulu filmlerin tarihi konusunda simdiye kadar akademik bir arastirma da yapilmamistir. Ilk Kürt konulu Türkiye filmi hangisidir, Kürtler filmlerde nasil yansitilmistir, Kürt dili bu filmlerde kullanilma sansi bulmus mudur? Ya da Türkiye sinemasi Kürt bireyini, kültürünü filmlerde nasil kullanmistir?
  Kürt varligini isim olarak kullanmamanin yani sira, Türkiyeli yonetmenlerin tavri Kürt karekterleri ve Kürdistan cografyasini kullanirken türk kültürünün bir parçasi olarak yansitmak olmustur. Çok derin bir arastirma yapmamis olmakla birlikte, ulasabildigim bilgiler çercevesinde, Yilmaz Güney’in 1968 yilinda basrolunu oynadigi ve yönettigi Seyithan/Topragin Gelini filminin Kürtler’i konu olan, Kürt karekterlere yer veren ilk filim oldugunu soylemek mümkün. Bu film her nekadar Yilmaz Güney’in dogdugu Adana’nin Yenice kasabasinda gecse de, basrol oyuncusu Nebahat Çehre’nin oynadigi Keje karekteri isminden de anlasilacagi üzere bir Kürt’tur. Seyithan karekterinin de bir Kürt’u temsil ettigi cok açik belirtiler olmasa da ortadadir. Seyithan’in bir Kürt olarak Yenice’deki yerel agalik sistemiyle çelismesi ve ona karsi savasi ise ayrica dikkat çekicidir. Bu filmi ben Yilmaz Güney’in ilk toplumsal içerikli filmi olarak görüyorum, toplumsal içerikli oldugu kadar, sanatsal açidan, çekim teknigi ve senaryo bakimindan da Yilmaz Güney sinemasinda bir dönum noktasidir Seyithan. Seyithan filminin disinda Güney’in Umut (1970), Endise (1974) ve Sürü (1978) filmleri de Kürtleri konu almaktadir. Ama bu filmlerde de Kürt gerçekligi isim düzeyinde dile getirilememis, muzik ve konu araciligiyla Güney çok da iyi tanidigi Kürt dramini beyaz perdeye tasimistir.

  Zügürt Aga Kürt’tür

  Turkiye sinemasinda Kürtler’i konu alan yada Kürt karekterleri içerisinde barindiran belki de yüzlerce film vardir. Bu filmlere ulasmak, ve bilimsel temelde Kürt karekterinin ve kültürünün yansitilma ve temsil edilme tarzini incelemek gerekir. Ornegin Sener Sen ve Erdal Ozyagcilar’in basrollerde oynadigi ve Yavuz Turgul’un senaryosunu yazdigi 1985 yapimi Zügürt Aga filmi hem konu olarak hem de mekan olarak tam bir Kürt filmidir bence. Filmde kapitalizmin etkisiyle yikilan agalik sistemi, bir Kürt aganin yasadigi dram ile yansitilmaya çalisilmisti. Sanatsal açidan oldukça basarili olan bu film, toplumsal açidan elestirel bir icerik tasimasina karsin, Kürt gerçekliginin Kürt gerçekligi olarak betimlenmesi açisindan sinifta kalmistir. Filmde Kürtçe kullanilmamis, karekterlerin Kürt oldugu bir biçimde belirtilmemis, filmin gectigi topraklarin Kürtlere ait oldugu unutulmustur. Filmi disardan izleyen, ya da siradan bir Türkiyeli filmin Türkiye’nin güneydogusunda geçen bir olayi isledigini düsünmektedir dogal olarak. Ama gerek yönetmenlerin tercihi, gerekse de yasal nedenlerden dolayi Kürt gerçekligi sinema sektöründe ve Turkiye filmlerinde inkar edilmistir demek yanlis olmaz.

  Kürtlerin konu alindigi bir baska film ise 1987 yapimi ve Serif Gören tarafindan yönetilmis Katircilar’dir. Kadir Inanir’in basrolünü oynadigi film, Kürdistan’i bölen sinirlara ragmen, sinirin diger yakasiyle ticari iliskisini sürdüren Kürt kaçakcilarini islemektedir. Bu film bir defa konu olarak; -her nekadar pratik anlamda Kürt adi ya da Kürt dili inkar edilmis olsada film boyunca-, ve mekan olarak Kürt filmidir. Bu filme Kürtçe dublaj yapilsa ortaya tam bir Kürt filmi cikar konu ve içerik olarak. Bu film sanatsal açidan degerli olmasina ve karekterlerin yansitilisi açisindan fazla bir olumsuzluk içermemesine karsin, var olan bir gerçekligi manupüle etmistir ve Kürt gerçekligi bu filmde de bastirilmistir.

  Sinan Çetin’in Kürtçe’ye yaklasimi

  Sinan Çetin’in yönettigi ve Kemal Sunal, Metin Akpinar ve Meltem Cumbul’un basrollerini paylastigi Propaganda (1998) filmi de dikkat çekicidir. Bu filmde de yine Kürtlerin yasadigi topraklari bölen sinir olgusu temel olgu ise de, film bir gümrük memurunun basindan geçen komik olaylar derecesine düsürülmüs, ve Kürt gercekligi birkez daha es geçilmistir. Ozellikle filmde Sinan Çetin tarafindan oynanan çoban karekterinin gümrük kapisinda once anlasilmaz bir dille (çobanin konustugu dil Kürtce olsa gerek) sonra ise Ingilizce konusmasi çok önemlidir. Çetin’in Kürt oldugunu düsündügümüz çoban karekterini kendi dilinde konusturmayip, anlam ifade etmeyen sesler cikartmasi ve daha sonra Ingilizce konusturmasi onun ve bir bütün olarak Türk yönetmenlerin 1990’larin sonuna kadar Kürt gerçekligini nasil yansittigini gostermesi açisindan dikkat çekicidir.
  Kaynak: Bydigi Forum http://www.bydigi.net/genel-kultur/28211-turk-sinemasinda-kurtler.html#post222899

  Inek Saban’lastirilan Kürt

  Kemal Sunal ve Sener Sen’in basrollerde oynadigi 1978 yapimi Kibar Feyzo ile Sener Sen’in basrolde oldugu 1983 yapimi Salvar Davasi filmleri gibi onlarca film vardir Türkiye sinemasinda Kürt yasamini konu alan. Ama bu filmlerde ekrana yansitilan Kürt tiplemeleri üçkagitçi, düzenbaz, bencil ve güvenilmez tiplerdir. Zaten Kemal Sunal’in neredeyse ikinci adi haline getirilen “Inek Saban” tiplemesi baslibasina Türk sinemasinin Kürt gerçekligine ve kültürüne bakis açisini ortaya koymaktadir. Kemal Sunal’in oyunculugu ayri bir konudur, soylemek istedigim onun oyunuculugunu olumsuzlamak degildir, ama Kemal Sunal’in “Inek Saban” olarak oynadigi Kürtler’i asagilayan tiplemelerden sonra, canlandirdigi neredeyse her karekter, Kürtler’le ilgili olsun ya da olmasin, Kürt tipini çagristirmaya baslamistir bir bakima.
  Kaynak: Bydigi Forum http://www.bydigi.net/showthread.php?p=222899

  Kemal Sunal, Sener Sen ve Ilyas Salman Türk sinemasindaki Kürt tiplemelerini oynayan oyunculardir. Kürt karekterleri canlandiran oyuncularin secimi de bence bilinclidir. Türkiye filmlerinde Kürt karekterler genellikle Kemal Sunal, Sener Sen, Ilyas Salman, Zeki Alasya, Metin Akpinar gibi komedi oyuncusu olarak taninan sanatçilar tarafindan canlandirilmis, bu da filmlerde gercek Kürt kisilerinin basrolde yansimasini engellemistir. Bu secimin bilinçli oldugunu ve Kürt gercekligini inkar etmenin veya gizlemenin bir araci oldugunu düsünüyorum. Bununla birlikte bu oyuncularin canlandirdigi karekterler aga, marabasi ve Kürt köylüleridir, bu oyuncular araciligiyla yansitilan ve betimlenen Kürt kisiligi ise, üç kagitçi, bencil, acimasiz, medeniyetten uzak, feodal dönemde kalmis, okuma yazma bilmeyen geri kalmis tiplemelerdir. Böyle bir yansitmayi ve betimlemeyi yaparken filmler komedi formatinda cekilerek belki de tepkiler yumusatilmak istenmis ya da izleyicilerin bu karekterler sahsinda çarpitilarak yansitilan Kürt gerçekligi konusunda fazla dusunmesinin önüne geçilmistir. Bu oyuncularin canlandirdigi karekterler hicbir zaman gercek anlamda Kürt olmamislar, onlarin sahsinda ekrana yansitilan Kürtler ise birkac istisna disinda geri bir kültüre ait insanlardir. “Inek Saban” ve “Gerzek Saban” filmlerinin isimlerinden de anlasilacagi üzere Kürtler bu filmlerde sözde bir inek kadar akilsiz ve gerzek olarak canlandirilmislardir. Kemal Sunal “Inek Saban” tiplemesi ile Türkiye’de izleyicilerin gönlünde taht kurmustur ama bunu yaparken filmlerinde Kürtleri asagilamanin ve küçük düsürmenin, Kürt gerçekligini inkar etmenin bir araci olmustur ister istemez. Bu filmlerde ki Kürt karekterler koyden sehre gelen ve sehir kültürü içinde ayriksi olarak duran tiplerdir ayrica. Sehir yasamina ayak uyduramayan, yasadigi koydeki güzelligi ve eski ortamindaki sicak iliskileri arayan tiplemeler de vardir filmlerde ama agir basan yon, Inek Saban tiplemesi tarzidir. Dedigim gibi Kürtler’in Türk filmlerindeki yansitilis biçimi baslibasina bir arastirma konusudur ve incelemeye degerdir. Bu nedenle burada belirttiklerim bu konuya ancak bir giris niteligi tasir sadece.

  Değişim de yok değil

  Türk sinemasinda Kürtler’i konu alan filmler cok fazladir, ama bu filmlerdeki karekterler ya kro insaat isçisi veya güneydogulu aga, köylü rollerindeki Türkler olarak beyaz perdeye yansimislaridir. Aslinda bu filmler Kürtçe çekilse ve karekterlerin ve mekanlarin Kürdili özellikleri inkar edilmeseydi ortaya tam bir Kürt filmi ve sinemasi çikardi Elbetteki demokratik mücadele sonucu Türkiye’de inkar edilemez bir gerçeklik haline dönusen Kürtler son dönemlerde Türkiye’de sinema ekranlarina Kürt olarak yansimis, az da olsa Kürtçe konusmalar ve müzikler filmlerde yer edinmistir.

  Yesim Ustaoglu’nun Günese Yolculuk, Handan Ipekçi’nin Büyük Adam Küçük Ask, Yavuz Tugrul’un Gönül Yarasi ve Ugur Yücel’in Yazi-Tura filmleri Türkiye sinemasindaki Kürt olgusunun islenisi açisindan içine girilen degisimi göstermesi açisindan not edilmeye degerdir. Ancak bu konu baslibasina islenmeye
  deger oldugu icin ayri bir yaziyi gerektirmektedir.


  Kimséyé Örnék Olmam..Arkama
  ßakmam..' Asla ' Démém ..' Kéşké'léri
  Sévmém!! Eléştiri Dinlérim Nasihat
  Dinlémém!! Kimsé ßana Masal
  Anlatmasın Çøcukkéndé Sévmézdim
  Zatén..

  n3hbgtfre21"
 2. #2
  Vip Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesajlar
  1.202

  Standart

  teşekkürler paylaşım için..

  n3hbgtfre21"
 3. #3
  SüPéR ViP BaYaN
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  3.655

  Standart

  paylaşım için sağol yüreğine sağlık...

  n3hbgtfre21"
 

 

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. ‘Lozan’da Musul-Kürt pazarlığı’
  By DerDoCan in forum Kürt Kültür Ve Tarihi
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 23.02.10, 11:11 883
 2. Yaratıcıları Türk Olmayan Türk Milliyetçiliği
  By ZiLan in forum Köşe Yazıları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 05.02.10, 12:12 925
 3. Ağrı direnişi nasıl ortaya çıktı
  By Baran373 in forum Dirok,
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.04.09, 10:27 310

Bu Konudaki Etiketler

Paylaş

Paylaş

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap
Powered by vBulletin® Version (Kapalıyız)
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Türkçe Çeviri : Korg pa800 Set
Tasarim MirBey
Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 06:12 633.